בהראל פיננסים ממליצים: מה כדאי לעשות בתיק ההשקעות לקראת הגל השני

"הלקח מהגל הראשון הוא לא לצאת מהשוק אלה לבחור חשיפה מנייתית ולהתמיד בה בכל מצב עולם", כך נמסר מהראל פיננסים לקראת הגל השני ■ בין המניות המועדפות: חברות טכנולוגיה שעוסקות בעבודה מהבית, קניות אונליין, שירותי ענן, שירותי סטרימינג וסייבר

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הבורסה בימי קורונה
הבורסה בימי קורונהצילום: עופר וקנין

על רקע החשש מהתפרצות גל שני של נגיף הקורונה, המסחר בבורסות הגיב בשלילה במרבית המדדים. הנאסד"ק ירד השבוע ב-1.9%, על אף שמתחילת החודש מציג תשואה חיובית של 4.1% ומתחילת 2020 המדד עלה בכ-9%. הנאסד"ק הוא היחידי מהמדדים המרכזיים שעלה מתחילת השנה. מדד ה-S&P 500 ירד בשבוע החולף ב-2.9% ומדד ת"א 35 איבד 4.4%.

לדרמות של סוף השבוע נוסף החרם של מפרסמים גדולים על פייסבוק וטוויטר. החרם רק חשף את העובדה שלהיות גדול זה יתרון תחרותי - אבל להיות גדול מדי יכול להביא להפיכת החברה למטרה בידי דעת קהל ורגולטורים ואז זה כבר עלול להיות מסוכן. פייסבוק, יחד עם ענקיות הטכנולוגיה האחרות מקבוצת FAANG, בלטו השנה בעליות חדות יחד עם שאר סקטור הטכנולוגיה שבלט כסקטור שניצח את הקורונה.

מדד ת"א 35

לאור זאת, בהראל פיננסים מעריכים כי: "בנקודת הזמן הנוכחית ראוי לשמור על פיזור גדול ככל שניתן גם בחשיפה לתחום הטכנולוגיה, תוך מתן משקל גבוה למגוון חברות השייכות לסקטורים שבצמיחה, כדוגמת: עבודה מהבית, קנייה אונליין, שירותי ענן, שירותי סטרימינג וסייבר. הפיזור הרחב מוכיח עצמו ב-2020 גם במונחי התשואה וגם בסטיית התקן. גם בשוק המקומי ממשיכות מניות הטכנולוגיה לבלוט בביצועים חזקים יותר. בעדכון המדדים הקרוב של הבורסה בתחילת אוגוסט, אנו צפויים לראות עלייה משמעותית במשקל סקטור הטכנולוגיה במדד ת"א 35 - מה שעשוי להגדיל מחדש את אטרקטיביות המדד. ניתן להיחשף לחלק מהמניות שעתידות להיכנס למדד גם באמצעות מדד ת"א טכנולוגיה, שלו פוטנציאל רב בראייה ארוכת טווח בכך שימשיך להוביל את המשק".

בהראל ממליצים גם על שילוב של השקעה באג"ח ובדולר: "שוק איגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות התאפיינו במגמות מעורבות. בשוק האג"ח בתל אביב גויסו בשבוע החולף כ-1.5 מיליארד שקל, כש-0.7 מיליארד גויסו באמצעות אג"ח בנקים COCO לאור היציבות של מערכת הבנקאות בישראל" הם כותבים. עוד הם מוסיפים כי "הגיוס הוא דוגמה מצויינת לקבוצת אג"חים המגלמים כיום תשואה מעניינת ביחס לסיכון. בראייה גלובלית, נראה כי המעורבות האגרסיבית של הבנק המרכזי האמריקאי בשוק הקונצרני בארה"ב תרמה באופן משמעותי לביצועים ולירידת המרווחים. בשוק הישראלי המעורבות של בנק ישראל עדיין נמוכה יחסית והיא עדיין לא מובילה לירידת תשואות ומרווחים ברמה משמעותית כפי שראינו בארה"ב. עם זאת, נראה כי המסר של בנק ישראל ברור ובעת הצורך ייתכן כי הוא יגדיל את מעורבות. פעילות הבנקים המרכזיים בשתי הכלכלות תומכת בשילוב חשיפה לאפיק הקונצרני בישראל ובארה"ב בתיק האג"ח".

עבודה מהבית בבריטניה
להשקיע בחברות טכנולוגיה שמפתחות מוצרים עבור עבודה מהביתצילום: בלומברג

אז מה לעשות בתיק?

המסחר בבורסות בעולם וגם בתל אביב במחצית הראשונה של 2020 התאפיין בתנודתיות רבה וזאת בהשפעת נגיף הקורונה. במבט קדימה, קיימים לא מעט סיכונים - העולם עוד לא התגבר על הקורונה, הכלכלות כנראה יתאוששו מאוד לאט והאבטלה תהיה גבוהה. בנוסף, אי אפשר להתעלם מהנתק בין הכלכלה לשווקים הפיננסיים, כמו שראינו הן בשוקי האג"ח והן במניות.

בהראל מציינים כי "אחד הלקחים שהפנמנו מהגל הראשון של הקורונה הוא שאף פעם לא נרגיש בנוח עם הגדלת האחזקה המנייתית. בדיוק כמו בחצי השנה האחרונה (ובעצם בעשור האחרון כולו) תמיד שוק המניות יראה לנו או 'יקר מדי' או 'מפחיד מדי' אחרי מימושים חדים. לפיכך, הדרך החכמה היא: לקבוע שיעור מניות המתאים לכל אחד בהתאם לאהבת הסיכון שלו ולהתמיד בו כמעט כל מצב".

במבט לעתיד, הראל מציינים כי "אנחנו מבינים שבשנים הבאות הריביות יהיו אפסיות, לכן כדי להרוויח נהיה חייבים רכיב מניות בתיק ההשקעות. בתקופה האחרונה ראינו שהמניות שמתפקדות טוב הן דווקא המניות שפעם הערכנו שהן יותר 'ספקולטיביות', ואילו המניות ה'דפנסיביות' (הבנקים, למשל) מפגינות ביצועי חסר משמעותיים. לטעמנו, כשמנתחים את מניות הטכנולוגיה אנחנו רואים שהן בעלות מאפיינים יותר דפנסיביים. חברות הטכנולוגיה לא ממונפות, חשופות פחות לרגולציה ונהנות מצמיחה וכניסה לתחומי פעילות חדשים ועל כן יש להן מקום בכל תיק מניות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker