"בענף הזה, המשבר כמעט אינו מורגש": בנק הפועלים ממליץ על שתי מניות שזינקו ב-2020

האנליסט ירון פרידמן מעניק למניות מטריקס וחילן מחיר יעד גבוה ממחיר השוק ■ לדבריו, שתי החברות הגיעו מוכנות למשבר הקורונה - שחידד את הצורך בשירותים שהן מספקות: "המאפיינים של ענף ה-IT מתאימים למשבר הקורונה כמו כפפה ליד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

"משבר הקורונה, שפרץ באמצע הרבעון הראשון של השנה, פגע באופן משמעותי בחברות במגזרים רבים במשק. עם זאת, עם תום עונת הדו"חות הרבעוניים, ניתן להבחין בענף שבו המשבר אינו מורגש כמעט בכלל – ענף ה-IT", כך פותח ירון פרידמן, מיחידת המחקר באגף הייעוץ של בנק הפועלים, את סקירתו על החברות חילן ומטריקס.

לדבריו, גם תחת ההנחה שהמשק הולך לקראת מיתון, כדאי למשקיעים להשקיע במניות אלה, שכן הן יניבו תשואת יתר, וצפויות להציג למשקיעים תוצאות טובות יחסית גם בהמשך 2020. למטריקס, שזינקה מתחילת השנה ב–20%, קובע  פרידמן מחיר יעד של 84 שקל - לעומת מחיר של 83 שקל שלפיו נסחרה המניה הבוקר (ד'). עבור חילן, שמנייתה זינקה מתחילת 2020 ב-10%, נוקב פרידמן במחיר יעד של 159 שקל - כ-2.9% ממחירה בבורסה הבוקר. את תשואת היתר מבסס פרידמן על ההנחה שמניות החברות כבר לא יתרסקו בשל זעזועים נוספים בבורסה, ועל הציפייה שהחברות יחלקו דיווידנד.

פרידמן מודע לכך כי בעת משבר הקורונה קרסו גם המניות של חברות העוסקות בטכנולוגיית מידע (IT) - שנחשבות לכאלה שנפגעות בעת מיתון. מגמה זו התעצמה עד 15 במארס, אך לאחר שנגעו בשפל - מניות הענף זינקו ביותר מ- 70%. לדברי פרידמן, "המהפך החיובי חל בזכות המאפיינים של הענף, שמתאימים למשבר של מגפה גלובלית כמו כפפה ליד.

חברת מטריקסצילום: עופר וקנין

"משבר הקורונה השפיע על פעילותן באופן מינורי - רק מיעוט קטן מאוד של עובדיהן הוצא לחל"ת בשיא המשבר; ובסוף יוני, רק כ-5% בממוצע עדיין שהו בחל"ת, בעוד שאר העובדים חזרו לעבודה. הדבר משקף את יכולתן הגבוהה של החברות לתפקד בימי משבר כה קיצוני, עם פגיעה מינימלית הן בפעילות השוטפת והן בתוצאות הכספיות", כתב.

מבחינת פרידמן, בכל הקשור לעבודה מרחוק, החברות הגיעו למשבר מוכנות - בין היתר בשל מצבי הקיצון שכבר התרחשו בישראל בעבר, כמו מבצעים צבאיים ומתקפות טילים ששיתקו חלקים נרחבים מהמדינה. פרידמן, שסקר את הדו"חות הכספיים של החברות, מזהה כי "ממארס ואילך, חל גידול ניכר במכירות של שירותים ומוצרים לעבודה מרחוק ללקוחות, ובכלל זה גם במכירות של ציוד נלווה - מחשבים ניידים, דונגלים, ראוטרים, ותוכנות המספקות הגנת סייבר".

גם במבט קדימה, טוען פרידמן, משבר הקורונה חידד את הצורך של חברות וארגונים לשמר לעצמם יכולת של המשכיות עסקית במקרה של סגר. "אנו סבורים כי בחלק מהארגונים גם דפוסי העבודה ישתנו, והם יאפשרו גמישות גבוהה יותר עבור עבודה מהבית - כך שהביקוש למערכות המאפשרות עבודה מרחוק יצמח גם בשנים הקרובות".

הוא מצביע על כך שאחד התחומים הצומחים ביותר הוא תחום הענן, שמטריקס וחילן עוסקות בו, תוך שיתוף פעולה עם AWS של אמזון ועם Azure של מיקרוסופט. לדבריו, משבר הקורונה הדליק זרקור על יתרונותיו של מחשוב הענן: הוא חוסך בציוד, מקל על הגיבוי ומאפשר בקלות עבודה מרחוק. פרידמן צופה כי המשבר "יאיץ את הביקושים לשירותים אלה, לרבות מצד גופים רבים שעד כה נמנעו ממעבר לענן או שביצעו את המעבר באופן אטי מאוד. הדבר שצפוי להגדיל באפן משמעותי את הכנסות החברות משירותי הענן כבר בטווח הקצר, ובוודאי שבטווח הבינוני-ארוך".

חילן

השוק ייפגע - אבל יחזור לעצמו עד 2022

לדבריו, בניגוד לפרויקטים במגזרים אחרים, שנעצרו, מנהלי חברות ה-IT שידרו מסרים מעודדים, שלפיהם מרבית הפרויקטים הקיימים ממשיכים (מה גם שהחשיפה של מטריקס וחילן לענפי התעופה והתיירות הינה נמוכה). עם זאת, פרידמן מזהיר כי "קיים חשש משמעותי יותר מפני אי-קבלת פרויקטים חדשים. לפי שעה, הטון המתקבל מהחברות הינו שמגמה שכזו כמעט אינה מורגשת".

"עם זאת, על פי מחקרי שוק שמטריקס הציגה, קיימת הערכה בקרב חברות המחקר השונות להתכווצות בשוק ה-IT ב-2020. חברת המחקר IDC צופה התכווצות של 7.4% בהשקעה בתחום בשנה הנוכחית, כאשר דווקא בשני תחומי הפעילות הרלוונטיים למטריקס ולחילן - תוכנה ושירותי מידע - הפגיעה שצופים ב-IDC מתונה יחסית, ונעה סביב 2%-3%.

"תחזית מקבילה של חברת גרטנר צופה גם היא האטה בתחום ה-IT, בסדרי גודל של 7%-8%, אם כי במקביל, בחברה צופים גידול בביקושים בתחום הענן – תחום מרכזי בפעילות של חברות ה-IT בשנים האחרונות", כותב פרידמן. אחרי 2021, נכתב בסקירה, השוק יחזור לקצב צמיחה של כ-5% בשנה, כפי שהיה ערב פרוץ המשבר.

מטריקס

"יציבות גבוהה מול הטלטלה הכלכלית"

פרידמן מציין לטובה את העובדה שחילן מנהלת כיום המשבר האנושי של לקוחותיה, והיא משולבת במערכות המידע הפנימיות שלהם - ולכן המוטיבציה של הלקוחות להחליף אותה כספק שירות הינה נמוכה. כך גם לגבי הפעילות של מטריקס בתחומי אבטחת המידע, מניעת מעילות, פיתוח טכנולוגי, שירות ותמיכה. "גם אם הצמיחה של חברות ה-IT תיפגע בטווח הקצר, הרי שבראייה לטווח הבינוני-ארוך מדובר בפגיעה מינורית מאוד, אם בכלל", הוא קובע.

עוד הוא מציין לטובה את האיתנות הפיננסית של החברות: "מטריקס וחילן מאופיינות באופן מסורתי בהתנהלות פיננסית אחראית מאוד, מינוף נמוך יחסית, ובצמיחה דרך עסקות רכישה בקנה מידע קטן עד בינוני, שנובע מאי-רצון ליטול סיכונים גבוהים מדי מעסקאות M&A כושלות.

"עם פרוץ משבר הקורונה, נקטו שתי החברות מדיניות זהירה מאוד, שכללה גיוס קווי אשראי, צמצום ואף עצירה של חלוקת הדיווידנדים, והגברת מאמצי הגבייה בקרב הלקוחות. התוצאה הינה יציבות גבוהה מאוד של החברות למול הטלטלה הכלכלית, כשלהערכתנו שתיהן שומרות על איתנות גבוהה מאוד גם בסביבה הנוכחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker