הסדר חוב בברנמילר: לאומי מציע למחוק לחברה חוב של 5.5 מיליון שקל - בתמורה לאופציות

ברנמילר אנרג' (רותם) חייבת כ-10 מיליון שקל ללאומי בגין פרויקט תחנת הכוח הפוטו-וולטאית במישור רותם ■ במקביל, ברנמילר דיווחה על גיוס כ-23 מיליון שקל בהנפקת מניות לרני צים ומור בית השקעות, וכן אופציות להשקעה של כ-4.5 מיליון שקל נוספים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי ברנמילרצילום: אליהו הרשקוביץ
ערן אזרן

ברנמילר אנרג'י, שבשליטת אבי ברנמילר, במגעים עם בנק לאומי להסדר חוב שכולל "תספורת" (מחילת חוב) של 55%. ברנמילר דיווחה כי הבנק הציע לחברה למחול על חוב של כ-5.5 מיליון שקל, בתמורה לאופציות למניות החברה. ההסדר נוגע לחוב שיתרתו 10 מיליון שקל, אותו נטלה החברה הבת, ברנמילר אנרג'י (רותם), שמחזיקה בפרויקט לתחנת כוח פוטו-וולטאית במישור רותם.

לפי ההצעה של לאומי, החוב של ברנמילר אנרג'י (רותם) יופחת ל-4.5 מיליון שקל – ואותו תידרש בנרמילר לפרוע עד לסוף החודש. בתמורה למחילת החוב, הבנק יקבל אופציות שאותן יוכל להמיר למניות בשווי 2 מיליון שקל, כאשר שוויה של ברנמילר יעלה ל-250 מיליון שקל (החברה נסחרת כעת לפי שווי של כ-160 מיליון שקל).

ברנמילר עוסקת בייזום, תכנון, הקמה והפעלת מתקנים לייצור חשמל וחום לתעשייה ומסחר, וכן במכירת ציוד ופתרונות אגירה, בדגש על אגירת אנרגיה תרמית. החברה הוקמה ב-2012 על ידי ברנמילר, לשעבר מנכ"ל סימנס CSP וסולל. החברה הונפקה באוגוסט 2017 לפי שווי של 210 מיליון שקל – אך מאז היא נקלעה למצוקה תזרימית, שפגעה בפרויקטים. המצוקה התזרימית הביאה לירידות במניה, ואילצה את ברנמילר לבצע גיוסי הון.

רותם 1 הוא הפרויקט המרכזי של ברנמילר, שנקלע לצרות. מדובר בתחנת כוח המופעלת על ידי אנרגיית שמש, שאמורה לספק 1.5 מגה-וואט חשמל. עלות הקמת התחנה, שאמורה היתה להתחיל לפעול ב-2019 לתקופה של 20 שנים, מסתכמת בכ-55 מיליון שקל. הפרויקט נקלע לקשיים לאחר שהתברר שהאומדנים של ברנמילר לבנייתו היו נמוכים מעלות הביצוע בפועל.

ב-2019 טען לאומי שברנמילר הפרה את תנאי הסכם המימון שנחתם, וההתקדמות בפרויקט נעצרה. להשלמת הפרויקט נדרשת ברנמילר להשקיע עוד 33 מיליון שקל. בברנמילר שוקלים למכור את הפרויקט במצבו הנוכחי, או לחילופין לאתר משקיע שיעביר את המימון הדרוש – ומכירתו לאחר השלמת העבודות.

לאור הקשיים במישור רותם, בברנמילר החליטו לשנות מיקוד עסקי, כך שהחברה תתמקד מעתה במכירת ציוד לתחנות כוח – ולא בייזום של תחנות. במקביל, החברה פעלה לביצוע מהלכים הוניים, שיאפשרו לה לפרוע את חובותיה. נכון לסוף 2019, לברמילר היה גירעון של 2 מיליון שקל בהון העצמי, ורואי החשבון הצמידו לדו"חותיה הכספיים הערת "עסק חי", המזהירה מפני יכולתה להמשיך ולהתקיים כחברה סולוונטית.

כחלק מהתכונית לשיקום המצב הפיננסי, ברנמילר יצאה לגיוס הון. החברה השלימה גיוס של כ-23 מיליון שקל מרני צים, בעל השליטה בחברת רני צים מרכזי קניות הציבורית, ומבית ההשקעות מור. בנוסף, החברה הנפיקה אופציות למניות, שיאפשרו לה לגייס כ-4.5 מיליון שקל. לצד זאת, החברה תמיר הלוואות המשקיעים פרטיים ל-1.6 מיליון מניות, כך שלאחר השלמת המהלכים, החברה תהיה נקיים מחוב.

צים ישקיע בברנמילר כ-18 מיליון שקל לפי מחיר מניה של 4.3 שקל, הנחה משמעותית של כ-60% ביחס למחיר המניה ביום חמישי האחרון – 10.4 שקלים. לאחר השלמת ההנפקה יחזיק צים בכ-18% ממניות ברנמילר (בדילול מלא), והוא יהיה זכאי למנות דירקטור.

בפברואר חתמה ברנמילר עם צים על הסכם עקרונות מותלה, על פיו רני צים מרכזי קניות – החברה הציבורית של צים - תעמיד לחברה הלוואות המירות למניית ברנמילר וחברת בת. לאחר חתימת ההסכם פרצה מגפת הקורונה, ובעקבותיה דיווחו הצדדים מספר פעמים על דחיית העסקה. לבסוף הוחלט לרקוח עסקה חדשה (חלף העסקה הקודמת), שבה צים ישקיע בחברה באופן אישי – ולא דרך החברה הציבורית.

לצד צים, מור ישקיע בברנמילר כ-5 מיליון שקל, לפי 6 שקלים למניה, ויחזיק בכ-3.6% (בדילול מלא). מור גם יקבל 500 אלף אופציות במחיר מימוש של 9 שקל למניה, כאשר מימוש האופציות יביא את אחזקת מור לאחזקה של כ-5.8%, בדילול מלא. לאחר ההקצאה, אחזקותיו של בעל השליטה יסתכמו בכ-42.4%, בדילול מלא.

את הגיוס הובילו אפסילון ופועלים אי.בי.אי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker