ערן אזרן

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, אישר יציאה להליך תחרותי להענקת רישיון לחיפושי גז טבעי ונפט בבלוק 72 (לשעבר אלון D) בגבולה הצפוני של ישראל. הליך תחרותי זה הוא המשך לשני תהליכי שיווק שטחי חיפוש בים (2016,  2018), אשר בסופם הוענקו 18 רישיונות חיפוש גז טבעי ונפט.

בבדיקות מקדימות שבוצעו בעבר בשטחי בלוק 72, זוהה פרוספקט (מבנה גיאולוגי) המכיל באופן פוטנציאלי גז טבעי, הדומה גיאולוגית למאגרי הגז הטבעי האחרים באזור, כגון כריש ותמר.

ההחלטה על קביעת הזוכה תתבסס על גובה ההצעה למענק חתימה (70%), וכן על התחייבות לביצוע תוכנית עבודה (30%). תוכנית העבודה המחייבת ברישיון תכלול ביצוע כל הפעולות והסקרים הנדרשים על מנת שניתן יהיה לבצע קידוח. תוכנית העבודה ברישיון כוללת שתי נקודות החלטה להארכתו, כאשר בכל אחת מהן ניתן להאריך את הרישיון בשנתיים נוספות – האחת אחרי שלוש שנים והשנייה אחרי חמש.

הרישיון יוענק למקסימום שבע שנים מיום החתימה. ברישיון הוגדרה תקופה ראשונית של 18 חודשים, שבה מוטל על היזם לבצע פעולות חקר ועיבוד מידע של השטח, כאשר בתום תקופה זו עליו יהיה להיערך לביצוע קידוח ברישיון. ההליך התחרותי יחל החודש ויסתיים בעוד כשלושה חודשים, בספטמבר 2020. הוא מתואם מול משרד החוץ וגורמים ממשלתיים רלוונטיים.

משרד האנרגיה העניק ב-2009 את רישיון אלון D (בלוק 72, כאמור) לנובל אנרג'י ולדלק קידוחים, במסגרת החלוקה הפזרנית והשנויה במחלוקת של רישיונות הקידוח. ב-2017 הפקיע המשרד את הרישיון, לאחר שבמארס 2016 תמו שבע השנים שבהן החזיקו החברות ברישיון — ולאחר שזכו כבר לשלוש הארכות בלי שביצעו בשטח קידוח.

על רקע ההחלטה להוציא את הרישיון למכרז מחודש, בשבוע שעבר הגישו נובל ודלק עתירה לבג"ץ נגד משרד האנרגיה. בעתירה ביקשו החברות שבית המשפט יורה לא להוציא לפועל את המכרז ושיורה להחזיר אותו לבעליו הקודמים - דלק (53%), ונובל (47%). רישיונות אלון ממוקמים במרחק של 140 ק"מ מחופי נהריה. רישיון אלון D הוא המזרחי ביותר, כ-60 ק"מ מערבית לראש הנקרה, בשטח שגובל במים הכלכליים של לבנון.

שטייניץ מסר: "בהמשך לעיקרון שקבעתי בתחילת כהונתי כשר האנרגיה, הקצאת רישיונות לחיפושי גז טבעי ונפט תערך באמצעות הליך תחרותי שוויוני. אנחנו מודעים לעתירה שהגישה חברת נובל. כמובן שנכבד כל הכרעה של בית המשפט העליון בעניין".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker