ערן אזרן

קבוצת האופנה פוקס הכריזה על חלוקת דיווידנד של כ-50 מיליון שקל עם פרסום הדו"חות הכספיים - חרף משבר הקורונה. ויזל אחזקות, שבה שותף המנכ"ל הראל ויזל, תקבל דיווידנד של 12 מיליון שקל, כמו גם משפחת פוקס. בחמש השנים האחרונות חילקה פוקס דיווידנד בכ-240 מיליון שקל. המניה מזנקת ב-4%.

ויזל היה ממובילי המאבק של רשתות המסחר מול המדינה למען מענק לעסקים שעובדיהם יצאו לחל"ת בקורונה. לפי הערכות, פוקס - שמעסיקה יותר מ-8,000 עובדים - צפויה ליהנות ממענק של עשרות מיליוני שקלים בגין המתווה שהושג.

הכנסות הקבוצה ברבעון הראשון, על בסיס הדיווח המגזרי ל-100% מהפעילות, הסתכמו ב-640.2 מיליון שקל - ירידה של 3.6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הכנסותיה החשבונאיות של פוקס דווקא עלו ב-14% לכ-580 מיליון שקל בשל איחוד תוצאותיהן של החברות בילי האוס, יאנגה ו-FWS (אמריקן איגל) בראשונה בדו"חות הכספיים; לצד עלייה במכירות במותגים החדשים, בהם פוטלוקר, נייקי בקנדה, שילב ובאתר הסחר טרמינל איקס, וגידול במכירות בחנויות הזהות, בנטרול השפעת הסגר מאמצע מארס.

הכנסות פוקס במגזר אופנה ואופנת הבית (פוקס הום) בישראל ירדו ב-12% ל-322 מיליון שקל לעומת 366 מיליון שקל ברבעון המקביל. הירידה נרשמה בשל סגירת המרכזים המסחריים החל מה-15 במארס עקב התפשטות הקורונה. הפעילות הניבה הפסד תפעולי של 20 מיליון שקל, בהשוואה להפסד תפעולי של 5.6 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הכנסות פוקס במגזר מוצרי אווירה וטיפוח (ללין) ירדו ב-12% ל-45 מיליון שקל לעומת 51 מיליון שקל ברבעון המקביל. הירידה נרשמה בשל סגירת המרכזים המסחריים החל מה-15 במארס עקב התפשטות הקורונה. הפעילות הניבה רווח תפעולי של 6.2 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של 6 מיליון שקל ברבעון המקביל.

חנות של פוקסצילום: ללא קרדיט

הכנסות פוקס במגזר הספורט (נייקי, פוטלוקר), גדלו ב-5.6% ל-130 מיליון שקל לעומת 123 מיליון שקל ברבעון המקביל. הגידול נבע מעלייה במכירות בחנויות, וכן מגידול בשטחי המסחר - לרבות הפעלת חמש חנויות נייקי באירופה החל מתחילת מארס, ובנטרול ההשפעה של סגירת המרכזים המסחריים בישראל באמצע מארס. הפעילות הניבה רווח תפעולי של 7.2 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של 9.7 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הכנסות פוקס במגזר האחרים (בילי האוס, יאנגה, טרמינל איקס ושילב) גדלו ב-21% ל-133 מיליון שקל לעומת 111 מיליון שקל ברבעון המקביל. הפעילות הניבה הפסד תפעולי של 6.2 מיליון שקל, בהשוואה להפסד תפעולי של 4 מיליון שקל ברבעון המקביל.

הרווח הגולמי ברבעון הראשון הסתכם בכ-304 מיליון שקל, 52.4% מהמכירות, בהשוואה לכ-275 מיליון שקל, 54.1% מהמכירות ברבעון המקביל אשתקד. ההפסד התפעולי ברבעון, בנטרול תקן 16 IFRS, הסתכם ב-32.2 מיליון שקל, בהשוואה להפסד תפעולי בסך של 2.3 מיליון שקל.

ההפסד הנקי ברבעון הסתכם בכ-37.5 מיליון שקל, בהשוואה להפסד נקי של 9.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. פוקס דיווחה על יתרות נזילות של יותר מ-800 מיליון שקל. פעילותה השוטפת הניבה עודף תזרימי של 66 מיליון שקל, לעומת 37 מיליון שקל ברבעון המקביל.

ויזל ציין כי הרבעון הראשון של 2020 היה אחד המאתגרים שחוותה הקבוצה, אולם שורת צעדים שבהם נקטה הקטינו לדבריו באופן משמעותי את החשיפה להשלכות המשבר. "מיד עם התחלת ההגבלות הקמנו צוותי עבודה לניהול המשבר, תוך כדי ביצוע התאמות עסקיות הנדרשות למצב המשתנה. בתקופה שבה החנויות היו סגורות, נערכנו באופן מיטבי לחזרה לפעילות, תוך תכנון מבנה עלויות אופטימלי שישמור על התאמה מקסימלית בין רמת ההוצאות להכנסות, בהתאם לשינויים בהרגלי הצריכה ולמציאות החדשה שנוצרה.

"פוקס הגיעה למשבר במצב פיננסי איתן בזכות מדיניות שבה נוקטת הקבוצה מזה שנים, שעיקרה שמירה על יתרות מזומנים והשקעות לזמן קצר גבוהות לצד ניהול פורטפוליו מותגים חזק ואיכותי. משבר הקורונה לא שינה את אסטרטגיית הפעולה של פוקס בארץ ובחו"ל, ולצד המשך פיתוח וחיזוק פעילות המותגים הקיימים שלנו, אנו ממשיכים לקדם את פיתוח התוכניות שלנו בעיקר בתחום הספורט בארץ ובאירופה. נכון לסוף הרבעון הראשון הפעלנו 88 חנויות ספורט, ובמהלכו פתחנו באירופה חמש חנויות של נייקי".

ויזל רמז כי פוקס עשויה לנצל את יתרות הנזילות הגדושות שלה ומצבה הפיננסי החזק להתרחבות ולביצוע רכישות חדשות. לדבריו, "אנו ממשיכים להיות עם אצבע על הדופק בכל הקשור להתפתחויות שנובעות מהתפשטות נגיף הקורונה. יחד עם זאת, המצב הנוכחי טומן בתוכו גם הזדמנויות עסקיות חדשות, וכקבוצה מבוססת עם איתנות פיננסית גבוהה אנו בוחנים אפשרויות שונות להמשך הרחבת פעילות הקבוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker