מגעים להכנסת שותף למימון ישיר לפי שווי של מיליארד שקל

המגעים למכירת 20% מהחברה הם לפי שווי הנמוך ב–30%–40% מהשווי שלפיו תוכננה הנפקת החברה בבורסה במארס ■ העסקה הפרטית אמורה לספק אינדיקציה לשווי העתידי בהנפקה — ולסייע למימון ישיר לחזור בהדרגה לפעילות שנפגעה מאוד ממשבר הקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוקי שנידמן, אחד מבעלי השליטה במימון ישיר
מוקי שנידמן, אחד מבעלי השליטה במימון ישירצילום: ניר קידר

מוקי ודורון שנידמן מנהלים מגעים עם משקיעים פרטיים למכירה של 20% מחברת מימון ישיר לפי שווי של כמיליארד שקל, כלומר לגייס 200 מיליון שקל במסגרת עסקה פרטית.

זהו שווי הנמוך ב–30%–40% מזה שלפיו תוכננה הנפקת מימון ישיר בבורסה במארס. עדיין, זהו שווי גבוה יותר מזה שלפיו צור שמיר רכשה בסוף 2018 מידי לאומי פרטנרס 20% ממימון ישיר. מימון ישיר — המוחזקת ב–80% בידי צור שמיר וב–20% בידי בית ההשקעות אלטשולר שחם — מתמחה בהעמדת אשראי למשקי בית לרכישת כלי רכב מיד שנייה. החברה מחזיקה בתיק בהיקף של 8 מיליארד שקל.

מתווה העסקה הסופי עדיין לא גובש — כלומר, לא ידוע כמה כסף ייכנס פנימה לתוך החברה וכמה החוצה באמצעות מכירה של צור שמיר. המהלך של מוקי ודורון שנידמן הוא שלב מקדים לקראת הנפקה עתידית של מימון ישיר בבורסה, והוא נועד לסייע לצור שמיר להקטין את חובה ולסייע לה להגדיל הון הנדרש לה לצורך פעילותה השוטפת.

דורון שנידמן
דורון שנידמןצילום: ללא קרדיט

מימון ישיר סיימה את הרבעון הראשון עם ירידה של 54% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל ל–68 מיליון שקל. בעקבות הערכות לנזקים עתידיים בתיק האשראי שלה, ההוצאות להפסדי אשראי של החברה הכפילו את עצמן, והסתכמו ברבעון הראשון ב–34 מיליון שקל. ההפסד הכולל ברבעון היה 28 מיליון שקל, לעומת רווח של 34 מיליון שקל ברבעון המקביל. הפסדים כבדים נרשמו בגין שיערוך שלילי של תיקי הלוואות המיועדות למימוש. הסיבה לכך נעוצה בעלייה שחלה במארס בתשואות לפדיון של אג"ח, שלפיהן מהוונים התזרימים בגין הלוואות הללו.

מימון ישיר פיטרה באחרונה 18% מכוח אדם שלה (90 עובדים). מניית צור שמיר נפלה מתחילת השנה ב–63%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של 340 מיליון שקל. מחיר אג"ח י' של צור שמיר בהיקף של כמיליארד שקל ירד, והתשואה עליה עלתה ל–7.6% — מה שיקשה על החברה למחזר את חובה בריבית סבירה וללא שעבודים למחזיקי האג"ח.

מניית איי.די.איי ביטוח
מניית צור שמיר

לצור שמיר יש בקופה מזומנים בסך 288 מיליון שקל, ולביטוח ישיר השקעות פיננסיות יש 150 מיליון שקל. סכומים אלה אמורים להספיק להן לפרוע את התשלומים לבעלי האג"ח.

בצור שמיר סירבו להגיב לידיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker