התנועה לטוהר המידות עירערה על החלטת רשות ני"ע לא לחקור את אמיר אוחנה

הרשות החליטה לא לחקור את השר נוכח "אי בהירות" לגבי היותו "לקוח כשיר" שניתנו לו הנחות בהנפקות בשוק ההון ■ ואולם בתנועה טוענים כי גם אם היתה אי בהירות, עדיין צריך לברר אם פעולותיו נעשו בניגוד לחוק

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אמיר אוחנה
השר אמיר אוחנהצילום: אוהד צויגנברג

התנועה לטוהר המידות הגישה ערר לפרקליטות המדינה, על החלטת רשות ניירות ערך שלא לחקור את השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, בגין השקעותיו כ'משקיע מסווג' בהנפקות בשוק ההון ב—2013–2015, לפני שנבחר לכנסת. מעמד זה הקנה לו הנחה של 0.3–0.8% למשקיע בעת ההנפקה, בדומה לגופים מוסדיים.

בדצמבר חשף TheMarker את השקעותיו של אוחנה בהנפקות אג"ח כמשקיע מסווג ('משקיע כשיר'), אף שלא היה ברור האם אוחנה, שהיה אז עורך דין פלילי, עמד בשניים מתוך שלושת הקריטריונים שהיו אז בחוק למעמד של משקיע כשיר.

יחד עם אוחנה השתתף בהנפקות בן זוגו, אלון חדד, פעיל ידוע בשוק ההון. יש לציין שעד לתיקון החוק במארס 2016 — לא היתה בו התייחסות מפורשת לאפשרות של חישוב ההון העצמי הנדרש לפי משק בית משותף. אוחנה, שהיה אז שר המשפטים, טען שפעל כחוק. שבוע לאחר הפרסום הוא מסר ל–TheMarker שהוא היה משקיע כשיר בזכות שני מבחנים: ידע ומומחיות די הצורך בתחום, ומספר פעולות העולה בהרבה על המספר המינימלי הדרוש.

לאחר הפרסום פנתה התנועה לטוהר המידות לרשות ניירות ערך בבקשה לחקור אם אוחנה אכן עמד בתנאים של משקיע כשיר. רק ב–17 במאי, היום שבו אוחנה מונה לתפקיד השר לביטחון פנים, מסרה הרשות לתנועה שלא תיפתח חקירה. העמותה פנתה פעם נוספת בדרישה לקבל את ההנמקות לכך ואז נמסר לה שההחלטה נובעת מ"אי בהירות" שהיתה בתקופה הרלוונטית ביחס למבחנים הקבועים בהגדרת "לקוח כשיר". ובפרט ביחס לשאלה אם שניים ממבחנים אלה יכולים להיות מיושמים גם על בסיס התא המשפחתי של המשקיע.

במכתב הערר ששלח חבר הוועד המנהל של התנועה, עו"ד בעז ארד, דחתה התנועה את טענת אי הבהירות והוסיפה שגם אם היתה אי בהירות מסוימת בעניין משק הבית המשותף, עדיין צריך לברר אם אוחנה וחדד עמדו בהגדרת משק בית משותף באותה התקופה "והאם הפעולות בוצעו על ידי השר בהסתמך על אותה 'אי בהירות' או שמא מדובר בפעולות מפרות חוק", לשון מכתב הערר, "התשובות לכלל השאלות האלה יכולות להתקבל בהליך רגיל ופשוט של חקירה. נוכח מעמדו של השר אוחנה, אין להקל ראש בהתנהלות מפרת חוק שכזו, אשר איפשרה לו הלכה למעשה לגרוף רווחים בשוק ההון תוך ניצול מעמד שלא היה זכאי לו".

מרשות ניירות ערך נמסר: "הרשות השיבה לפונה כי לאחר בחינת הדברים לא נמצא מקום לקידום פעולות אכיפה בעניין, תוך ציון אפשרותה להגיש ערר בנדון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker