מים חמים במוצבים 24/7: הפיילוט של ברנמילר ומשרד הביטחון

ברנמילר תתקין במוצבי צה"ל בהר חריף מערכת לחימום מים ■ המערכת מאפשרת השבת חום שיורי הנפלט מתהליך ייצור החשמל בגנרטורים הקיימים, אגירתו לאורך כל שעות היממה, ייצור קיטור ואספקתו בצורת מים חמים לפי צורכי הבסיס

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מערכת לחימום מים באמצעות אגירת חום של ברנמילר אנרג'י
מערכת לחימום מים באמצעות אגירת חום של ברנמילר אנרג'יצילום: ברנמילר אנרג'י

ברנמילר אנרג'י, שבשליטת אבי ברנמילר, הודיעה על פיילוט להקמת מערכת לחימום מים במוצבי צה"ל בהר חריף שבנגב באמצעות אגירת חום. הפיילוט נעשה בשיתוף עם משרד הביטחון, באמצעות אגף אמון (מבצעים, לוגיסטיקה ונכסים) ואגף ההנדסה והבינוי, יחד עם רשות החדשנות, שהעניקה מענק למיזם.

המערכת של ברנמילר מאפשרת השבת חום הנפלט מתהליך ייצור החשמל בגנרטורים הקיימים, אגירתו, ייצור קיטור ואספקתו בצורת מים חמים לפי צורכי הבסיס. לפי ברנמילר, השבת החום מהגנרטורים מאפשרת אספקת מים חמים ללא שריפה של דלקים; חוסכת 36 אלף ליטר סולר בשנה ומפחיתה פליטות מזהמים של 112 טונות פחמן דו-חמצני בשנה.

בברנמילר הסבירו כי "בתהליך הפקת החשמל פולטים המנועים גזים חמים שמוזנים לאגירה ומחממים אותה, החום נאגר בתוך מדית האגירה (סלעים מרוסקים) בטמפרטורות גבוהות. פריקת האגירה מתבצעת כשיש דרישה למים חמים בבסיס. מערכת זו מוצעת כתחליף למצב הקיים, שבו פועלים מחממי המים תרמויאלים המופעלים באמצעות דלקים מזהמים. המערכת בלתי-מאוישת ותנוטר מרחוק".

הפרויקט, שעלות פיתוחו הכוללת נאמדת ב-1.5 מיליון שקל, הוקם עבור משרד הביטחון כפיילוט בסיוע מענק מרשות החדשנות בסך של 500 אלף שקל. פיתוח המוצר, שמבוסס על טכנולוגיית bGen של ברנמילר, נמשך כשנה וחצי. החברה מעריכה כי החיסכון בדלקים יביא להחזר השקעה של כשלוש שנים.

ברנמילר, שנסחרת לפי שווי של כ-100 מיליון שקל, עוסקת בייזום, תכנון, הקמה והפעלת מתקנים לייצור חשמל וחום לתעשייה ומסחר, וכן במכירת ציוד ופתרונות אגירה, בדגש על אגירת אנרגיה תרמית. החברה הוקמה ב-2012 על ידי ברנמילר, לשעבר מנכ"ל סימנס CSP וסולל. החברה הונפקה באוגוסט 2017 לפי שווי של 210 מיליון שקל – אך מאז הגיוס נקלעה למצוקה תזרימית, שהביאה לירידות במניה ואילצה אותה לבצע גיוסי הון.

אבי ברנמילר
אבי ברנמילרצילום: אליהו הרשקוביץ

ברנמילר, שמכהן כיו"ר ומנכ"ל החברה, אמר: "מסירה זו מהווה אבן דרך חשובה עבורנו. התקנה מסחרית ראשונה למערכות התעשייתיות שלנו עבור לקוחות מרכזיים כמו משרד הביטחון וצה"ל תורמת רבות לחדירת החברה לשווקים חדשים. הטכנולוגיה שפיתחנו יודעת להתחבר לכל גנרטור, להשמיש את החום האבוד לצורכי חימום או תעשייה ולהפחית דרמטית את פליטות הפחמן".

ראש החטיבה להגנת הסביבה ותשתיות באגף אמון של משרד הביטחון, איתן ארם, מסר: "מדובר בפיילוט ראשון מסוגו במערכת הביטחון, שהוא בבחינת win-win לכל הצדדים. המערכת תאפשר לנו לחסוך באנרגיה, לצמצם שימוש בסולר מזהם ולא פחות חשוב, לדאוג לחיילי צה"ל גם במוצבים המרוחקים".

את הפרויקט מטעם משרד הביטחון הובילו ראש תחום הגנת הסביבה ביחידת מתווה, ד"ר זהר ירמיהו, יחד עם יחידת הבינוי 563 של אגף ההנדסה והבינוי ופיקוד הדרום בצה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker