בדרך החוצה עם הפסד של חצי מיליארד שקל: זהבית כהן במו"מ למכירת פסגות למשקיעים מחו"ל

הצדדים מנהלים מגעים למכירת פסגות תמורת 1.4-1.2 מיליארד שקל, לעומת השקעה של 2.5 מיליארד שקל של אייפקס בפסגות ■ בקבוצת המשקיעים הזרים שמעוניינים לרכוש את פסגות נמנה רון ויסברג, ששימש בעבר יו"ר הכשרה ביטוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
זהבית כהן
זהבית כהןצילום: מוטי קמחי

מנהלת הפעילות בישראל של קרן ההשקעות הבריטית אייפקס, זהבית כהן, מנהלת מגעים עם קבוצת משקיעים מארה"ב ואירופה למכירת בית ההשקעות פסגות (100%), שאייפקס לא מצליחה למכור או להנפיק אותו בבורסה כבר כמה שנים. הצדדים מנהלים מגעים למכירת פסגות תמורת 400-350 מיליון דולר (1.4-1.3 מיליארד שקל), לעומת השקעה של 2.5 מיליארד שקל של אייפקס בפסגות, ולעומת שווי של כ-3.5 מיליארד שקל שלפיו רצתה כהן למכור או להנפיק.

אייפקס השלימה את רכישת שליטה בפסגות באוקטובר 2010. היא רכשה 76% מפסגות מידי הקרנות יורק (56.5%), פליינפילד (16.5%) וסנקה (3%), לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל. ב-2015, במסגרת מיצוע ההשקעה, ניצלה אייפקס את מצוקתה של קרן מרקסטון ורכשה ממנה 23.2% מפסגות, לפי שווי של 1.9 מיליארד שקל.

בסך הכל, שילמה אייפקס על פסגות 2.5 מיליארד שקל, ומאז הרכישה משכה דיווידנדים של 500 מיליון שקל. אם העסקה אכן תיסגר, אייפקס תצא מהשקעה בפסגות עם תזרים של 2-1.8 מיליארד שקל והפסד של 30%-20%, לא כולל הוצאות מימון בגין חוב שניטל לצורך רכישת פסגות.

מאוקטובר 2010 הניבה ההשקעה במדד ת"א פיננסים - שכולל את מניות בנקים, בתי ההשקעות, חברות כרטיסי אשראי וחברות ביטוח - תשואה של 50%. עבור אייפקס, שרשמה בעבר בישראל אקזיטים גבוהים בגין השקעות בחברות כמו בזק ותנובה, ההשקעה בפסגות - שהוערכה בספריה בשווי גבוה משמעותית משוויה הכלכלי - מהווה את ההשקעה הכושלת ביותר שלה בישראל.

מנכ"ל פסגות, ראובן קפלןצילום: עופר וקנין

בקבוצת המשקיעים הזרים שמעוניינים לרכוש את פסגות נמנה רון ויסברג, ששימש בעבר, בין היתר, יו"ר הכשרה ביטוח ויו"ר חברת ב.ס.ס.ח, כשהיו בשליטת קבוצת הכשרת היישוב של משפחת נמרודי. כמו כן, בשנים האחרונות שמו של ויסברג הוזכר כמועמד לראש רשות שוק שוק ההון. בעבר תיכנן ויסברג, יחד עם קרן פליינפילד, להשתלט על קופות גמל גדיש ולהקים בית השקעות גדול, אך בסוף החליט לצאת מגדיש, שנמצאת כיום בשליטת פסגות.

ככל הידוע, בין הצדדים נחתם מזכר הבנות. יחד עם זאת, עדיין אין ודאות שהעסקה תושלם, שכן המשקיעים מבצעים כעת בדיקות נאותות. לאחר מכן יהיה צורך לחתום הסכם מחייב וכן לקבל את היתר שליטה בפסגות מידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות משה ברקת, תהליך שאורך לפחות כמה חודשים.

אם העסקה לרכישת פסגות תצא אל הפועל זו תהיה עסקה ראשונה מהותית לרכישת בית השקעות גדול בישראל מזה תקופה ארוכה. בעלי השליטה במיטב דש, אלי ברקת ומשפחת סטפק, לא הצליחו למכור את בית ההשקעות לקרן השקעות זרה עם אוריינטציה לסין בשם XIO.

לעומת זאת, בשנתיים האחרונות נכנסו לענף הפיננסים מספר קרנות השקעה בינלאומיות אמריקאיות - בהן ורבורג פינקוס, שרכשה את השליטה בחברת כרטיסי אשראי מקס מבנק לאומי וקבוצת עזריאלי; וקרנות סנטרבברידג' וגלאטין שרכשו מקבוצת דלק את חברת הביטוח הפניקס.

בית ההשקעות פסגות ניהל בעבר 190 מיליארד שקל, אך כיום - הן בעקבות משבר הקורונה והן בעקבות תחרות בתחום הגמל מצד אלטשולר שחם - הוא מנהל נכסים בהיקף של 175 מיליארד שקל. חברת הקרנות שלו היא הפודה הגדולה ביותר מתחילת שנה - עם סכום שמסתכם ביותר מ-7.5 מיליארד שקל. בתחום הגמל, פסגות כבר אינה הגוף הגדול ביותר, והיא איבדה את הבכורה לבית ההשקעות אלטשולר שחם שמנהל כיום כבר מעל ל-120 מיליארד שקל בתחום זה.

בספטבר 2019 נכנס לתפקיד המנכ"ל ראובן קפלן, שהחליט על קיצוץ של 7% מכוח האדם כחודש לאחר כניסתו לתפקיד, וכן הוביל שינוי אירגוני שבו כל חברה בת הפכה לארגון נפרד

על פי הדו"חות הכספיים האחרונים הידועים של פסגות, ב-2018 קטנו הכנסות בית ההשקעות ב-6.5% והסתכמו ב-890 מיליון שקל, כשהרווח לפני מס קטן בשיעור דומה - ל-175.5 מיליון שקל. בשורת ה-EBITDA (רווח בנטרול הוצאות מימון, פחת ומחיקות), רשם פסגות ב-2018 ירידה של 14% לעומת 2017, לרמה של 353 מיליון שקל.

באייפקס ופסגות סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker