האם מנכ"ל הבורסה חרג מסמכותו כשהורה על ביטול המסחר?

תקנון הבורסה מאפשר ליו"ר לבטל את המסחר רק לאחר התייעצות עם שלושה חברי דירקטוריון - הליך שלא התבצע ■ מקורבים לבורסה: פתיחת המסחר דורשת 6 שעות התארגנות ■ דוברות הבורסה: "לא היתה ברירה, התהליכים ארוכים ולכן לא היה ניתן לפתוח את המסחר"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך ויו"ר החדש של באר שבע
איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסהצילום: ניר קידר

האם הנהלת הבורסה חרגה היום מסמכותה כשקיבלה את ההחלטה שלא לפתוח את המסחר בתל אביב? תקנון הבורסה קובע כי החלטה כזו מוקנית ליו"ר הבורסה לניירות ערך, שיכול לקבלה רק בהתייעצות עם לפחות שלושה חברי דירקטוריון – תהליך שלא התבצע, לפי מידע שהגיע לידי TheMarker.

העובדים שמקבלים 50 אלף שקל בחודש רוצים גם בונוס - האזינו:

העובדים שמקבלים 50 אלף שקל בחודש רוצים גם בונוס

0:00
-- : --

במקום זאת, ההחלטה על אי פתיחת המשאב החיוני כמו הבורסה התקבלה על ידי המנכ"ל, איתי בן זאב, שהגיע למסקנה כי אין אפשרות מעשית לפתיחה, וזאת על רקע סכסוך שמתנהל לאורך כמה שנים בין ועד העובדים והמנכ"ל בנוגע לבונוסים שדורשים העובדים.

מקורבים לבורסה טענו כי ביטול המסחר נכפה על הבורסה, שכן זמן ההתארגנות הדרוש לפתיחת המסחר - שעומד על שש שעות, משעה 4:00 לפנות בוקר ועד פתיח המסחר ב-10:00 - נמנע ממנה.

הבלגן החל ב-7:00, כשהמשקיעים התבשרו כי ועד עובדי הבורסה הכריז על סכסוך עבודה ועיצומים, והודיע כי כלל העובדים בבורסה יגיעו לעבודתם רק ב-11:00. המשמעות: פתיחת המסחר באיחור, ולא ב-10:00 כרגיל. כוונת ועד העובדים היתה שהמסחר ייפתח בעיכוב של שעתיים. בקביעה זו הסתמך הוועד על בדיקה שערך מול מפעילי המחשב, שטענו כי ניתן להתחיל את המסחר כשעה לאחר הגעת העובדים לבורסה.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

בהמשך נפוצו שמועות על כך שהמסחר בבורסה כלל לא ייפתח. ועד העובדים טען שאין כל צורך במהלך שישבית משאב לאומי כה חשוב – והוסיף שאם ההנהלה תנקוט צעד שכזה, היא תעשה זאת כדי להחריף את הפגיעה במהלכים הארגוניים שהתבצעו.

זמן קצר לאחר מכן, הבורסה אכן הפיצה הודעה רשמית, ולפיה "המסחר לא ייפתח בעקבות השיבושים שגרם הוועד, אשר בעקבותיו לא בוצעו מהלכי המסחר והסליקה המאפשרים את פתיחת יום המסחר. ראוי שהציבור הישראלי יבין על מה ולמה החליט ועד העובדים לשבש את המסחר ולהביא להשבתתו: הוועד אינו מסתפק בבונוס שהיקפו 15 מיליון שקל, ומבקש להגדילו!! ועל זה יצא למאבק הנוכחי. זאת כמובן בנוסף לעובדה שעלות השכר הממוצעת של עובד בורסה עומדת על כ-50 אלף שקל בחודש, וכן לכך שהעובדים נהנים מאחזקה בהיקף של כ-100 מיליון שקל, המהווים 6% ממניות הבורסה.

"נזכיר כי הוועד הכריז בזמנו על סכסוך עבודה כחלק ממאבקו נגד החלטת ההנהלה להנפיק את מניות הבורסה, ונציין כי מאז ההנפקה עלה שווי האחזקה שבידי העובדים מ-27 מיליון שקל לכ-100 מיליון שקל. נוסיף על כך, כי אף עובד לא הוצא לחל"ת או נפגע כתוצאה ממשבר הקורונה. האם מדובר בניתוק מטריד מהמציאות בה אנו חיים או בגרידיות חסרת מעצורים? הציבור ישפוט. לסיום נוסיף תהייה - האם נכון שההסתדרות תממן ותתמוך במאבק מופרך שכזה, מקופת ציבור העובדים הישראלי שנאנק תחת פיטורי הקורונה".

בתשובה לשאלה איך התקבלה ההחלטה לא לפתוח את המסחר היום, דוברות הבורסה השיבה כי "לא היתה ברירה מכיוון שלוקח זמן לפתוח מסחר, ואם העובדים היו אמורים להגיע ב-11:00 - ואז ללכת לאספת עובדים, ורק אחרי 12:00 להתחיל את כל ענייני הסליקה וההכנה, ביום ראשון שהוא מקוצר, אי אפשר להתחיל. כל מה שהיה צריך לעשות בלילה ולהעביר לחברים, כל התהליך לא קרה".

הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

האם איתי בן זאב קיבל את ההחלטה?

דוברות הבורסה: "התהליכים הם ארוכים ולכן גם אם היה רוצה, לא יכול היה לפתוח".

מתשובת דוברות הבורסה ניתן להגיע למסקנה כי לא התבצע הליך תקין להשבתת המשאב הלאומי. מעניין לראות אם ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך - שהודיעה כי היא רואה בחומרה רבה את דחיית פתיחת המסחר בגלל סכסוך פנימי - תתערב בהליך קבלת ההחלטות. אין ספק שיהיה זה גם מקרה בוחן ראשון עבור שר האוצר החדש, ישראל כ"ץ, שביטול המסחר פעם נוספת יהיה כפוף לאישורו.

רשות ניירות ערך תיאלץ לבחון אם ההחלטה על אי פתיחת המסחר התקבלה בהליך תקין, ואם באמת לא היתה כל יכולת טכנית לפתוח את המסחר בעקבות השהיית ההליכים הנדרשים. מקורב לדירקטוריון אמר ל-TheMarker כי ההחלטה נכפתה עליהם בגלל העיצומים של העובדים, ולא היתה היתכנות לפתוח את המסחר ולכן לא היה כל טעם בדיון בדירקטוריון לפתיחתו מצד העובדים.

מקורבים לדירקטוריון הסבירו שנאלצו לסגור את הבורסה בגלל הודעה של הוועד שנשלחה ב-4:00 לפנות בוקר, ובה הורה לעובדים שלא להגיע לעבודה. לדבריהם, המינימום שנדרש בשביל לפתוח את המסחר הוא שעתיים של עבודה - ולכן ביום רגיל העובדים מבצעים משמרות ערב שנגמרות ב-7:00, ומקבלים שכר של 200% על כל שעת עבודה. לטענתם, מכיוון שהאסיפה לא נגמרה לפני 12:00-11:30, לא ניתן היה לפתוח את הבורסה לפני 15:00. בגלל שהבורסה מתנהלת בשעות קבועות, לא היה צריך לכנס את הדירקטוריון בשביל להחליט על אי פתיחת המסחר, שכן ההחלטה נכפתה על ההנהלה והדירקטוריון.

בסביבות השעה 13:00, ההסתדרות הודיעה: "עם תום אספת ההסברה של עובדי הבורסה שהתקיימה בשעה 11:15, היו ערוכים עובדי הבורסה לחזור לעבודה מלאה ולהפעלה שגרתית של המסחר. למרות זאת, הנהלת הבורסה בחרה שלא להתחיל את המסחר. יצוין כי גם בשעה זו העובדים נמצאים בבניין הבורסה וערוכים לחזור לעבודה כסדרה".

נזכיר כי אספת ההסברה נערכה כדין, נוכח סכסוך העבודה הפתוח שקיים בבורסה. סקטור המפעילים הוחרג ממנה לאור נחיצותו לתפעול השוטף של המסחר. ההסתדרות הבהירה כי המסחר יתקיים מחר כסדרו, ואמרה כי היא קוראת לכל הצדדים – הן להנהלת הבורסה והן לעובדיה – לנהוג באחריות ולראות את התמונה הרחבה, ולחזור לשולחן הדיונים לטובת הבורסה והבראת המשק הישראלי, בפרט נוכח משבר הקורונה.

רשות נירות ערך מסרה בתגובה: "הרשות אינה מתייחסת לפעילותה מול הגופים המפוקחים וככל שידרש פעילות זו תבוא לידי ביטוי בדיווחי החברות".

בדיווח מטעם הבורסה נאמר כי "לאור שיבושים של ועד עובדי הבורסה, אשר בעקבותיהם לא בוצעו מהלכים המאפשרים קיום מסחר וסליקה, הודיעה הנהלת החברה כי לא יתקיימו היום מסחר וסליקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker