שיא ביתרות המט"ח: זינקו ל-142.5 מיליארד דולר

בנק ישראל רכש במאי 2.6 מיליארד דולר בניסיון להביא להיפוך במגמה ■ מתוך אג"ח ממשלתיות ב-50 מיליארד שקל שהתחייב הבנק לרכוש, נרכשו עד סוף מאי 19.2 מיליארד שקל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שטרות של דולר עוטים מסכות
שטרות של דולר עוטים מסכותצילום: DADO RUVIC/רויטרס

יתרות מטבע החוץ (המט"ח) של בנק ישראל זינקו במאי 2020 ל-142.5 מיליארד דולר (35.5% מהתמ"ג) - כך דיווח היום (א') הבנק המרכזי. זוהי רמתן הגבוהה ביותר מעולם של היתרות, שבסוף אפריל הסתכמו ב-133.5 מיליארד דולר.

הזינוק ביתרות במאי מוסבר בין השאר ברכישות מט"ח גדולות שביצע בנק ישראל על רקע התחזקות השקל - בסך כ-2.6 מיליארד דולר. הרכישות לא הביאו להיפוך המגמה בשוק, והדולר נסחר כיום בכ-3.455 שקלים.

דולר

לעלייה ביתרות תרמו גם העברות של הממשלה מחו"ל בסך כ-5.1 מיליארד דולר, בהמשך להעברות שנעשו באפריל, בעקבות הנפקות האג"ח הגדולות שביצעה בחו"ל. כמו כן, יתרות המט"ח שוערכו כלפי מעלה בכ-1.7 מיליארד דולר, עקב שינוי בערך הנכסים שבהם הן מושקעות. הגידול ביתרות קוזז בהעברות של המגזר הפרטי לחו"ל בסך 494 מיליון דולר.

בתיק היתרות עדיין "חסר" סכום של 6.8 מיליארד דולר, שנגרע מהן בעקבות הזרמת אשראי לגופים פיננסיים באמצעות עסקות החלף בשוק השקל-דולר. סכום זה עשוי לחזור למצבת היתרות אם וכאשר עסקות אלה לא יחודשו. בסוף אפריל, כמו גם בסוף במארס, הסתכמו עסקות החלף אלה בין בנק ישראל לגופים פיננסיים ב-7.5 מיליארד דולר.

עוד דיווח בנק ישראל היום כי עד סוף אפריל, הוא רכש האג"ח של ממשלת ישראל בסך 19.2 מיליארד שקל, לעומת 13.2 מיליארד שקל בסוף אפריל ו-8.5 מיליארד שקל בסוף מארס, שהיה החודש הראשון לתוכנית הרכישות. הבנק המרכזי התחייב לקנות אג"ח ב-50 מיליארד שקל.

לפי ניתוח של חטיבת המחקר בבנק ישראל שפורסם השבוע שעבר, במשך מארס "נרשמו בשוק ההון הישראלי פדיונות מסיביים מקרנות המתמחות באג"ח ממשלתיות אצל המשקיעים המוסדיים בכלל וקרנות הנאמנות בפרט. במצב זה, נוצר 'לחץ מחירים' זמני, כאשר הפעילים בשוק דרשו פרמיה עבור קניית האג"ח הממשלתיות... סביר להניח כי בנק ישראל מיתן את הפרמיה לסוחרים שרצו למכור את האג"ח בשוק בכך שהפך למעשה לספק נזילות בשוק המשני. עיקר השפעתו של בנק ישראל על התשואות היה בזמן ההודעה ב-23 במארס על התחייבותו לרכוש 50 מיליארד שקל באג"ח ממשלתיות... באופן עקיף בנק ישראל גם הוזיל ככל הנראה את עלויות גיוס החוב הממשלתי באותה תקופה, את עלויות הגיוס של החברות בשוק הקונצרני, ואת עלויות הגיוס של משקי הבית".

היתרה של עסקות הריפו בין בנק ישראל לגופים פיננסיים, שבהן שבהן משמשות אג"ח כבטוחה, ירדה במאי ל-1.6 מיליארד שקל, לעומת 1.8 מיליארד שקל בסוף אפריל ו-5.5 מיליארד שקל בסוף מארס. מאפריל מסכים בנק ישראל לקבל כבטוחה בעסקות אלה גם אג"ח קונצרניות, ולא רק אג"ח ממשלתיות.

בבנק ישראל מציינים כי בסוף מאי הסתיימה תוכנית ההלוואות לטווח ארוך שסיפק הבנק לבנקים. בנק ישראל הכריז על התוכנית לצד החלטת הריבית ב-6 באפריל 2020, במטרה להגדיל את היצע האשראי לעסקים קטנים וזעירים. בתוכנית הוקצו הלוואות בסך 4.6 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker