"תהיות נוגות": בעלי איגרות החוב של כנפיים מתנגדים להזרמת הון לאל על

מקל נוסף בגלגלי הסכם להבראת אל על: עורכי הדין של הנאמן לאג"ח ב' של החברה האם קובעים שאין כל היגיון כלכלי בהזרמת הון לאל על שתשרת רק את בעלי השליטה ■ הם דורשים שהחברה תדון, ובהקדם, בגיוס הון שיאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה כלפי בעלי האג"ח

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוס של אל על
מטוס של אל עלצילום: סיון פרג'

בעוד הנהלת אל על עורכת פגישה עם צמרת משרד האוצר, בניסיון נוסף לחתום על הסכם שיאפשר מתן ערבות מדינה להלוואה של 400 מיליון דולר, עולה הערב מכשול נוסף בפני גיבוש הסכם כזה. הנאמן על איגרות החוב מסדרה ב' של חברת כנפיים, החברה האם של אל על (38%), שיגר הערב מכתב לכל הדירקטורים בחברה, כולל בעלת השליטה תמי מוזס בורוביץ' - ובו הוא דורש מהם לשקול מחדש מתן התחייבות שלא לבצע פעולות מהותיות כמו הגדלת אשראי; העמדת מימון נוסף לחברה הבת; ונטילת התחייבויות כלפיה בטרם תימסר לנאמן התראה מראש, ובכתב, של 15 יום לפחות.

כנפיים חייבת לבעלי איגרות החוב מסדרה ב' 43 מיליון דולר. עורכי הדין של הנאמן, עדי פיגל ודוד פרץ, העלו את הדרישה לדירקטורים לאחר פרסום מסמך הדרישות של משרד האוצר כלפי החברה כתנאי לאישור ערבות מדינה של 82.5% להלוואה. האוצר דרש, בין היתר, מבעלי מניותיה של אל על להזרים 100 מיליון שקל לאל על לצורך חיזוק המבנה הפיננסי של החברה.

עורכי הדין של הנאמן על איגרות החוב של חברת כנפיים, חברת רזניק פז, נבו נאמנויות, מתנגדים להזרמת הון על ידי כנפיים וטוענים שהזרמת הון זו חסרת כל היגיון כלכלי ועלולה לסכן מהותית את יכולתה של כנפיים לשרת את התחייבויותיה של כלפי בעלי איגרות החוב.

עורכי הדין פיגל ופרץ כתבו במכתב כי "גם אם החברה היתה במצב שבו היא יכולה ורשאית לבצע 'השקעות', ולא כך הם פני הדברים, עדיין היו עומדות בפני החברה אפשרויות השקעה טובות באופן ניכר על פני השקעה ספקולטיבית, בלשון עדינה, במניות אל על - שעשויה אולי לשרת רק את בעלי השליטה בה.

"בנסיבות אלו, עצם הדיון בביצוע השקעה בחברת אל על מעורר תהיות נוגות, ובמצב הדברים הקיים, ובכלל זה בהתחשב בחלוקות הדיווידנד שבוצעו על ידי החברה ב-2016 וב-2017 על החברה לדון לכאורה, ובהקדם, בגיוס הון, שיאפשר לחברה לעמוד בהתחייבויותיה, ולא בביצוע השקעה ספקולטיבית" 

עורכי הדין מזכירים שעוד לפני הזרמת הון אפשרית לאל על, מצבה של כנפיים מאתגר. החברה מחזיקה במקורות בהיקף של 15.9 מיליון דולר, שאמורים לממן צרכים כספיים של 13.6 מיליון דולר ב-2020 - כולל תשלום של 10.9 מיליון דולר לבעלי אגרת החוב. מעבר לכך, עליה לממן צרכים כספיים של 13.1 מיליון דולר ב-2021, כולל תשלום של 10.4 מיליון דולר לבעלי איגרות החוב.

עורכי הדין של הנאמן לאג"ח ב' של כנפיים מציינים שתזרים המזומנים של כנפים כחברת אחזקות נשען על דיווידנדים שמחולקים לה על ידי החברות המוחזקות - ומכיוון שמצב שתי החברות המוחזקות העיקריות: אל על וחברת החכרת המטוסים גלובל כנפיים, מאתגר, נראה שמקורות המזומנים לחברה אינם זמינים עוד.

במכתב מתייחסים עורכי הדין גם להוראות סעיף 288 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי מ-2018. על פי הסעיף, כי אם דירקטור או מנכ"ל ידעו או היה עליהם לדעת שהחברה נמצאת בחדלות פירעון ולא נקטו אמצעים סבירים לצמצום היקפה, יהיה בית המשפט רשאי, לבקשת הנאמן או הממונה לאחר מתן צו לפתיחת הליכים, להורות שהדירקטור או המנכ"ל יישאו באחריות כלפי החברה לנזקים שנגרמו לבעלי החוב של החברה בשל מחדליהם.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker