דוד פתאל התחייב על הזרמת הון נוספת – והשיג את אישור מחזיקי האג"ח להסדר החוב

לאחר הכישלון בהצבעה הקודמת, פתאל הציג מתווה משופר, לבקשת מחזיקי המוסדיים, הכולל התחייבות לגיוס הון בתנאים מסוימים ■ מחזיקי האג"ח מסדרה ב' – שהכשילו את ההצעה הקודמת – אישרו את ההצעה המעודכנת ברוב של 74%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דוד פתאל
דוד פתאלצילום: עופר וקנין

לאחר הכישלון בהצבעה הקודמת, דוד פתאל, בעל השליטה בקבוצת המלונאות פתאל, השיג את אישור מחזיקי האג"ח להסדר חוב בתנאים משופרים. מחזיקי האג"ח מסדרה ב' – שהכשילו את המתווה הקודם – אישרו את הצעתו המעודכנת של פתאל ברוב של 74%. בהצבעה השתתפו 60% ממחזיקי הסדרה.

מתווה ההסדר בפתאל, שחייבת כמיליארד שקל למחזיקי האג"ח, נועד לאפשר לה להתמודד עם משבר הקורונה. המתווה כולל ויתור זמני (Waiver) על עמידה בחלק מההתניות הפיננסיות, המאפשרות דרישה לפירעון מיידי של החוב (בעיקר, התניות הנוגעות לרווח התפעולי התזרימי). הוויתור הינו עד וכולל דו"חות הרבעון הראשון של 2021. בתמורה, התחייב פתאל לבצע גיוס הון מיידי של 100 מיליון שקל, ומתן תוספת ריבית למחזיקים של עד 0.75%.

המתווה המשופר נוסח בהתאם לדרישת חלק מהגופים המוסדיים המחזיקים באג"ח של פתאל, על בסיס הדיונים שנערכו עימם. המתווה כולל התחייבות להזרים הון נוסף לחברה, מעבר ל-100 מיליון שקל שהתחייב בהצעה הראשונה, בכפוף לתנאים שונים. כך נקבע כי פתאל תבצע הנפקת הון של 50 מיליון שקל בגין כל ירידה נוספת בדרגת הדירוג (נוץ') מתחת לדירוג A מינוס ועד סכום של 100 מיליון שקל במצטבר.

עוד התחייבה פתאל לבצע הנפקת הון של 100 מיליון שקל, במקרה שבו סך המזומנים שינבע לחברה (בדו"ח הכספי מאוחד), במסגרת הפעולות שעליהן הצהירה לשיפור מצבה הפיננסי, לא יעלה על 150 מיליון שקל עד סוף 2020; או לחילופין תבצע הנפקת הון של עד 50 מיליון שקל, במקרה שבו סך המזומנים עד סוף השנה ינוע בטווח של 300-150 מיליון שקל.

מניית פתאל

במסגרת המתווה, פתאל אף התחייבה לא לשפר ביטחונות ולא להקדים תשלומים לנושים פיננסיים קיימים; לא ליטול אשראי חדש כנגד נכסים קיימים שאינם משועבדים; ולא לבצע חלוקת דיווידנדים. בנוסף, תקרת הבונוס לפתאל הוגבלה ל–2.9 מיליון שקל בשנה — במקום 5.8 מיליון שקל.

ההצעה הקודמת של פתאל קיבלה את אישור מחזיקי האג"ח מסדרה ג' - אך הוכשלה על ידי מחזיקי האג"ח מסדרה ב', בעקבות התנגדותם של אלטשולר שחם, מיטב דש, הראל ומגדל. לאחר אישור ההצעה, מניית פתאל עולה בכ-4%, והאג"ח מטפסות עד 3%.

פתאל מתמודדת בחודשים האחרונים עם העצירה הכמעט מוחלטת בתנועת התיירים. כדי להתמודד עם המצב רקחו בחברה תוכנית אסטרטגית, שכוללת מכירת חלק קטן מבתי המלון, מימון מחדש לנכסים לא משועבדים והלוואות בערבות מדינה. החברה צופה שיחד עם הנפקת הזכויות הראשונה, הצעדים יניבו כמיליארד שקל.

לאחר שמנייתה נפלה ב-65% מתחילת השנה, פתאל נסחרת לפי שווי של 3.1 מיליארד שקל, לעומת שווי של 8 מיליארד שקל טרום המשבר. איגרות החוב של החברה נסחרות בתשואות לפדיון של עד 9%–11%, לעומת 30% בשיא המשבר.

פתאל נדרשת ב–2020 לתשלומי קרן וריבית של 90 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, והחל ב–2021 תשלומים של 150 מיליון שקל בשנה. החברה הבת, פתאל אירופה, נדרשת לפרוע השנה 106 מיליון שקל, ובשנים הקרובות — 140–160 מיליון שקל בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker