אחרי הביקורת: פוקס מוותרת על המענק מהמדינה - ומשאירה את הדיווידנד

פוקס דיווחה אתמול על חלוקת דיווידנד של 49 מיליון שקל לבעלי המניות – וזאת בשעה שהיתה צפויה לקבל מענקים מהמדינה בסכום של 18-13 מיליון שקל ■ שר האוצר ישראל כ"ץ קרא הבוקר בטוויטר להראל ויזל לוותר על הדיווידנד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעל השליטה בקבוצת פוקס, הראל ויזלצילום: עופר וקנין

אחרי הביקורת הציבורית, קבוצת האופנה פוקס מוותרת על המענק שאמורה היתה לקבל מהמדינה על החזרת עובדים מחל"ת בתקופת הקורונה. בהודעה שפירסמה פוקס נכתב: "דירקטוריון החברה מודיע כי לאור השיפור הניכר במכירות לאחר חזרת הקבוצה לפעילות, החברה מוותרת על כל מענקי המדינה. החברה מדגישה כי הדיווידנד שהוכרז ויחולק לבעלי מניות של החברה הינו בגין רווחי שנת 2019, ובהתאם למדיניות חלוקת הדיווידנד בחברה".

מוקדם יותר הבוקר קרא שר האוצר, ישראל כ"ץ, להראל ויזל, המנכ"ל ומבעלי השליטה בפוקס, לבטל את חלוקת הדיווידנד שעליה הכריזה אתמול (ה') החברה, בסך של כ-49 מיליון שקל. זאת, בשל התמיכה הממשלתית שפוקס היתה צפויה לקבל, כחלק מתוכנית התמריצים הממשלתית, באמצעות מענקים בסכום של 18-13 מיליון שקל בגין החזרת העובדים לעבודה סדירה.

הבוקר (ו') כתב כ"ץ בטוויטר: "החלטת בעלי רשת פוקס למשוך דיווידנד גבוה לכיסו בעיתוי זה של שעת משבר ומצוקה, ולאחר כל הסיוע שהוא וכלל המעסיקים קיבלו למטרה המוצדקת של החזרת עובדים לעבודה, צורמת ומנוגדת לסולידריות המתבקשת. אני פונה אליו לבטל מיידית את ההחלטה".

עם פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון, פוקס הכריזה על חלוקת הדיווידנד. החלוקה היא על חשבון רווחיי 2019, וזאת לאחר שפוקס הקפיאה את החלוקה במארס, על רקע המשבר. ויזל אחזקות, שבה שותף המנכ"ל ויזל, תקבל 12 מיליון שקל, כמו גם משפחת פוקס, שותפתו של ויזל לשליטה. בחמש השנים האחרונות חילקה פוקס דיווידנדים בסכום של כ-240 מיליון שקל.

ויזל היה ממובילי המאבק של רשתות המסחר מול המדינה למען מענק לעסקים שעובדיהם יצאו לחל"ת בקורונה. פוקס מעסיקה יותר מ-8,000 עובדים, שכולם הוחזרו לעבודה, ועל כן גם היא היתה צפויה לקבל מענקים. המענקים לא הותנו בבדיקות פיננסיות ולא במצבה של החברה – כלומר, גם חברות חזקות נהנות מהמענק, כנגזרת למספר העובדים שיוחזרו. בשונה מחברות אופנה אחרות, פוקס הצטיינה בביצועיה בשנים האחרונות – ולכן הגיעה למשבר במצב מצוין.

המענקים מהמדינה אינם התמיכה היחידה שמקבלת פוקס. לפי הדו"חות הכספיים, החברה נטלה הלוואות בערבות מדינה בסכום של 60.6 מיליון שקל. ההלוואות הן לחמש שנים כשבשנה הראשונה לא תצבור הקרן ריבית. תשלומי הקרן והריבית יתבצעו החל מהשנה השנייה בתשלומים חודשיים. ההלוואות צמודות לריבית הפריים.

פוקס ציינה בדו"חות כי בחרה שלא ליטול הלוואה מקרן ההלוואות לעסקים גדולים בערבות המדינה "לאור מצבה הפיננסי האיתן, יתרות המזומנים הגבוהות וסך ההשקעות הנזילות לזמן קצר שברשותה והצרכים הפיננסיים העתידיים שלא מצביעים על צורך בהלוואה". נכון לסוף הרבעון הראשון, לפוקס היו יתרות נזילות של יותר מ-800 מיליון שקל. פוקס תיהנה מהטבה נוספת: פטור מתשלום ארנונה לתקופה של שלושה חודשים ב-2020, כסיוע לעסקים בתקופת המשבר. ההנחה תבוא לידי ביטוי החל מהרבעון השני של 2020.

פוקס סיימה את הרבעון הראשון בהפסד של כ-37.5 מיליון שקל, בהשוואה להפסד נקי של 9.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד נרשם בין היתר בשל סגירת המרכזים המסחריים החל מה-15 במארס עקב התפשטות הקורונה. בעקבות סגירת החנויות, הכנסותיה של הקבוצה, על בסיס הדיווח המגזרי ל-100% מהפעילות, ירדו ב-3.6% ל-640.2 מיליון שקל לעומת התקופה המקבילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker