קרב על בונוסים הביא לביטול יום המסחר בבורסה בת"א

אחרי שהמנכ"ל קיבל בונוס של 680 אלף שקל, העובדים רוצים גם ■ הנהלת הבורסה: "הוועד אינו מסתפק בבונוס שהיקפו 15 מיליון שקל לעובדים - ומבקש להגדילו!" ■ יו"ר רשות ני"ע: "הבורסה היא תשתית לאומית, אין להשביתה בגלל סכסוך פנימי"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: ניר קידר
שלי אפלברג

בוטל יום המסחר בבורסה - בשל סכסוך בין ההנהלה לעובדים. מההנהלת הבורסה נמסר: "המסחר בבורסה לא ייפתח היום בעקבות שיבושים שגרם ועד עובדי הבורסה, אשר בעקבותיו לא בוצעו מהלכי המסחר והסליקה המאפשרים את פתיחת יום המסחר".

העובדים שמקבלים 50 אלף שקל בחודש רוצים גם בונוס - האזינו:

העובדים שמקבלים 50 אלף שקל בחודש רוצים גם בונוס

0:00
-- : --

בנוסף, בדקות האחרונות קיימת תקלה באתר הבורסה. גולשים שמנסים להיכנס ולראות את דיווחי החברות נתקלים בעמוד ריק. בשלב זה לא ברור אם מקור התקלה הוא שיבושים של העובדים או שמדובר בתקלה מקרית. 

יו"ר ועד העובדים, לארי שיפמן, אמר כי "בשיא המשבר הכלכלי, המנכ"ל, איתי בן זאב, קיבל בונוס של 678 אלף שקל, כשמנגד הוא מנהל מדיניות מזלזלת בזכותם של העובדים ליהנות מפירות עמלם. הסבלנות הרבה שגילתה ההסתדרות בהימנעותה מנקיטת צעדים ארגוניים בכל סכסוכי העבודה שהוכרזו מאז ספטמבר 2018, והאחריות והאיפוק שגילו הוועד והעובדים – כל אלה מפורשים על ידי המנכ"ל באופן שגוי לחלוטין, כדיבורים בעלמא".

מתוך ההסכם הקיבוצי של עובדי הבורסה

 ההחלטה על העיצומים התקבלה בעקבות החלטתו של בן זאב לפרוש מהגישור שהתקיים בין הוועד להנהלה וההסתדרות בנוגע לתביעת העובדים לקבל בונוס עבור 2017. ההסתדרות החליטה להפעיל את מנגנון סכסוך העבודה שהוכרז במאי 2019 ולנקוט בעיצומים מגוונים החל בהיום. בעבר ניסתה הנהלת הבורסה להגיש ערעור נגד העיצומים, אך בית הדין לעבודה דחה את בקשתה והמליץ לצדדים לעבור לגישור בפני יובל רכלבסקי.

בהנהלת הבורסה הגיבו בחריפות: "ראוי שהציבור הישראלי יבין על מה ולמה החליט ועד העובדים לשבש את המסחר ולהביא להשבתתו. הוועד אינו מסתפק בבונוס שהיקפו 15 מיליון שקל - ומבקש להגדילו. על זה הוא יצא למאבק הנוכחי. זאת כמובן בנוסף לעובדה שעלות השכר הממוצעת של עובד בורסה עומדת על כ-50 אלף שקל בחודש ושהעובדים נהנים מאחזקה בהיקף של כ-100 מיליון שקל, המהווים 6% ממניות הבורסה".

הבורסה בתל אביב. חברות נדל"ן זרות רבות הנפיקו חוב בישראלצילום: אייל טואג

עוד הוסיפו בהנהלה כי "הוועד הכריז בזמנו על סכסוך עבודה כחלק ממאבקו נגד החלטת ההנהלה להנפיק את מניות הבורסה ונציין כי מאז ההנפקה עלה שווי האחזקה שבידי העובדים מ-27 מיליון שקל לכ-100 מיליון שקל. נוסיף על כך, כי אף עובד לא הוצא לחל"ת או נפגע כתוצאה ממשבר הקורונה.

"האם מדובר בניתוק מטריד מהמציאות שבה אנו חיים או בגרידיות חסרת מעצורים? הציבור ישפוט. לסיום נוסיף תהייה - האם נכון שההסתדרות תממן ותתמוך במאבק מופרך שכזה, מקופת ציבור העובדים הישראלי שנאנק תחת פיטורי הקורונה". 

בוועד עובדי הבורסה אמרו על ביטול יום המסחר כי "לאחר שנחשף כי גרף לכיסו בשיא המשבר הכלכלי 678 אלף שקל, מוטב שבן זאב ינהג מעט בצניעות. ההחלטה להפר את ההסכם הקיבוצי עם העובדים שהוא עצמו חתום עליו, כמו גם ההחלטה לבטל את יום המסחר לחלוטין, הן של המנכ"ל בלבד. במקום לשבת עם העובדים כפי שראוי, בן זאב מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה ומתפלא למה נשאר אחריו הרס וחורבן".

מאבק העובדים החל על רקע העובדה שמניית הבורסה בשיא, והכנסותיה עלו בשל פעילות המסחר הערה בעת הקורונה. העובדים הודיעו למנכ"ל מוקדם יותר על עיצומים, וכי בהוראת ההסתדרות, יגיעו היום לעבודה ב-11:00.

מקורב לוועד העובדים טען מוקדם יותר: "יתכן שההנהלה מסיבותיה תרצה להעצים את הפגיעה של הוועד בבורסה, כפי שנעשה במאי 2019. הוועד בדק מול מפעילי המחשב מתי ניתן להתחיל במסחר. רק שעה לאחר חזרת העובדים לעבודה, ניתן לעשות זאת", הובהר. כעת טוען ועד העובדים שהנהלת הבורסה שוב מנסה לחמוק מהגישור עד מתן הודעה רשמית על פרישתה מההליך.

בן זאב סירב להגיב למהלך העיצומים המחודש של העובדים.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, אמרה: "אני רואה בחומרה רבה את דחיית פתיחת המסחר בגלל סכסוך פנימי. בימים שבהם אנו משקיעים משאבים ומאמץ לאומי לפיתוח שוק הון חדשני ואטרקטיבי, כל פגיעה בתקינות המסחר עלולה לפגוע במשקיעים ובשוק - מצב שאינו סביר מבחינתי". לדבריה, "הבורסה היא תשתית לאומית, שאין להשביתה בקלות יתר. הנחיתי את סגל הרשות לבחון את הנושא עם כל הגורמים הרלוונטיים".

ועד עובדי הבורסה אמר בתגובה לדברי גואטה: "אנו מכבדים את גואטה ומבקשים להסב את תשומת ליבה לכך שמי שפגע במסחר היום הם לא העובדים, אלא המנכ"ל שמפר ברגל גסה את הסכמי העבודה שהוא עצמו חתום עליהם. ועד העובדים ישמח להיפגש ולדון בנושא על מנת שהרשות תיכנס לעובי הקורה ותעצור את הפגיעה המתמשכת בזכויותיהם של עובדי הבורסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker