לאומי רוצה לחזור לממן יהלומנים: הגיש הצעה לרכישת התיק של אגוד

הבנק מציע לרכוש את תיק היהלומים במחיר נמוך מזה שהציעה חברת המימון החוץ-בנקאי פנינסולה ■ ראש רשות התחרות מיכל הלפרין תצטרך לאשר את זהות הרוכש לתיק, ששווה 350 מיליון שקל, ויימכר בהנחה ■ המכירה תביא להסרת המכשול שעומד בפני מיזוג אגוד ומזרחי טפחות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל בנק לאומי, חנן פרידמן
מנכ"ל בנק לאומי, חנן פרידמןצילום: אורן דאי

בנק לאומי הצטרף לחברת המימון החוץ-בנקאי פנינסולה, והודיע על רצונו לרכוש את תיק האשראי הבנקאי לענף היהלומים של בנק אגוד. לאומי הציע מחיר רכישה נמוך מזה שהציעה פנינסולה, שדיווחה בסוף שבוע האחרון כי היא נמצאת במשא ומתן מתקדם לרכישת התיק.

כגוף בנקאי, שמחזיק בהון עצמי של כ-36 מיליארד שקל, לאומי מתנהל בשמרנות יתרה מזו של גופים חוץ בנקאיים כמו פנינסולה, שאינם נמצאים תחת עינו של הפיקוח על הבנקים, ובהגדרה פועלים מול לקוחות מסוכנים יותר. הונה העצמי של פנינסולה עומד על פחות מחצי מיליארד שקל. ההבדלים בין הגופים מסבירים את ההבדלים במחירים המוצעים, ובסיכונים שעומדים מול עיניהם.

ללאומי היתה בעבר פעילות בתחום היהלומים, אך כבר בתקופת המנכ"לית רקפת רוסק-עמינח הבנק צימצם את הפעילות, ולמעשה הפסיק לתת אשראי ליהלומנים. המנכ"ל החדש של הבנק, חנן פרידמן, מחפש כעת דרכים שונות להגדלת הפעילות של לאומי, גם באמצעות חזרה לענף היהלומים – אך עם זאת, לא בכל מחיר.

תיק האשראי הבנקאי לענף היהלומים של אגוד עומד כעת על כ-100 מיליון דולר (כ-350 מיליון שקל) מתוך סך מסגרות האשראי של אגוד ליהלומנים, זאת לאחר שהיהלומנים, שכאמור צמצמו מאוד את פעילותם בחודשים האחרונים, פרעו חלק מהאשראי. למרות הקריסה בפעילות היהלומנים במהלך מארס-אפריל, ולמרות שאגוד רשם ברבעון הראשון של 2020 הוצאות להפסדי אשראי של 45 מיליון שקל דווקא בגין פעילות יהלומים, באגוד העדיפו שלא לבצע הפרשות להפסדי אשראי, אלא העדיפו כנראה להמתין להשלמת עסקת המכירה.

מכירת תיק היהלומים של אגוד נדרשה כתנאי לאישור המיזוג עם מזרחי טפחותצילום: בלומברג

הדרישה למכירת תיק היהלומים של אגוד נקבעה על ידי ראש רשות התחרות מיכל הלפרין כתנאי הכרחי להשלמת המיזוג עם מזרחי טפחות, שכן ללא המכירה, מזרחי-אגוד הממוזג היה מחזיק בכ-40% מהאשראי לענף היהלומים – דבר אשר היה פוגע בתחרות. סך האשראי הבנקאי לענף היהלומים מוערך ב-600 מיליון דולר.

מעבר לכך, רשות התחרות דרשה כי המכירה תתבצע לגוף שיתחייב להמשיך ולפעול בתחום היהלומים, ושיתקשר עם בנק שיתפעל את אותו האשראי ליהלומנים. ברשות התחרות היו מעוניינים שאת התיק ירכוש גוף חזק כמו בנק, ולא חברת כרטיסי אשראי.

התפשטות נגיף הקורונה, שהביאה לפגיעה קשה מאוד של כ-80% בהכנסות היהלומנים, יחד עם חוסר ההתלהבות הכללי של הבנקים מהרחבת הפעילות בענף היהלומים, הביאו לכך שאגוד ומזרחי טפחות התקשו למצוא רוכשים לתיק - גם במחיר הנחה של כמה עשרות אחוזים לעומת השווי החשבונאי של התיק בספרי אגוד.

העיכוב במציאת רוכש לתיק היהלומים אף אילץ את מזרחי טפחות ואת בעלי השליטה בבנק אגוד – משפחות לובינסקי, מנור, לנדאו, אלמוג בן-זכאי - להגיש בחודש שעבר ערר לבית הדין להגבלים, במטרה להשיג אישור להשלמת המיזוג עוד לפני מכירת תיק האשראי - צעד שרשות התחרות מתנגדת לו.

בשלב זה, כיוון שההצעה של פנינסולה גבוהה יותר מזו של לאומי, אגוד ובעלי השליטה שלו מנסים למצות את המשא ומתן מול פנינסולה. בכל מקרה, גם אחרי שייחתם הסכם מחייב בין הצדדים, אישורו של הגוף שירכוש את התיק יועבר לשולחנה של מיכל הלפרין.

מכל זאת משתמע כי עסקת המיזוג – תהליך שנמשך כבר יותר משנתיים – תושלם כנראה רק לאחר שייחתם הסכם מחייב למכירת תיק היהלומים, תושלם הצעת רכש לבעלי מניות בקרב הציבור של אגוד, ויוסכם גובה הפיצויים לעובדי אגוד שיפוטרו (כ-600-400 עובדים). זאת לאחר שהצדדים קבעו על הארכת המועד האחרון להשלמת העסקה ל-31 באוגוסט 2020. המיזוג, לכשיתבצע, יצטרף למיזוגו של דקסיה ישראל לדיסקונט, ושל אוצר החייל להבינלאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker