"השוק חולה - הכסף שלנו נתון בידי קבוצה מצומצמת שעושה בו כבשלה"

עו"ד עמי גיל ופרופ' משה כהן-אליה מקימים בימים אלה את הקליניקה לאינטרס הציבור בשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן ■ "נהיה קבוצה של כלי שמירה שיפתחו אתוס"

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רם עוזרי

>> "עיתונאי צריך לגלות את האמת, רופא צריך להציל חיים - ומה עם איש עסקים? אנחנו סבורים שלא מדובר רק במקסום רווחים" - כך אומר פרופ' משה כהן-אליה, מומחה לזכויות אדם ודקאן בית הספר למשפטים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן. העמדה הזו גם הובילה אותו להקים את הקליניקה לאינטרס הציבור בשוק ההון, שתתחיל לפעול בשנת הלימודים הקרובה.

"יש חוק, אבל זה לא מספיק", אומר כהן-אליה. "החוק מגדיר מה מותר לעשות. אלא שיש פעולות שהן חוקיות, אך לא אתיות. כמו שבעריכת דין יש אתיקה, אנחנו רוצים לפתח אתיקה לתחום העסקים, ובפרט לשוק ההון".

הקליניקה תוקם כחלק ממהלך גדול יותר של המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן. נוסף על עו"ד עמי גיל, שיעמוד בראש הקליניקה, עו"ד עופר סיטבון שיוביל את הקליניקה לאחריות תאגידית, עו"ד אפי מיכאלי - שהגיש את העתירה בגין הפרטת בתי הסוהר - יהיה האחראי על תחום ההפרטה. "מדובר על קבוצה של כלבי שמירה שיפתחו אתוס", מסביר כהן-אליה.

כדי למנוע הטיה בפעילות הקליניקה, ובעיקר כדי שתזכה לאמון הציבור, פעילותה תמומן רק ממשאביה הפנימיים של המכללה ומתרומות מגופים פרטיים. "לא נקבל תרומות מתאגידים", מצהיר כהן-אליה. "אנחנו לא רוצים להשחית את האופן שבו אנו מציגים את האינטרס הציבורי".

"כמו ארגוני זכויות אדם"

את ההשראה לפעילות הקליניקה שאב כהן-אליה מהתחום שבו הוא מתמחה, זכויות אדם. בתחום זה, לדבריו, צמחו גופים ללא כוונת רווח שפנו לבתי המשפט וניהלו שם מאבקים קשים וממושכים. "הם היו 'הצד השני' מול מוסדות שהפרו זכויות אדם. ואני שואל: מי הצד השני כשמדובר על אינטרסים מסחריים בשוק ההון; מי מביא את המקרים האלה לבג"ץ?

"בדרך כלל מי שמביא את התיק לבג"ץ הוא מי שיש לו אינטרס. בג"ץ נהפך להיות לזירת התגוששות בין שני בעלי אינטרסים. אבל מי מייצג את האינטרס הציבורי? שמנו לעצמנו מטרה לצעוק את אינטרס הציבור", מדגיש כהן-אליה.

גם מול המחוקק מבקשים בקליניקה להציב גוף שייצג את 'הצד השני' - הצד של הציבור. כהן-אליה: "מה שעושים לוביסטים בכנסת הוא לסבסד את הליכי החקיקה. הם לוקחים את המידע, הקיים ממילא, ומארגנים אותו בצורה מסודרת לטובת הלקוחות שלהם. שם הכוח שלהם. אנחנו רוצים להיות הלוביסטים של אינטרס הציבור".

אם לשפוט לפי הכשרתו וניסיונו של גיל, עיקר העבודה של הגוף החדש תהיה דווקא אל מול מי שאמור לשמור על האינטרס הציבורי מטעם המדינה, הרגולטור. גיל, שמתמחה ברגולציה, סיים תואר שני במשפטים באוניברסיטת סטנפורד. מבחינתו, הרגולטור הישראלי לא עושה את מספיק.

"לפעמים הרגולטור נוקט דרך מתונה, אולי מתונה מדי", מסביר גיל. "לעתים הוא עוצם עין מנושאים שלא נוח לו לטפל בהם. אנשי רשות ניירות ערך יגידו לך בעצמם - מטרתם היא לשרת את השוק, ובין היתר גם את בעלי החברות. הרשות עובדת לצורך העניין גם בשביל אילן בן דב.

"הרגולטור לא יכול להוביל מהפכה. הוא רואה שיקולים שונים. רשות ניירות ערך יכולה להוביל שינויים, אבל מאזן השיקולים שלה לא תמיד פועל לטובת הציבור. עד היום לא היה גוף שרואה לנגד עיניו קודם כל את האינטרס הציבורי", אומר גיל.

כהן-אליה: "הרגולטור לא פועל בחלל ריק. הוא עוד גוף פוליטי שנתון ללחצים. מופעלים לחצים רבים על הרגולטור, והוא בהחלט מגיב להם. אנחנו רוצים לייצר את הלחץ ב'צד השני'. לגרום לרגולטור לעשות את הדבר הנכון. כרגע, הקול הזה מאויש בעיקר על ידי עיתונאים, אבל זה לא מספיק".

בנוסף, לדבריו, האקלים הפוליטי בישראל של השנים האחרונות תמך באופן מובהק באילי ההון. הרגולטור, כגוף פוליטי, לא חסין להשפעות האלה. "הלך הרוח עשוי להקרין על הרגולטור. אתה לא יכול לקחת את החוק ולבודד אותו מהאקלים הפוליטי. זה שקיים חוק לא בהכרח אומר שאוכפים אותו. לפעמים צריך לדחוק ברגולטור לאכוף את החוק. אנחנו לא נגד הרגולטור - אנחנו מבקשים לתמוך בו", מדגיש כהן-אליה.

"שוק חופשי באמת"

"עד לפני כמה שנים, היחידים שידעו משהו על שוק ההון ודיברו את השפה הם אלה שעבדו בתעשייה. בשנים האחרונות חל מהפך בתחום והוא הרבה יותר נגיש והרבה יותר ציבורי. זו הפנסיה של כולנו, זה החסכונות של כולנו. המוסדיים הם השגרירים של כולנו. בעלי השליטה הם המשפיעים ביותר על חיינו. השיח הפך להיות משיח טכני לשיח שמעמיד במרכז את הערכים הדמוקרטיים של ישראל, ואנחנו רוצים להתחבר לתחום הזה משם", מסביר גיל.

מה שהופך את שוק ההון לעניין של כולנו הוא, כאמור, השקעת כספי הפנסיה והחסכונות ארוכי הטווח. כיום, לאור המתרחש בשוקי ההון בעולם ולאחר המשבר הפיננסי של 2008, יש הקוראים להחזיר את השיטה הישנה - לחייב את קרנות הפנסיה להשקיע 70% או יותר מכספיהן באג"ח מיועדות שתנפיק ממשלת ישראל.

גיל אינו סבור שזו הדרך: "אנחנו רוצים שוק תחרותי, פתוח וחופשי - חופשי באמת. יש כיום כשל בשוק ההון, והתחרות היא במידה רבה על הנייר. שוק ההון הישראלי רווי כשלים וחוליים. הוא נשלט בידי קבוצה מצומצמת. הקבוצה הזו מנהלת שיח בינה לבין עצמה. מחליטים מהו שווי החברות, מושכים פרמיות גבוהות ומשקיעים מכל הבא ליד.

"פרמיות השליטה יכולות לשמש הוכחה לכך שהשוק שלנו חולה. הערך המוסף שבעלי השליטה מושכים מהחברה מגיע ל-30%-40% - כפול מהמקובל. זה פער בלתי נסבל שמעיד על הריכוזיות שעליה מדברים כל כך הרבה. המשאבים מוטים לטובת בעלי השליטה", מפרט גיל.

לדבריו, הפתרון - בנוסף ללחץ על המחוקק, הרגולטור והמוסדיים - הוא גם עבודה תודעתית מול הציבור. "הציבור צריך להיות יותר מעורב. רוב הציבור משקיע כגוף אחד דרך קרנות הפנסיה ולא מודע למשמעות ההשקעה. הכל מתחיל ונגמר בכך שיש לך קרן פנסיה. הציבור לא מספיק מודע בשביל לדרוש מהנציגים שלו לעשות מה שהם אמורים. אנחנו רוצים שיבינו את הרלוונטיות של זה לחיים שלהם ולעתיד ילדיהם. שוק ההון הוא לא רק לאנליסטים, הוא נוגע לשכר של כולנו.

"אנחנו לא טוענים שיש בהכרח אינטרס אחד לכל ציבור החוסכים בשוק ההון. מה שבטוח הוא שהציבור מתמודד עם יחסי כוחות לא שוויוניים. זה נובע מכך שהרבה חברות ציבוריות נשלטות על ידי בעל שליטה אחד. אפשר לקרוא לזה משפחות, קרטלים, או כל שם אחר. אבל בשורה התחתונה - הכסף שלנו לא באמת נתון בידינו, אלא בידי קבוצה מצומצמת שעושה בו כבשלה", מדגיש גיל.

כהן-אליה מסכם: "לא נבוא עם פתרונות קונקרטיים לעסקה כזו או אחרת. אבל אנחנו בהחלט שואפים לשנות את יחסי הכוחות. כשיש פערי כוחות, התוצאות תמיד יהיו לרעת הצד החלש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker