כשהנגיף בשטח, הרווחים הם אלה שיוצאים לחופשה

מגפת הקורונה, שעצרה באבחה אחת את תנועת התיירים לישראל וממנה, הנחיתה מכה כואבת על התעשייה כולה ■ זה מה שקרה למניות של שלוש חברות תיירות בולטות מאז תחילת השנה

ערן אזרן
מלון במרכז אתונה, בשבוע שעבר
מלון במרכז אתונה, בשבוע שעברצילום: AFP

משבר הקורונה פגע באורח קשה בחברות ישראליות הניזונות מענף התיירות המקומי והעולמי. המגפה, שעצרה באבחה אחת את תנועת התיירים לישראל וממנה, הנחיתה מכה כואבת על התעשייה כולה, ובכלל זאת — על חברות תעופה, רשתות בתי מלון, סוכנויות נסיעות ועוד. המשבר הביא לירידה של עשרות אחוזים במניות של חברות בענף בבורסה, חלקן הגיעו לפשיטת רגל ואחרות עדיין נאבקות לקבל סיוע הולם, שיספק להן אוויר לצלוח את התקופה הקשה.

איסתא: נפילה של 47%

בשלוש השנים האחרונות סוכנות הנסיעות שבשליטת גל אחישי (35.6%), הושפעה באורח קשה מהקורונה. החברה, שנסחרת בשווי של כחצי מיליארד שקל, עוסקת בניהול סוכנות נסיעות קמעונית וסיטונית, הפעלת בתי מלון בארץ ובחו"ל, מכירת חבילות נופש ונדל"ן מניב. מתחילת השנה איבדה המניה כ–40%, והיא נסחרת כעת בדומה לערכה ב–2016. איסתא טרם פירסמה את הדו"ח הכספי לרבעון הראשון של 2020, אך לפי הערכות הוא צפוי לגלם את ההשלכות הקשות של המשבר.

פתאל: ירידה של כ-25%

מאז ההנפקה ב–2018 אחת החברות המרכזיות בבורסה שנפגעו מהנגיף היא קבוצת פתאל, שבשליטת דוד פתאל, המחזיקה ומתפעלת בתי במלון בישראל ובאירופה. מניית החברה נפלה מתחילת השנה בכ–60% ושווי החברה ירד ל–3.5 מיליארד שקל, לעומת יותר מ–8 מיליארד שקל טרום המשבר. פתאל נאלצה באחרונה להגיע להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח, להם היא חייבת כמיליארד שקל. ההסדר כלל מתן פטור מעמידה בהתניות הפיננסיות על החוב בתמורה לגיוס הון והעלאת הריבית.

מלון דן פנורמה, שבו שוכנו חולי קורונהצילום: דניאל צ'צ'יק

מלונות דן: עלייה של 37%

בשלוש השנים האחרונות החברה שבשליטת מיקי פדרמן נפגעה גם היא באחרונה — אך כנראה באופן מתון יותר מפתאל. בשונה מרשתות אחרות, במלונות דן החליטו עם תחילת המשבר להתמודד על מכרז משרד הביטחון להשכרה של שלושה בתי מלון, מתוך 14 שבבעלותה, כ"מלונית הבראה" לנשאי קורונה. ההחלטה איפשרה לרשת לקזז חלק מהעצירה בפעילות. קודם לכן, מלונות דן פירסמה אזהרת רווח שבה הזהירה מהשפעות המשבר על הרשת. החברה טרם פירסמה את התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של 2020, כאשר מניית החברה, שמרכזת מחזורי מסחר נמוכים, ירדה מתחילת השנה ב–13%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker