בנו של בעלי רשת הסופרמקטים יד יצחק, שנמכרה באקזיט, מגייס הון לחברת מימון חוץ בנקאי

שגיב ביטון בע"מ, שפועלת בשוק האשראי ובתחום ניכיון הצ'קים, שכרה את ווליו בייס על מנת לגייס עשרות מיליוני שקלים ■ בחברה בוחנים גיוס הון פרטי או מיזוג לתוך שלד בורסאי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג
ערן אזרן

חברת מימון חוץ בנקאי חדשה מגיעה אל שוק ההון. שגיב ביטון בע"מ, שפועלת בתחום האשראי הקצר ופירעון צ'קים דחויים, פועלת לגיוס הון של עשרות מיליוני שקלים. החברה, בבעלות שגיב ביטון, שכרה את שירותי ווליו בייס מיזוגים ורכישות לצורך גיוס ההון. בחברה בוחנים אפשרות לבצע גיוס פרטי או מיזוג לתוך שלד בורסאי.

שגיב ביטון מתמחה בהלוואות במח"מ (משך חיים ממוצע קצר). לפי הערכות בשוק, תיק אשראי הלקוחות שלה מסתכם בכמה עשרות מיליוני שקלים. לאחר השלמת גיוס ההון, בחברה אף שוקלים הנפקה של אג"ח סחירות בבורסה – בדומה לחברות מימון חוץ בנקאי אחרות, שהנפיקו חוב סחיר.

ביטון הוא בנו של נסים ביטון, מבעלי רשת הסופרמקטים יד יצחק, שנמכרה ב-2007 באקזיט לרשת יינות ביתן, בתמורה לכ-131 מיליון שקל. במועד הרכישה, הרשת גילגלה מחזור מוערך של 400-300 מיליון שקל. הרשת הוחזקה אז בבעלות שווה בין שלושה שותפים – ביטון, רוני גנגינה ושלום סרוסי. כיום נסים ביטון עוסק בתחום הנדל"ן המניב, ומחזיק בנכסים שונים ברחבי הארץ.

בשנים האחרונות הצטרפו לבורסה בתל אביב חברות מימון חוץ בנקאי רבות. הכניסה לבורסה – באמצעות הנפקה ראשונית (IPO) או מיזוג עם שלד בורסאי – נועדה בין היתר לנצל את עלויות המימון הזולות בבורסה, באמצעות הנפקת חוב סחיר.

כיום לעשר חברות לפחות ממשק עם שוק ההון הישראלי – כלומר, מניותיהן נסחרות בבורסה או שהן הנפיקו איגרות חוב. עם החברות הללו נמנות אחים נאוי, פנינסולה, SR אקורד, שוהם ביזנס, אופל בלאנס, אורשי, גיבוי אחזקות, ערך פיננסים (כחלק מאינסוליין מדיקל), יונט קרדיט ואובליגו, שחתמה על הסכם מותנה לרכישת השליטה (50%) בשלד הבורסאי לוזון נדל"ן.

גם חברת בול מסחר והשקעות, שבבעלות רונן בכור, תיכננה להנפיק בבורסה לפי שווי של 150 מיליון שקל – אך ההנפקה נדחתה בעקבות משבר הקורונה. חברת מימון חוץ בנקאי נוספת שלוטשת עיניים לבורסה היא מיכמן אשראי לעסקים, בבעלותו של מייסד החברה, יניב ביטון. החברה שוקלת לבצע הנפקת אג"ח – ואף צירפה לשורותיה את דורון ספיר, שכיהן בעבר כמנכ"ל מגדל ביטוח ומנכ"ל ויזה כאל. ספיר מכהן כיו"ר פעיל בחברה, והפך לשותף בה.

הסחורה החמה התקררה

קודם למשבר הקורונה, חברות המימון החוץ בנקאי נהפכו לסחורה חמה בשוק. מרבית החברות מתמקדות בפירעון מוקדם של צ'קים דחויים תמורת תשלום עמלה, בצד מתן הלוואות לעסקים בינוניים, קטנים וזעירים. עם זאת, משבר הקורונה הביא לירידות חדות במניותיהן של חברות המימון החוץ בנקאי – כך שערכן נמוך ב-10%-30% ביחס לערכן בתחילת השנה.

החשש הוא שחברות המימון החוץ בנקאי עלולות לספוג עלייה בשיעור חדלות הפירעון על הלוואות, כתוצאה מקשיים של לווים. עלייה בשכיחות אירועי חדלות פירעון צפויה לפגוע מהותית ברווחיות של החברות, להביא למחיקות הוניות ועלולה להקטין את השוליים ביחס להתניות פיננסיות על ההלוואות שנטלו.

התנופה בשוק המימון החוץ בנקאי קשורה לשורה של רפורמות שביצע משרד האוצר, שנועדו להרחיב את התחרות מול הבנקים על האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, בצד הגברת המודעות בקרב הלקוחות לאפיק המימון הצומח. הרפורמות כוללות מתן היתר לחברות המימון להנפיק אג"ח בשוק ההון עד ל–5 מיליארד שקל (כל אחת); את חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, שמסדיר את פעילותן של חברות המימון באמצעות רישיון; את חוק צמצום השימוש במזומן; ואת חוק נתוני האשראי.

בשנים האחרונות גם הגופים המוסדיים לוטשים עיניים לעבר חברות המימון במטרה להרחיב את פעילותם בשוק הצומח ולבסס זרוע מימון מתחרה לבנקים. כך, מיטב דש רכשה עוד ב–2015 את השליטה (50%) בפנינסולה; ומנורה נכנסה לשותפות (48%) באמפא קפיטל — חברת המימון הפרטית של שלומי פוגל והאחים נקש.

עוד החליטו באלטשולר שחם להיכנס כשותפים (10%) באופל בלאנס, בנוסף לאחזקה של 25% באחים נאוי, חברת המימון החוץ בנקאי הגדולה בבורסה. גם קרן אייפקס נכנסה כשותפה ב-SR אקורד, שבשליטת עדי צים. בשלב הראשון, היא רכשה 10% ממניות SR אקורד וקיבלה אופציות להגדלת אחזקתה ב-10% נוספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker