השופט כבוב אישר את הפשרה: פסגות לא עידכן יורשים וישלם 60 מיליון שקל

לפני שמונה שנים הוגשה תביעה נגד בית ההשקעות בטענה כי הוא אינו עושה מאמץ סביר לאתר עמיתים שאין עמם קשר ויורשים של עמיתים שמתו ■ אחרי שהבקשה אושרה והצדדים ניהלו הליך גישור במשך שלוש שנים, נחתם הסדר פשרה ובית המשפט אישר אותו

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ההשקעות פסגות. למצולמת אין קשר לכתבה
אפרת נוימן

בית ההשקעות פסגות ישלם 44 מיליון שקל למי שהיו עמיתים בקופות הגמל והפנסיה שלו ועוד 15 מיליון שקל שכר טרחה לעורכי דין, הוצאות על חוות דעת וגמול ליורשי התובעת נגדו - כך פסק הבוקר (א') השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב. זאת כשאישר את הסדר הפשרה בתביעה הייצוגית נגד בית ההשקעות. התובעת, שמתה במהלך המשפט, טענה כי בקופת הגמל והפנסיה לא עושים מאמץ סביר לאתר מנותקי קשר ומוטבים של עמיתים שמתו.

עיקר הפיצוי מתייחס לכך שדמי הניהול בקופות הגמל והפנסיה עלו מבלי שניתנה על כך הודעה מוקדמת ליורשים, למוטבים ולעמיתים בחשבונות רדומים, שנותק עמם הקשר.

הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה ב-2012. התובעת, לילי לוי, טענה - באמצעות עורכי הדין אבי סטוקהולם-כהן ודרור שלו ממשרד שלו, סטוקהולם-כהן - כי גילתה רק בדרך מקרה כי לאמה, שמתה ב-2005, היה חשבון בקופת הגמל גדיש, שבה היתה לוי מוטבה במקרה של מות אמה (גדיש נמכרה ב-2008 לפסגות). לטענתה, נודע לה על קיומו של החשבון רק כחמש שנים וחצי לאחר מות אמה.

השופט חאלד כבובצילום: עמי שומן

רק לאחר הגשת התביעה, במאי 2013, השיק אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר אתר אינטרנט ייעודי לאיתור כספים שנשכחו בחסכונות פנסיוניים. לוי טענה בתביעה כי פסגות מנתק קשר, מניח חסמים ומקשה על הפונים לקבל מידע בסיסי על חשבונו של העמית שמת.

שלוש שנים לאחר מכן, התביעה אושרה בידי השופטת שושנה אלמגור (שיצאה בשלב מאוחר יותר לגמלאות) וערעור לעליון על ההחלטה נדחה. ביולי 2016 החלו הצדדים בהליך גישור בפני השופטת לשעבר הילה גרסטל.

בתחילת השנה הגישו הצדדים לבית המשפט הסכם שלפיו פסגות ישלם 41 מיליון שקל ביחס לעליית דמי הניהול ו-3 מיליון שקל לפיצוי בשל טענות נוספות (כמו פגיעה באוטונומיה). זאת לאחר שבהליך שקיים הרגולטור אחרי הגשת התביעה, פסגות כבר שילם 11 מיליון שקל לעמיתים קיימים. 

השופט כבוב קבע כעת כי מדובר בהסדר ראוי, הוגן וסביר וסכום הפיצוי - שמהווה 61% מהנזק שניתן לכימות בנוסף ל-3 מיליון שקל בגין הנזק שאינו ניתן לכימות - משקף פשרה הוגנת וסבירה.

הוא אישר כי העמיתים שיהיו זכאים לקבל את הפיצוי הם מי שהיו עמיתי פסגות במועד העלאת דמי הניהול (ב-2007- ו-2008) ומי שהיו עמיתי פריזמה במועד רכישתה על ידי פסגות. הוא קבע כי התשלום יבוצע לאחר בירור וזיהוי כל חברי קבוצת מקבלי הפיצוי, ויועבר בתוך 250 יום.

עמיתים בעלי חשבון יזוכו באמצעות זיכוי חד-פעמי, ופסגות יידע אותם באמצעות הודעות SMS ודואר אלקטרוני. עמיתים שאינם בעלי חשבון ומוטבים או יורשים שמשכו את הכסף מחשבון העמית לאחר פטירתו, יוכלו לפנות בתוך 120 יום לשם בירור הזכאות שלהם ועדכון פרטי החשבון אליו יועבר הזיכוי - וזאת באמצעות אתר אינטרנט ייעודי שיוקם על ידי פסגות ויהיה לו קישור מאתר האינטרנט של פסגות. 

השופט אישר שכר טרחה של 12 מיליון שקל לעורכי הדין שייצגו את התובעת ממשרד שלו, סטוקהולם־כהן, אף שהוא חורג מההלכה שנקבעה בעניין רייכרט ומהווה 27% מסכום הפשרה (או 22% אם מתייחסים גם לסכום של 11 מיליון שקל שפסגות שילם). יורשיה של לוי יקבלו מיליון שקל. בנוסף יקבלו עורכי הדין 2 מיליון שקל עבור הוצאות של חוות דעת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker