האם השותפות בלווייתן מנסות לחסום תחרות על הגז?

נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו שיגרו מכתב לחברת החשמל, שבו הן טוענות כי החברה רוכשת משלוחי גז נוזלי (LNG) מהעולם במחיר מופחת, באופן שמפר את החוזה הזמני שנחתם עמן ■ חברת החשמל: "אנחנו פועלים על פי ההסכמים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציו
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציוצילום: מארק ישראל סלם

האם השותפות בלווייתן - נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו - מנסות לחסום תחרות? השותפות במאגר שיגרו מכתב לחברת החשמל, שבו טענו כי חברת החשמל רוכשת משלוחי גז נוזלי (LNG) מהעולם במחיר מופחת, באופן שמפר את החוזה הזמני שנחתם עמן.

דיוויד סטובר, מנכ"ל נובל אנרג'יצילום: נובל אנרג'י

השותפות טוענות כי חברת החשמל אמנם אינה מחויבת לרכוש כמות מינימלית מלווייתן, אך לדבריהן, בחוזה נקבע כי ככל שהחברה תחליט לקנות גז שלא ממאגר תמר - היא מחויבת לעשות זאת רק מלווייתן.

בנובל אמרו: "כפי שהבהרנו לחח"י, אנו סבורים כי הפעולות האחרונות שבהן נקטה החברה אינן עולות בקנה אחד עם ההסכם בין הצדדים. אנו מקווים ומצפים לפעול יחד, בהתאם לתנאי ההסכם, כדי לתקן את המצב  שנוצר. נובל מחויבת למילוי המחויבויות החוזיות שלה עם כל לקוחותיה, כולל חח"י, כפי שנהגה מאז שהתקשרה בהסכם הראשון עמה למכירת גז טבעי ב-2002. כשם שנשארנו נאמנים למחויבויות שלנו, אנו מצפים ליחס הדדי מלקוחותינו".

בחברת החשמל הגיבו הבוקר לטענות, ומסרו: "חברת החשמל פועלת בעניין רכש הגז הנוזלי על פי הנחיות מנהל המערכת. מהלכים אלה של רכש הגז הנוזלי הזול יביאו בשורה לציבור, על בסיס הזדמנויות עסקיות שהן תוצאה של מצב השווקים בזמן משבר הקורונה. חברת החשמל פועלת על פי ההסכמים".

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טלצילום: גיל אליהו

לפני כשנה וחצי סיכמה חברת החשמל עם לווייתן על חוזה ארעי, בשווי של 600–700 מיליון דולר, לרכישה של 3.5–4 BCM גז טבעי בין אוקטובר 2019 ליוני 2021. עם זאת, באחרונה החלה חח"י לרכוש מטענים של גז נוזלי (LNG), וביצעה עד כה עסקות ליבוא של מיליארד מ"ק (BCM) של גז - כ–20% מהתצרוכת השנתית.

הרכישות בוצעו במחיר ממוצע של 3 דולרים ליחידת חום, הנמוך בכ–50% ביחס למחיר הגז מתמר (6.2 דולרים) ובכ–40% ביחס למחיר מלווייתן (4.78 דולרים). הרכישות נעשות על חשבון רכש גז מלווייתן (שהוא בעצמו על חשבון הרכש מתמר) - דבר שצפוי לפגוע בהכנסות השותפות בלווייתן ב–2020.

חברת החשמל ביצעה את הרכש באמצעות מנהל המערכת, וזאת בנימוק ל"שמירה על רציפות תפקודית בהספקת החשמל ויצירת יתירות כחלק מהיערכות לשעת חירום". את העודפים מוכרת חברת החשמל ללקוחות תעשייתיים בישראל.

לפי הערכות, בלווייתן חוששים לאבד חלק מהכמות החוזית של חח"י, לאחר שנאלצו לוותר על חלק מהחוזה לטובת מאגר תמר המתחרה. באחרונה סיכמו דלק קידוחים ונובל אנרג'י על הסרת זכות הווטו על שיווק הגז מתמר, והחזרה של חלק מכמות הגז בהסכם שבין לווייתן־חח"י לתמר. לפי הערכות, תמר צפוי לקבל חזרה כ–1 BCM מתוך רכש כולל של 3 BCM. כלומר, לווייתן עלול לאבד בקרוב עוד חלק משמעותי מהחוזה עם חח"י – ועימו יפחתו גם ההכנסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker