האוצר: הצעת אל על מגוחכת, מטרתה היחידה שימור השליטה בידי בורוביץ'

משרד האוצר צפוי לדחות על הסף את המתווה החדש שהציעה חברת אל על לתוכנית הסיוע שתקבל מהמדינה ■ גורמים במשרד: "נראה שאל על מואילה בטובה לקבל סיוע בתנאים שהיא תכתיב למדינה, קשה להשלים עם האבסורד שבבקשה" ■ גורם באל על: נדון עם האוצר בהצעות - ואז נחליט

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמי מוזס
תמי מוזס-בורוביץצילום: ניר קידר

משרד האוצר צפוי לדחות על הסף את המתווה החדש שהציעה חברת אל על לתוכנית הסיוע שתקבל מהמדינה. אל על דחתה למעשה את המתווה שהציע משרד האוצר, שלפיו תקבל חברת התעופה ערבות מדינה של 75% להלוואה של 250 מיליון דולר, הנפקת מניות בסכום של 150 מיליון דולר שהאוצר יעניק לה התחייבות חיתומית ומינוי נאמן מטעם המדינה, אם זו תהפוך לבעלת השליטה באל על בעקבות הנפקת המניות.

אל על הציעה מתן ערבות מדינה של 75% להלוואה של 300 מיליון דולר, הנפקת מניות בסכום של 40 מיליון דולר והנפקת שטר הון סחיר, נושא ריבית וניתן להמרה למניות למדינה בסכום של 60 מיליון דולר. "נראה שאל על מואילה בטובה לקבל סיוע בתנאים שהיא תכתיב למדינה, קשה להשלים עם האבסורד שבבקשה", אומרים במשרד האוצר. "הגענו למצב נדיר שבו אנחנו מוצאים את עצמנו תמימי דעים עם ועד הטייסים. נראה שהמטרה היחידה של ההצעה היא להדוף את הצעת האוצר. לא מדובר בהצעה רצינית".

עובדי אל על מפגינים
הפגנת עובדי אל עלצילום: אוהד צויגנברג

באוצר תמהים כיצד חברי הדירקטוריון של אל על לא חוששים מתביעות אישיות נגדם בשל החלטתם לדחות את הצעת המדינה, שמחזקת את מצבה הפיננסי של החברה, בהשוואה להצעה שהגישו היום לאוצר. "בדרך פלא, היקף ההנפקה של מניות לציבור נבחר כך שבעלי השליטה הנוכחיים יישארו בעלי המניות הגדולים בחברה", אומרים במשרד האוצר.

במשרד האוצר אמנם מודים שבמכתבה של אל על הועלו נקודות חשובות ורציניות בנוגע למתווה - כמו האופן שבו ייבחר הנאמן, סמכויותיו, משך הזמן שייקח להכין תשקיף או הדילול של בעלי המניות - אלא שהצעתה של אל על לא נותנת להן מענה. באוצר מציינים שגם אם היקף ההנפקה יהיה 40 מיליון דולר ולא 150 מיליון דולר, מועד פרסום התשקיף לא יוקדם בכל מקרה. גם הצעתה של אל על להנפקה של 40 מיליון דולר תדלל את בעלי המניות הקיימים.

אל על: לא דחינו את ההצעה, מבקשים לעשות בה התאמות

מחברת אל על נמסר בתגובה כי "דירקטוריון אל על לא דחה את הצעת האוצר, אלא ביקש לעשות בה התאמות כדי לשמור על יתרונותיה מצד אחד, ולתת מענה לקשיים שקיימים בהצעת האוצר. מתווה ההלוואה הבנקאית קיים, והדיונים על קבלת הלוואה עם בנק מוביל קרובים לסיכום. מכיוון שהדירקטוריון לא קיבל החלטה ולא דחה את הצעת האוצר, הדירקטורים אינם חשופים לתביעות על שדחו הצעה שמשפרת את מצבה הפיננסי של החברה.

"ההצעה שהגישה אל על היום לאוצר מותירה בגודלה המקורי את הזרמת ההון לחברה, אולם מפצלת אותה לשני רכיבים: הזרמה מיידית של 110 מיליון דולר של המדינה על ידי הנפקת שטרי הון, שניתנים להמרה באותו מתווה של הזרמה של סיוע ממשלתי לחברת לופטהנזה ולחברת קתאי. הרכיב השני הוא הנפקת מניות בהיקף של 40 מיליון דולר שלא ניתן לקיימה עד נובמבר 2020.

"הסיבה שאל על מבקשת לפצל את ההזרמה ההונית לשני חלקים היא שהחברה זקוקה בדחיפות לכסף ולא תוכל להמתין עד לנובמבר 2020 עד לקבלת מלוא הסכום. ההצעה שאל על הגישה היום גם נותנת מענה לדילול בעלי המניות כולם, ולא רק בעלי השליטה, כתוצאה מהנפקת מניות בסכום של 150 מיליון דולר, כלומר בהיקף גדול משמעותית משוויה של החברה , שתגרום לדילול הציבור במחיר נמוך. 

"אל על מעוניינת לדון עם משרד האוצר על ההצעה שהגישה ולקבל הבהרות על מתווה האוצר - ורק אז יקבל הדירקטוריון את החלטתו איזו מהאופציות עדיפה לחברה: הלוואה בנקאית של 400 מיליון דולר או הלוואה של 250 מיליון דולר וגיוס הון של 150 מיליון דולר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker