שווי השוק יכריע: הבורסה תייצב את מדד ת"א SME60 ותקבע עבורו כללים חדשים

בשלוש השנים האחרונות 92 מניות יצאו ונכנסו למדד ת"א SME60 - שיעור תחלופה של 153% ■ חוסר היציבות הוביל את דירקטוריון הבורסה למסקנה כי חייבים להקשיח את תנאי הכניסה והיציאה מהמדד - כדי לאפשר למוסדיים המושקעים בו ליהנות מתשואה גבוהה יותר לאורך זמן

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בניין הבורסה בתל אביב
בניין הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

שינויי תחלופה גבוהים של מניות במדד ת"א SME60 הובילו את דירקטוריון הבורסה למסקנה כי עליו לשנות את המתודולוגיה הקובעת אילו מניות ייכנסו אליו. במצב הנוכחי, התחלופה הגבוהה במניות המדד פגעה בתשואה שהניב, אף שתוכנן ככלי השקעה מפוזר בחברות בינוניות וקטנות.

מדד ת"א SME60

הדירקטוריון הגיע למסקנה כי כבר בעדכון החצי-שנתי באוגוסט הקרוב ייקבעו פרמטרים שונים שיכריעו אילו מניות נסחרות במדד. הכללים יהיו דומים לכללים שנקבעו עבור מדד ת"א 90. המדד יורכב ממניות הכלולות במאגר רימון בלבד. מניות אלה כוללות תנאי סף מחמירים, לדוגמה: שיעור שווי החזקות הציבור בהן הוא 100 מיליון שקל, לעומת 40 מיליון שקל - הדרישה כיום.

למדד יצורף קריטריון של סחירות מחזור יומי של 50 אלף שקל לפחות או חציוני של לפחות 10,000 שקל - קריטריון שלא קיים כרגע. בנוסף, הרכב המדד ייקבע לפי שווי השוק של המניה – קריטריון פחות תנודתי משווי החזקות הציבור. מטרת הקריטריון היא הפחתה של כמות ההחלפות במדד. יתרה מכך, תנאי דירוג שווי השוק הממוצע לצורך כניסה למדד יוחמרו מדירוג 45 כיום לדירוג 40. משמעות השינוי היא שמניה תתווסף למדד אם דורגה לפחות במקום 40. לצד זאת, הדירוג לגריעת מניה יעלה מדירוג 75 כיום לדירוג 80, ודירוג שווי השוק הממוצע לכניסה למדד במסלול המהיר תוחמר מדירוג 55 כיום לדירוג 50.

עבור המוסדיים, שהשקעותיהם בחברות קטנות ובינוניות מוגבל, המהלך יקל את ההשקעה במדד שתשואתו נפגעה בכל פעם שמניה נכנסה או נגרעה מהמדד ועוקבי המדדים החלו לרכוש או למכור את המניה עקב כניסתה ופגעו בתשואת המדד. השינוי המוצע יתאים את המתודולוגיה לזו הקיימת ביתר המדדים, ותקשה במעט את כללי ההחלפה הרכים שהיו נהוגים למניות הנסחרות בו שביתר קלות נגרעו מהמדד או נכנסו אליו.

בשלוש השנים האחרונות, 92 מניות יצאו ונכנסו למדד ת"א SME60 - שיעור תחלופה של 153%, בהשוואה ל-19 מניות שבאותה התקופה יצאו ונכנסו למדד ת"א 35, המשקפות שיעור תחלופה של 54%. או לחילופין למצב שבו 64 מניות נכנסו ויצאו ממדד ת"א 125, המשקפות שיעור תחלופה של 51%, לעומת 67 מניות שנכנסו ויצאו ממדד ת"א 90, המשקפות שיעור תחלופה של 74%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker