"שהציבור ישפוט": יו"ר ועד עובדי הבורסה מסביר את הסיבה לסכסוך

"עובדי הבורסה סובלים מהתנכלות מתמשכת של המנכ"ל, איתי בן זאב", טוען יו"ר הוועד לארי שיפמן בשיחה עם TheMarker ■ על טענת ההנהלה כי העובדים משתכרים 50 אלף שקל בממוצע: "זה שקר, המשכורות נמוכות בעשרות אחוזים וההנהלה מסרבת להעביר את המספרים האמיתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה לניירות ערךצילום: אייל טואג

המסחר בבורסה לא נפתח היום, ובהנהלת הבורסה רתחו על העיצומים הפתאומיים של ועד העובדים והחליטו לשתף את הציבור בסכסוך שנתגלע בין הצדדים. בצעד זה ניסו בהנהלה להמחיש לציבור את הניתוק, את חוסר המודעות של העובדים ואת מה שהם מכנים "התרסקות ערכית" של הוועד. לטענת ההנהלה, במשך 30 שנה הוועד לא מפסיק "לחלוב" תנאים נוספים עבור 200 העובדים בבורסה.

אף שמנכ"ל הבורסה איתי בן זאב סירב בתוקף להגיב, בבורסה יצאו בהודעה תקיפה לעיתונות: "המסחר בבורסה לא ייפתח היום בעקבות שיבושים שגרם ועד עובדי הבורסה, אשר בעקבותיו לא בוצעו מהלכי המסחר והסליקה המאפשרים את פתיחת יום המסחר. ראוי שהציבור הישראלי יבין על מה ולמה החליט ועד העובדים לשבש את המסחר ולהביא להשבתתו: הוועד אינו מסתפק בבונוס שלו 15 מיליון שקל ומבקש להגדילו, בלי קשר לכך שעלות השכר הממוצעת של עובד בורסה היא כ-50 אלף שקל בחודש, וכן לכך שהעובדים נהנים מאחזקה בהיקף של כ-100 מיליון שקל, המהווים 6% ממניות הבורסה.

"נזכיר כי כחלק ממאבקו נגד החלטת ההנהלה להנפיק את מניות הבורסה, הוועד כבר הכריז בעבר על סכסוך עבודה, ונציין כי מאז ההנפקה עלה שווי האחזקה שבידי העובדים מ-27 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל. יש לציין כי שום עובד לא הוצא לחל"ת או נפגע כתוצאה ממשבר הקורונה".

יו"ר ועד עובדי הבורסה, לארי שיפמן

עוד נמסר מהבורסה: "האם מדובר בניתוק מטריד מהמציאות שבה אנו חיים, או בחמדנות חסרת מעצורים? הציבור ישפוט. לסיום נוסיף תהייה: האם נכון שההסתדרות תממן את המאבק המופרך הזה ותתמוך בו מקופת ציבור העובדים הישראלי, שנאנק תחת גל הפיטורים?!".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, פירסמה הודעה חריפה והכריזה כי אין בכוונתה לעמוד מנגד בזמן שהסכסוך פוגע במשאב לאומי חשוב.

בעקבות ההתפתחויות ניסה יו"ר ועד עובדי הבורסה לארי שיפמן, להסביר את עומק המחלוקת שהובילה לאי פתיחת המסחר: "יש פגיעה ארוכה ושיטתית בעבודה המאורגנת בבורסה", אמר. "אבל ניסינו לגלות אחריות ולמצואו את דרך הפשרה. פנינו להליך גישור אצל יובל רכלבסקי". לדבריו, הגישור כלל כבר כשבע פגישות. "באנו בזרועות פתוחות והיינו מוכנים לדון בכל הנושאים מתוך מטרה לסיים את הסכסוך. בישיבה האחרונה רכבלסקי אף הניח בפנינו מתווה לפתרון כל המחלוקות, והוועד חזר אליו ואמר שיש על מה לדבר".

מהן המחלוקות כיום?

"יש התנכלות מתמשכת של המנכ"ל איתי בן זאב בעובדי הבורסה, הן לגבי שעות העבודה והן לגבי קרן ההלוואות של העובדים, שירדה ביום אחד מ-2 מיליון שקל לחצי מיליון שקל. שנים רבות היו העובדים זכאים לקרן הלוואות שנועדה לצרכים אישיים כמו אירועים או שיפוצים. דרשנו גם שישלמו לעובדי הבורסה את הבונוסים שלא שולמו בגין 2019-2017. כמו כן, בעבר, אם אחד העובדים נאלץ לעבוד בערב, היה נהוג שעון גמיש. בן זאב ביטל את השעון הגמיש ואמר שהוא יחליט מתי יתחילו העובדים לעבוד בערב. כמו כן הוא החליט לנהל תביעת השתקה של 140 אלף שקל נגד חברי הוועד - רבקה שדה, אורן לרנאו ואנוכי".

מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: ניר קידר

מה גובה הבונוסים שדרשתם?

"כמה מיליונים בודדים. רכלבסקי הציע הצעת גישור מתונה, ונטינו לקבל אותה". את גובה ההצעה המדוייק טען שיפמן כי אסור לו לחשוף, "אני כן יכול להגיד שמדובר במיליונים בודדים לשנה, שבן זאב הודה שלא יפגעו בשורת הרווח, שכן הבורסה כבר ביצעה מחיקה בגינם בדו"חות הכספיים. הרווח שהבורסה הציגה בדו"חות האחרונים הוא אחרי ההפרשה, והבורסה לא תצטרך לבצע ריסטייטמנט.

"בן זאב צריך מנסה לנהל משא ומתן מול כל עובד, בלי להבין שהעובדים מאוגדים, וכך נוצרים אירועים משמעתיים שמעולם לא היו בבורסה, למשל המקרה שבו הוא ניסה לפטר עובד ועד. בית הדין קבע שהוא יחזור לעבודתו כמפעיל מחשב, אבל גם לאחר הפסיקה בן זאב ממשיך להתעמר בו. בשלושת הרבעונים האחרונים הוא מסרב להעביר לנו דמי ועד כפי שהוא מחויב על פי החוזה. גם את הכספים שהעובדים מפרישים להסתדרות הוא עיכב לנו. יש זלזול ופגיעה שיטתית בעבודה המאורגנת. בפורומים פנימיים, בן זאב אומר שהוא מעריך את עובדי הבורסה, אבל בעיתונים הוא מנסה להלבין את פנינו".

ועדיין, קיבלתם אופציות מהנפקות הבורסה בשווי מיליוני שקלים, ומשכורת ממוצעת בבורסה היא יותר מ-50 אלף שקל.

"זה שקר. עשרות פעמים ביקשנו מההנהלה את המספרים האמיתיים, אבל הם פשוט מסרבים להעביר לנו אותם. למעשה, המשכורות נמוכות בעשרות אחוזים. עובדי הבורסה הם עובדים נאמנים ומסורים. כל מה שאנו מבקשים מבן זאב הוא לכבד את ההסכמים שהוא חתום עליהם".

הצלחתם לעצבן ביתר קלות את יו"ר רשות ניירות ערך, והיא הבהירה שאין להשבית משאב לאומי חשוב כמו הבורסה.

"בן זאב חתום על כך שאנו רשאים לשבות אם לא נקבל את הבונוסים".

יתכן שאתם מתרעמים על כך שבן זאב פשוט מנסה לרענן את הנהלים בבורסה?

"ממש לא. לראיה, בהסכם של 2017 הוועד נתן לו את ברכת הדרך לגבש ולבצע תוכנית של פרישה מרצון. אני מכיר את הבורסה היטב, וכלל היא גוף יעיל מאוד, אבל אם הוא חושב שיש כיסי אי־יעילות או אי התאמה בין המשכורות של אנשים מסוימים לבין שוויים האמיתי, הוא מוזמן לצאת בתוכנית פרישה כפי שביצעו בבנק לאומי. אנחנו כל הזמן אומרים לו שכולם מפסידים מהסכסוך, אך הוא מתבצר בעמדותיו".

אתם חוששים מהרשות?

"אנחנו לא חוששים משום דבר, ואנו פועלים בדרך המלך, עם ההסתדרות, לפי הדין והחוק".

איתי בן זאב סירב להגיב לדברים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker