הצעת חוק: הבנקים יודיעו ללקוחות אם הצ'ק שנתנו עתיד להיות מסורב

לפי ההצעה, שהוגשה על ידי ח"כ יעקב אשר ועברה היום בוועדת השרים לענייני חקיקה - ההודעה תינתן יום לפני הסירוב, כך שלמוסר הצ'ק תינתן שהות להפקיד כסף בחשבון ולהפוך את הצ'ק לבר כיסוי ■ הצעות חוק דומות הועלו בעבר, אך לא התגבשו לכדי חוק

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פנקס צ'קים
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

הצעת חוק של יו"ר ועדת חוקה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), שלפיה הבנקים יחויבו ליידע את הלקוחות אם הצ'ק שלהם נידון לסירוב, עברה היום (ראשון) בוועדת השרים לענייני חקיקה. לפי ההצעה, הבנק ימסור את ההודעה ללקוחות יום לפני הסירוב, אם הוא צפוי להתרחש, כך שתתאפשר ללקוח שהות של יום עסקים אחד להפקיד כסף בחשבונו לשם פירעון הצ'ק.

"כיום, הבנקים בישראל אינם מחויבים לעדכן בעל חשבון על המחאה שנידונה לחזור טרם סירובה. בשל כך, כשהמחאה שנמסרת על ידי בעל החשבון היא ללא כיסוי, הוא ידע על כך רק בדיעבד, כשההמחאה מסורבת על ידי הבנק, על ידי בדיקה עצמאית של חשבונו. סירוב ההמחאה נרשם לחובתו של בעל חשבון ועלול להקשות עליו להמשיך ולנהל את חשבונו", נכתב בהצעה.

עוד נכתב כי "באמצעות החלת חובות אלו ניתן יהיה למזער את נזקיהם של בעלי חשבונות בנק פרטיים ועסקיים מההשלכות של המחאות שחוזרות ללא הודעה מוקדמת, ובכך לחזק את יכולת הציבור לנהל את חשבונותיו בצורה ראויה".

בבנק ישראל תומכים ברמה העקרונית במהלך, אך בבנקים חוששים כי הוא עלול להיות מנוצל לרעה על ידי הלקוחות, שכן הוא יעביר את האחריות לבדיקת יכולת הכיסוי של הצ'ק אל הבנקים, שיצטרכו להוכיח כי הודיעו על כך ללקוחות.

ח"כ יעקב אשר, מגיש הצעת החוקצילום: מיכל פתאל

ההצעה לא קבעה את אופן מסירת ההודעה ללקוחות, ובהקשר זה נכתב כי "אופן ומועד ההתראה ייקבעו על ידי השר (שר האוצר, ג'.ו), וייעשו בצורה שתבטיח קבלת התראות בדרך המהירה והנגישה ביותר לבעל חשבון הבנק". בנוסף, יש חשש שהמתנה של יום עסקים נוסף תפגע במקבל הצ'ק, משום שהיא תעכב את קבלת הסכום על ידו.

עם זאת, הליכי החקיקה רק מתחילים כעת, ויעבור עוד זמן - ושלוש קריאות - עד שהצעת החוק תתקבל. הצעות חוק דומות כבר הוגשו בעבר, בכנסת ה-19, ה-20 וה-22, אך לא התגבשו לכדי חוק.

אשר מסר כי "הצעת החוק החברתית הזו מתבקשת מאליה והיא מחויבת על פי כל אמת דין ומוסר. הצדק החברתי מחייב אותנו לתת צ'אנס לכל אדם ולעדכן אותו מראש לפני שמחזירים לו צ'ק בחשבון, כדי שיוכל למנוע את הכתמת שמו הכלכלי, וכדי למנוע נזק לנותן ומקבל הצ'ק. מי שייהנה מהנוהל החדש הם כלל האזרחים הישרים במדינה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker