דרמה במכרז המיליארדים של חברת החשמל: ההצעה הזוכה היתה גבוהה רק ב-0.9% מזו שאחריה

ההצעה של שיכון ובינוי ואדלטק גברה בפער של 38 מיליון שקל בלבד על ההצעה השנייה בגובהה, של OPC שבשליטת עידן עופר וקרן נוי ■ לתחנה הנרכשת - הגדולה בישראל - הספק של 1,150 מגה וואט, והיא מייצרת 8.5% מהייצור המירבי של החשמל במדינה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפתח רון טל ואייל לפידות
יפתח רון טל אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ, גיל אליהו

חברת שיכון ובינוי וחברת אדלטק זכו במכרז של חברת החשמל לרכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב תמורת 4.26 מיליארד שקל. ההצעה של שיכון ובינוי ואדלטק גברה בפער של 38 מיליון שקל בלבד (0.9%) על ההצעה השנייה בגובהה של הקבוצה של חברת OPC שבשליטת עידן עופר וקרן נוי. המחיר שהציעו שתי הקבוצות היה גבוה משמעותית מההערכות, שציפו שהמכרז ייסגר במחיר של 3.5 מיליארד שקל.

נראה שאחד ההסברים למחיר הגבוה הוא הנפילה במחירי הגז הטבעי. תחנת הכוח ברמת חובב תימכר במחיר שעולה ב-2.1 מיליארד שקל על שוויה במאזניה של חברת החשמל, עובדה שככל הנראה תביא לירידה במחיר החשמל. תחנת הכוח ברמת חובב תימכר לשיכון ובינוי ולאדלטק ללא חוזה הגז הקודם והיקר . החברות קיבלו הצעות לרכישת גז, אולם טרם סגרו חוזים עם אף לא אחד מ-3 מאגרי הגז. שיכון ובינוי ואדלטק צפויות לבקש היתר להקים תחנה של לפחות 500 מגה וואט על השטח הצמוד לשטחה של התחנה הקיימת.

מניית שיכון ובינוי

תחנת הכוח ברמת חובב, 10 ק"מ דרומית לבאר שבע, היא בעלת הספק של 1,150 מגה וואט ופועלת בשיטת מחזור משולב. התחנה, שמייצרת חשמל באמצעות גז טבעי, היא הגדולה בישראל, והיא מייצרת 8.5% מהייצור המירבי של החשמל במדינה.

קבוצת שיכון ובינוי-אדלטק (בחלקים שווים) גברה על 5 קבוצות אחרות, ובהן OPC שבשליטת עידן עופר וקרן נוי, דליה אנרגיות, קרן תש"י ואלייד, אלון רבוע כחול בשותפות עם החברה היוונית טרנה, וכן קבוצה של החברה הסינית צ'יינה הרבור, רפק אנרגיה ומבטח שמיר - שזכו במכרז הקודם שערכה חברת החשמל על מכירת תחנת הכוח באלון תבור תמורת 1.87 מיליארד שקל.

אורי אדלסבורג
אורי אדלסבורגצילום: אורנשטיין חושן

מכירת תחנת הכוח ברמת חובב, וקודם לכן באלון תבור, היא חלק מהרפרומה במשק החשמל - שבמסגרתה תאבד חברת החשמל את המונופול שלה בתחום ייצור החשמל, ותרד לנתח של 35% מהייצור עד 2026. בשנים הבאות תמכור חברת החשמל גם את תחנות רידינג, חגית מזרח ואשכול - ובסך הכל תשלים את מכירתן של תחנות בהספק כולל של 4,500 מגה וואט.

שיכון ובינוי מחזיקה בפעילות בתחומי האנרגיה המתחדשת והקונבנציונלית בהספק מצטבר של 878 מגה וואט. החברה מחזיקה ב-50% מתחנת הכוח התרמו סולארית באשלים שהספקה 120 מגה וואט ושפועלת לפי זיכיון עד 2043. שיכון ובינוי מחזיקה גם בבעלות המלאה במתקן הפוטו וולטאי בנבטים שהספקו 18 מגה וואט, ומפעילה אותו על פי זיכיון עד 2036.

החברה החלה להפעיל בשבועות האחרונים את תחנת הכוח באגירה שאובה בגלבוע שהספקה 300 מגה וואט, וששיכון ובינוי מחזיקה ב-26% ממניותיה. התחנה, שפועלת על פי זיכיון עד 2038, מקבלת תשלום תמורת העמדת כושר ייצור לרשת החשמל, ומספקת גיבוי לרשת בשעות של צריכת שיא - כפי שאירע בשרב הגדול לפני מספר שבועות.

פרויקט אחר של שיכון ובינוי הוא המתקן הפוטו וולטאי בצאלים, שהספקו 120 מגה וואט ונמצא בבעלותה המלאה. המתקן פועל על פי זיכיון עד 2041. שיכון ובינוי מחזיקה בשני פרויקטים של מתח גבוה בהספק של 60 ו-18 מגה וואט, שפועלים בזיכיון עד 2041 ו-2042 בהתאמה. החברה הבת אתגל ייזום נמצאת לפני הסגירה הפיננסית של תחנת כוח חדשה שהספקה 186 מגה וואט, ושצפויה להתחיל בפעילות מסחרית ב-2023 - ומחזיקה בזיכיון עד 2041.

בעקבות מכירת החשמל, גברו הסיכויים להפחתת תעריף החשמל. על פי הרפורמה במשק החשמל, אמורה התמורה בגובה השווי המאזני של תחנת הכוח ברמת חובב לחזור לחברת החשמל, בעוד התמורה העודפת מעל השווי המאזני - 2.1 מיליארד שקל במקרה זה - אמורה לחזור לציבור, ככל הנראה באמצעות הפחתת תעריף החשמל ב-8%-7.5%.

יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, אמר בתגובה לתוצאות המכרז: "זהו הישג ענק. המחיר גבוה בהרבה מהציפיות של כל מי שמתמצא במשק החשמל. זוהי הבעת אמון בחברת החשמל וברפורמה במשק האנרגיה. מכירת תחנות הכוח באלון תבור וברמת חובב ומכירת תחנות נוספות הן אירוע משמעותי בפתיחת משק ייצור החשמל לתחרות. ההישג גדול עוד יותר משום שהמכרז התקיים בעיצומו של משבר כלכלי גדול ואף שייעצו לנו לדחות את המכרז. המנכ"ל עופר בלוך, בגיבוי שלי ושל דירקטוריון חברת החשמל, החליט שאין סיבה לדחות את המכרז בשל העניין הרב של משקיעים מובילים במשק האנרגיה בישראל".

איל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי מסר בתגובה: "מדובר בצעד משמעותי למימוש האסטרטגיה של קבוצת שיכון ובינוי בתחום האנרגיה. רכישת רמת חובב מצטרפת לתחילת פעילות בתחנות הכוח אשלים, צאלים ואגירה שאובה ולהקמה הצפויה של תחנת הכוח אתגל. הרפורמה מקדמת הורדת תעריפי החשמל ומחוללת צמיחה כלכלית במשק, צעד משמעותי במיוחד בתקופה רגישה למשק הישראלי. אנחנו מודים לחברת החשמל על הבעת האמון בנו ובשותפתנו, קבוצת אדלטק".

ניב סבר, משנה למנכ"ל קבוצת אדלטק מסר: "הזכייה במכרז ממקמת את קבוצת אדלטק כקבוצת האנרגיה הפרטית הגדולה בישראל. אנו ערוכים לאתגר המשמעותי ומתחייבים להמשיך וליישם ברמת חובב את אותם סטנדרטים תפעוליים ואיכותיים בינלאומיים שהבאנו למשק החשמל בדוראד, ברמת נגב ובאשדוד. יחד עם קבוצת שיכון ובינוי, ובשילוב היכולות המקצועיות והניסיון של שתי הקבוצות, נמשיך לפעול למען פיתוחו היעיל, המתקדם והתחרותי של משק החשמל בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker