לאומי העניק למניית בזק מחיר יעד של 3.2 שקלים

כלכלני לאומי פרטנרס מעריכים כי "כמה החלטות הניצבות כעת לפתחה של הממשלה טומנות בחובן פונציאל חיובי חבוי עבור בזק, שלא מתומחר בשוק" ■ בין היתר, הם אופטימים לגבי עתירת בזק לבג"ץ לגבי ביטול ההפרדה המבנית בקבוצה, שתידון מחר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בזק
בזקצילום: תקשורת תאגידית בז

בג"ץ ידון מחר (שני) בעתירה שהגישה קבוצת בזק, ובמסגרתה ביקשה מבית המשפט להורות למדינה לפרסם מתווה עדכני וברור. על פיו היא תוכל להגשים את חלומה, ולקבל ממשרדי האוצר והתקשורת את האישור לבטל את ההפרדה המבנית בקבוצה. כך, היא תוכל לאחד בין פעילות בזק קווי, בזק בינלאומי, yes ופלאפון.

כלכלני לאומי פרטנרס אופטימיים בנוגע לעתירה, וסקירתם מעניקה למניית בזק מחיר יעד של 3.2 שקלים, בעוד המניה נסחרת במחיר של 3.1 שקלים. אף שביטול ההפרדה המבנית בבזק עומד על הפרק כבר שנים רבות, בלאומי פרטנרס אומרים כי "מספר החלטות הניצבות כעת לפתחה של הממשלה טומנות בחובן פוטנציאל חיובי חבוי עבור בזק, שלא מתומחר כיום בשוק".

שוויה של בזק בבורסה מסתכם ב-8.6 מיליארד שקל, לאחר שמניית החברה התחזקה ב-12 החודשים האחרונים ב-26%. בלאומי מזכירים כי לא רק מהלך של ביטול הפרדה מבנית בבזק יוביל להצפת ערך, כי אם גם החלטה חשובה נוספת, הנוגעת למתווה פריסת הסיבים.

מניית בזק

לגבי ביטול ההפרדה המבנית מסבירים כלכלני לאומי פרטנרס כי הוא יאפשר לבזק "לשלב כוחות בין בזק קווי, שבמסגרתה מתבצעת הפעילות על תשתיות חוטי הנחושת של החברה (כגון טלפוניה קווית, תמסורת ותקשורת נתונים, שירותי ענן ושירותים נוספים), לבין שלוש החברות הבנות שלה - בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes - שכיום מנוהלות תחת מטריה אחת. שילוב כוחות כזה יכול, על פי הערכות, להניב חיסכון מהותי בהוצאות כתוצאה מאיחוד ערוצי השיווק, מכירות,  טכנאים, שירות לקוחות, כספים ועוד, וכך להביא לעלייה ברווח של החברה במאוחד".

הסקירה אינה מתעלמת מההשפעות השליליות על בזק, הקשורות להמשך נטישת לקוחות בטלפוניה הקווית; התחרות הגובת על תשתיות האינטרנט מצד המתחרות פרטנר ו-IBC, פורסות גם הן סיבים אופטיים; התחרות הגוברת בתחום הטלוויזיה; ושוק הסלולר, שנמצא במצב של חוסר שיווי משקל. ואולם מבחינת כותבי הסקירה, בזק כמכלול אחד "צפוי לגדול לאחר ביטול ההפרדה המבנית".

בלאומי מעריכים כי ההפרדה המבנית לא תתרחש בתקופה הקרובה, אך לשיטתם משרדי הממשלה כן יחויבו לספק לקבוצה מתווה שיאפשר לבזק לעבוד לפיו ולהתחיל לבנות אסטרטגי עסקית כדי לקדם את ביטול ההפרדה.

שלמה רודב, יו"ר דירקטוריון בזק
שלמה רודב, יו"ר דירקטוריון בזקצילום: עופר וקנין

בנוגע לסיבים האופטיים, הם כותבים: "אם המתווה לא יכלול חובת פריסה אוניברסלית של בזק ברחבי הארץ - שהיתה אחד מהחסמים הגדולים להסכמת בזק לחבר את רשת הסיבים האופטיים שלה – קיים סיכוי לא מבוטל שהמתווה יתקבל גם על ידי בזק, גם אם לא מדובר במתווה האופטימלי מבחינתה".

לבזק יש כיום רשת סיבים אופטיים המגיעה לכ-60% מהבניינים, אולם הדירות עצמן עוד לא מחוברות. "להערכת החברה, יידרשו ארבע-חמש שנים לחבר כ-50% מהבתים. המשמעות היא שהמתחרות יוכלו בנתיים להגדיל את נתק השוק שלהן ולהוות תחרות רצינית לתשתיות של בזק. בנוסף, התלות של המתחרות ברשת הסיבים של בזק תמשיך לרדת. בזק אינה מפרסמת את עלות ההשקעה הדרושה או את אסטרטגיית הפעולה לפריסה, שאמורה לתמוך בפעילות הקווית (הכנסות מתשתית אינטרנט), אך אין ספק כי רשת כזו תמצב את בזק כחברה שמסוגלת לספק שירותים במהירויות ובאיכויות טובים יותר מאשר רשת הנחושת הקיימת".

ב-2019, ההכנסות מאינטרנט קווי היוו 38.7% מהכנסות בזק קווי, ו17.7% מסך ההכנסות של קבוצת בזק. שיעור הרווח התפעולי של בזק קווי המשיך להיות גבוה, והסתכם ביותר מ-42% (בנטרול הכנסות תפעוליות אחרות) - "גבוה מאוד לעומת מה שהציגו החברות הבנות של בזק (בנטרול חד-פעמי), כשחלקן אף דיווחו על הפסד". בלאומי מוסיפים כי "מאז רפורמת השוק הסיטוני ב-2015, כמות המנויים הקמעוניים של בזק נמצאת במגמת ירידה, ומנגד כמות המנויים הסיטוניים עלתה והובילה לירידה בשיעור הצמיחה של ההכנסות מתשתיות האינטרנט של בזק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker