"מחטף על חשבוננו": חברי הכנסת יכריעו היום אם נשלם עוד מיליארדים על הפנסיה

ועדת הכספים תדון היום בבקשה של רשות שוק ההון להאריך את התקנה הקובעת שהחוסכים בפנסיה ישלמו תוספת דמי ניהול של עד 0.25%, המכונים הוצאות ישירות ■ הרשות מבקשת להחריג את קרנות ההיי-טק והתשתיות, כך שבפועל תקרת התשלום תבוטל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת בישראל הם שיאני העולם בהצעות חוק פרטיות
כנסת ישראלצילום: אוהד צויגנברג

ועדת הכספים של הכנסת תדון הבוקר (רביעי) בבקשה של רשות שוק ההון להאריך את התקנה הקובעת שהחוסכים בפנסיה ישלמו תוספת של דמי ניהול של עד 0.25%, המכונים הוצאות ישירות.

"הוצאות ישירות" הן שם מכובס לעמלות שהגופים המוסדיים, שמנהלים את החיסכון הפנסיוני, רשאים לגבות בנוסף לדמי הניהול הרגילים. עמלות אלה מיועדות לתשלום למנהל חיצוני על ניהול השקעות, לרוב השקעות אלטרנטיביות, כמו קרנות גידור, נדל"ן וקרנות השקעה פרטיות.

בכל השקעה, בוודאי בהשקעה חיצונית שאינה מנוהלת על ידי מנהל ההשקעות שעבורו משולמים דמי הניהול, נשאלת השאלה אם יש תמורה בעד ההשקעה — כלומר, אם המנהל החיצוני אכן הניב את תוספת התשואה המבוקשת. במחקר של רשות ניירות ערך, שנערך על ידי הכלכלן אדוארד טלמור־גרא, לא התקבלה  תשובה חד־משמעית. לחלק ממנהלי ההשקעות שהשתמשו בשירותי מנהלי השקעות חיצוניים היתה תרומה לתשואה, ואילו למנהלי השקעות אחרים לא היתה תרומה. כלומר, לא נמצא קשר בין התשלום של הוצאות ישירות מעבר לדמי הניהול - לתשואה גבוהה יותר. החיסכון מאי-תשלום הוצאות ישירות יכול להסתכם בכ-3 מיליארד שקל בשנה.

בתחילת השנה הקים הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, ועדה בראשות פרופ' ישי יפה מהאוניברסיטה העברית, שאמורה לבדוק את הנושא. כעת הוא מבקש מהכנסת להאריך את הוראת השעה שלפיה הציבור ישלם עוד תוספת של 0.25% מעבר לדמי הניהול בפנסיה עד סוף השנה.

משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם מתברר כי במסגרת הארכה זו, מבקשת רשות שוק ההון להחריג מהתקנה את התשלום לקרנות ההיי-טק ולקרנות המתמחות בהשקעה בתשתיות. עד כה, התשלום למנהלי קרנות אלה נכלל בתוספת של 0.25% שהגבילה את מנהלי ההשקעות. כעת ניתן יהיה להעמיס על הציבור את העלות המלאה של הקרנות - בלי שום מגבלה. כך נשלם יותר בחיסכון הפנסיוני - בלי לדעת אם אנחנו נקבל תמורה בעד התשלום.

"רשות שוק ההון מנסה לבצע מחטף על חשבון כספי החוסכים לפנסיה", אמרה מירב דוד, סמנכ"לית בארגון לובי 99. "בלילה שלפני הדיון בוועדת הכספים על הארכת המגבלה על דמי הניהול החיצוניים, במקום הארכה, מעבירים נוסח שמשמעותו שינוי משמעותי בתקנות ועיקורן מתוכן. להעביר לכנסת תיקון שמבטל את התקרה על השקעות בתשתיות והיי-טק בישראל בלבד, שמשמעותה היא שחברות הביטוח ובתי ההשקעות יוכלו להעביר עוד ועוד כספי חוסכים לקרנות השקעה של מקורבים. התיקון הזה גם שומט את הקרקע מתחת לטיעון המרכזי של הרשות, שלפיו דמי ניהול חיצוניים נדרשים לצורך ביצוע השקעות בחו"ל. כי אם כן, מדוע לפתע לתמרץ דווקא את מנהלי קרנות ההשקעה ברחוב רוטשילד בתל אביב?”

מנהלי ההשקעות הטובים בשוק כמעט ולא משתמשים בשירותי ניהול חיצוניים. ההיגיון אומר שאם מנהל השקעות רואה לנכון להשתמש בשירות השקעות חיצוני כי זה יתרום לו לתשואה - הוא יכול לממן זאת מכיסו. כך החוסך ידע שמנהל ההשקעות באמת בוחר להכניס לתיק ההשקעות שהוא מנהל רק את מה שרווחי מאוד לחוסך, ולא למקורבים של מנהל ההשקעות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker