פרשת גבי אשכנזי: 165 מיליון שקל התאדו בקידוח נפט - ושר החוץ יצטרך לתת עדות

השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי קבע כי עדותו של גבי אשכנזי, ששימש כיו"ר הדירקטוריון של שמן קידוחי נפט, היא רלוונטית ומהותית לתביעה נגד החברה ■ הועברה ליו"ר הכנסת בקשת אישור מתן עדות במשפט שייערך באוקטובר

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ, גבי אשכנזיצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג

יריב לוין, יו"ר הכנסת, יידרש לאשר את זימונו של גבי אשכנזי, שר החוץ של מדינת ישראל, להגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לעלות על דוכן העדים ולתת עדות בתיק התביעה הייצוגית המתנהל בבית המשפט הכלכלי בתל אביב מול השופט חאלד כבוב.

היום (ד') פירסם כבוב את החלטתו לזמן את אשכנזי לעדות. בהחלטתו כתב: "משעה שמטענות המשיבים עולה בבירור כי העילה היחידה למניעת זימונו של ח"כ אשכנזי לעדות בפניי היא העובדה כי מונה לשר החוץ של מדינת ישראל, מינוי שיצא אל הפועל לאחר שהוגשה בקשת האישור. בנוסף, משעה כי מצאתי שעדותו רלוונטית וחשובה לשם בירור האמת בשל תפקידו בחברת שמן קידוחי נפט כיו"ר הדירקטוריון שלה בתקופה הרלוונטית, מצאתי לנכון להורות על העברת החלטה זו ליו"ר הכנסת על מנת לקבל את הסכמתו לזימונו של חבר הכנסת לעדות בפניי ב-14 באוקטובר 2020".

השופט חאלד כבובצילום: מוטי מילרוד

בכך קיבל השופט את טענות התובעים רון נחמני, אורי נחמני, רועי ניסים, חיה לוונטל, חיים לוונטל ועזריאל ז'ולטי המיוצגים על ידי עורכי הדין יצחק אביר ושחר בן מאיר. לטענתם, יש להורות על זימונו של אשכנזי לאור העובדות הידועות לו מכוח אישי מתפקידו כיו"ר דירקטוריון שמן משאבי נפט וגז ומעורבותו בהחלטות שהתקבלו בדירקטוריון החברה.

לשיטתם, עדותו תוכל לשפוך אור ממקור ראשון על האירועים שהתרחשו בחברה במועדים הרלוונטים, בין היתר, לאור העבודה שהוא הגיש תצהיר בפגישה. בנוסף לכך, אשכנזי מסר עדות בפני השופטת קרת מאיר בהליך תביעה ייצוגית שהוגשה ב-2013 על סך 165 מיליון שקל בטענה להטעיית משקיעים - וההליך שהוגש נגד מנכ"ל החברה בעת ההיא, יוסי לוי, ואשכנזי בכובעו כיו"ר - הסתיים בפשרה. התובעים טענו כי בניגוד לפרסומים אופטימיים קודמים של החברה, קידוח ים 3 נמצא יבש והמניה צנחה ב-90%.

הפשרה נחתמה ואושרה בבית המשפט לאחר שש שנים, ולפיה התובעים קיבלו לידיהם 4.5 מיליון שקל מחברת הביטוח הפניקס, מתוכם 1.12 מיליון שקל לעורכי המייצגים ו-3.4 מיליון שקל למשקיעים.

כעת, בתביעה הנוכחית טוענים התובעים לנזק אישי מעורך של כמיליון שקל ולכלל חברי הקבוצה המיוצגים נזק של כ-20 מיליון שקל. הקבוצה המיוצגת בתביעה החדשה היא כלל המשקיעים שרכשו מניות בהנפקה הפרטית של שמן ב-23-22 בספטמבר 2013, ושהחזיקו במניות עד ל-14 באוקטובר 2013 – יום לאחר שהתברר שמדובר בקידוח יבש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker