"כל אחד יוכל להתאים את הכיסוי הרצוי לו": רשות שוק ההון תשדרג את אתר הר הביטוח

רשות שוק ההון: "תחום ביטוחי הבריאות והסיעוד כולל כיסויים רבים ומורכבים להבנה. בעזרת הפירוט יוכל המבוטח להתאים את הכיסוי הרצוי לו" ■ הרשות הדגישה כי מדובר באתר חינמי, וכי אין להתפתות להצעות של גורמים הדורשים לקבל תשלום עבור המידע

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הר הביטוח
אתר הר הביטוחצילום: צילום מסך

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, פירסמה הבוקר (ג') טיוטת הוראות, שמטרתן להרחיב את המידע שיוצג למבוטחים בביטוחי בריאות וסיעוד באתר האינטרנט "הר הביטוח". ברשות מציינים כי תחום ביטוחי הבריאות והסיעוד כולל כיסויים רבים ומורכבים להבנה, כך שהפירוט יסייע למבוטח להבין בצורה ברורה באיזה מקרה הוא מבוטח ולהתאים לעצמו את הכיסוי הרצוי.

חלק מהשינויים כוללים גם היערכות לכניסת המודל המורחב של הביטוח הסיעודי שמציעות קופות החולים, על רקע הפסקת מכירת הביטוח הסיעודי הפרטי על ידי חברות הביטוח. הרובד הביטוחי הנוסף יאפשר להאריך את הביטוח לפרק זמן שמעבר לחמש שנים, וכן להגדיל את גובה הקצבה חודשית. לכן, בנוסף לפרטים הקיימים היום באתר –  סוג הביטוח הקיים ושמה של חברת הביטוח - יפרט האתר גם את גובה תגמולי הביטוח הסיעודי ומשכו.

האתר יציג גם מידע לגבי פוליסות מסולקות, שלא הופיעו בו עד היום. פוליסות אלו בביטוח הסיעודי הן כאלו שהמבוטח הפסיק לשלם את הפרמיה שלהן אך בגלל ששילם אותה במשך תקופה מסוימת בעבר - הוא צבר כיסוי בסכום מסוים. עד כה, פוליסות אלה לא הופיעו באתר וגרמו לעיתים לרכישת ביטוח נוסף וכפול.

בנוסף, האתר יכלול קישורים לפוליסות, כך שהמבוטחים יוכלו לגשת אליהן ישירות ולא יידרשו לפנות לאתרי האינטרנט של חברות הביטוח. השאיפה של הרשות היא שהציבור יוכל להיכנס להר הביטוח ולקבל כמה שיותר מידע על המוצרים שיש לו, מבלי שיאלץ להיעזר בגורם חיצוני לשם כך.

את השינויים באתר בפועל ייקח עוד זמן עד שניתן יהיה לראות. לאחר כניסת טיוטת ההוראות לתוקף, יידרשו חברות הביטוח להוסיף נתונים נוספים לדיווחיהן לרשות. לפי הערכות, השינוי ייצא לפועל עוד כמה חודשים, עד חצי שנה

"אל תתפתו להצעות של גורמים פרטיים"

הר הביטוח, שמופעל על ידי רשות שוק ההון, הוקם ב-2017 ומציג בחינם את הפוליסות הקיימות לכל מבוטח. בעת רכישת ביטוח חדש, מחייבת הרשות את חברת הביטוח או את הסוכן לבצע בדיקה של הכיסויים הקיימים בהר הביטוח, כדי למנוע מצב של כפל ביטוח. בפועל, לא כולם מקפידים על כך.

כלים צרכניים חינמיים נוספים אותם מעמידה הרשות לידי הציבור הם '"הר הכסף", שמאפשר לקבל תמונת מצב עדכנית לגבי חשבונות פנסיוניים לא פעילים, וכן מחשבונים בתחומי ביטוחי הבריאות, הרכב והחיים, המאפשרים להשוות בין מחירי הביטוח בחברות השונות. ברשות ציינו כי בכוונתם להמשיך ולשכלל את הכלים הדיגיטליים שהם מעמידים לשירות הציבור ושתורמים גם להחלטות צרכניות טובות יותר של הציבור וגם לשקיפות ולתחרות בשוק.

עוד הדגישה הרשות בהודעתה כי "הכלים הצרכניים הללו עומדים לרשות הציבור בחינם, ולפיכך אין להתפתות להצעות של גורמים שונים הדורשים לקבל תשלום עבור העברת מידע זה לצרכן. אין צורך לשלם לגורמים פרטיים עבור הוצאת מידע מסוג זה". ברשות מוסיפים: "אם נדרש ייעוץ פרטני בתחומי הפנסיה והביטוח, יש לשים לב כי נותן הייעוץ הוא גורם שקיבל רישיון לכך מרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker