היעד החדש של משרד האנרגיה: בתוך עשור 30% מייצור החשמל - מאנרגיות מתחדשות

היקף הייצור באנרגיות מתחדשות עומד על 8%-7% מצריכת החשמל, ועד סוף 2020 צפוי לעמוד ביעד של 10% ■ המשרד הציע לקבוע יעד ביניים של 20%-17% בשנת 2025 ■ המשמעות: התחרות על מקורות האנרגיה במשק צפויה לעלות מדרגה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שדה סולארי של אנרג'יקס
שדה סולארי של אנרג'יקס

רשות החשמל פירסמה היום (ב') להתייחסות הציבור את המלצתה להגדיל את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות ל-30% עד 2030, במקום יעד של 17% שנקבע בספטמבר 2015. על פי עבודת הרשות, כמות האנרגיה המתחדשת המותקנת תעמוד על כ-16 אלף מגה-וואט, וכך תוכפל פי ששה לעומת סך הכמות שהוקמה בישראל עד סוף 2019.

לפי התוכנית, בתוך עשור מהיום אנרגיות מתחדשות יספקו כ-80% מצריכת החשמל בישראל בשעות הצהריים, ובשעות מסוימות אף יעקוף הייצור הסולארי את סך הביקוש לחשמל במדינה. המשמעות הסביבתית היא החלפת הפחם והדלקים המזהמים באנרגיית שמש וגז טבעי. לפי המשרד, השינוי יובל תוך 15 שנה (2030-2015) להפחתה של 93% בזיהום האוויר והפחתה של כ-50% בפליטת גזי החממה לנפש.

תוכנית הרשות כוללת הקמת עשרות אלפי מתקנים על גגות, מחלפים, קרקעות, מאגרי מים והיערכות לקליטת טכנולוגיות חדשניות לייצור חשמל, אגירתו וייעול המערכת. על מנת להגדיל את הוודאות לעמידה ביעד, מוצע לקבוע יעד ביניים של 20%-17% בשנת 2025. כיום היקף היצור באנרגיות המתחדשות עומד על 8%-7% מצריכת החשמל, ועד סוף 2020 צפוי לעמוד ביעד של 10%. המשמעות היא שהתחרות למאגרי הגז מתגברת - גם מכיוון אנרגיה נקייה.

בשלוש השנים האחרונות תחום האנרגיות המתחדשות נמצא בתנופה, כאשר מתקנים סולאריים בהיקף של אלפי מגה-וואט חוברו לרשת והחלו לייצר חשמל ירוק. זאת לאור מאמצי רשות החשמל בהיבט האסדרתי, ושל משרד האנרגיה ורשויות נוספות, שפעלו על מנת להסיר חסמים שונים ולמצוא פתרונות שיאפשרו את פעילות השחקנים השונים בתחום.

שר האנרגיה, יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ערך הבוקר מסיבת עיתונאים בנושא ואמר כי "בעשור הקרוב יוקמו בישראל מתקני אנרגיה סולארית ואגירת חשמל בהיקף השווה לכל ייצור החשמל הקיים כיום. הבדיקה המקיפה שנערכה על ידי רשות החשמל מצביעה על כך שהיעד של 30%, שאותו הצגתי בעבר, הוא יעד שאפתני, אך אפשרי.

"היעד החדש יאפשר את המשך ההורדה הדרמטית של זיהום האוויר בישראל ואת המשך ההפחתה בפליטת גזי החממה. בכך תהפוך ישראל לאחת המדינות המובילות במערב בשימוש באנרגיית שמש. התוספת המשמעותית באגירת חשמל – הכפלת הקיים כיום פי ששה – תאפשר לצמצם את בנייתן של תחנות כוח קונבנציונאליות חדשות, תוך יצירת מקומות עבודה רבים במערכת חשמל מבוזרת, תחרותית ומודרנית".

שטייניץ הוסיף כי "מובן שבהמשך לרפורמה בחברת החשמל, כל תוספת החשמל הסולארי ותוספת האגירה, ששווים להכפלה מלאה של משק החשמל תוך עשור, יוקמו ויתופעלו על ידי הסקטור הפרטי. כמו שבקדנציה  הקודמת הפכתי את הגז הטבעי למקור בטוח לעוצמה כלכלית, להפחתת זיהום האוויר ולשיתוף פעולה אזורי – כך בקדנציה הנוכחית אני מתכוון להפוך גם את השמש למקור אנרגיה מרכזי ומשמעותי במדינת ישראל".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הוסיף כי "משרד האנרגיה מגבש יעדים שאפתניים לפיתוח משק אנרגיה נקי ובר קיימא. כך היה ביעד הפסקת השימוש בפחם, צמצום השימוש בדלקים מזהמים לתעשייה ותחבורה וכעת בקידום אנרגיה מתחדשת. לצד קביעת היעדים, המשרד פועל בנחישות לקידום אנרגיות מתחדשות באמצעות הסרת חסמי מקרקעין ותכנון ובנייה, קידום תוכניות סטטוטוריות, פיתוח רשת חשמל תומכת והסברה".

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר כי "בשנים האחרונות קידמה רשות החשמל יעדים שאפתניים להחדרת אנרגיות מתחדשות בכמויות חסרות תקדים למשק החשמל הישראלי. בכך נוסד משק תחרותי ויעיל, המסתמך על ודאות ורציפות רגולטורית בתחום הפוטו-וולטאי. עבודת הרשות מעניקה אופק רגולטורי לשחקנים הרבים בתחום, תוך שמירה על מזעור עלויות לצרכני החשמל והבטחת חשמל אמין, זמין וירוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker