אם עד כה לא קיבלתם מייל עם הדו"ח הרבעוני של הפנסיה - כבר לא תקבלו אותו

ההנחיות של רשות שוק ההון שונו ומתירות לחברות המנהלות את הכספים הפנסיוניים לא לשלוח את הדו"חות הרבעוניים בדואר אלא רק באמצעים דיגיטליים ■ כל עמית יכול להיכנס לאתר האינטרנט של החברה המנהלת ולצפות בדו"ח הרבעוני שלו

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון
משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: אוליבייה פיטוסי

באחרונה רבים קיבלו במייל דו"ח מקרן הפנסיה או קופת הגמל המסכם את הרבעון הראשון של השנה. עם זאת, מי שלא קיבל את הדו"ח עד כה, כבר לא יקבל אותו, כי המועד האחרון לשליחתו היה בסוף מאי.

אייל סיאני, סמנכ"ל ומנהל מקצועי בפסגות גמל ופנסיה, ציין כי עד לפני כמה שנים, בנוסף לדו"ח השנתי, היו מקבלים החוסכים במוצרים הפנסיוניים השונים שלושה דו"חות רבעוניים במהלך השנה. עם הזמן, שונו ההנחיות של רשות שוק ההון והתירו לחברות המנהלות את הכספים הפנסיוניים לא לשלוח את הדו"חות הרבעוניים בדואר אלא רק באמצעים דיגיטליים, למי שמקבל את הדו"ח השנתי גם כן באמצעים דיגיטליים.

שינוי ההוראות של הרשות, שכלל גם שינויים נוספים באותה עת, בהם הפורמט של הדו"ח השנתי והפיכתו למקוצר, כפי שמסבירים באתר האינטרנט של רשות שוק ההון, נעשה "כדי להנגיש את המידע בדו"ח השנתי לחוסכים באופן שיסייע להם בקבלת החלטות מושכלות בנוגע לחיסכון הפנסיוני". לכן, במסגרת ההוראות החדשות, מאחר שמדובר במוצרים הכוללים חיסכון ארוך טווח, הושם דגש על הדו"ח השנתי ופחות על הדו"חות הרבעוניים.

אייל סיאני
אייל סיאניצילום: רמי זרנגר

סיאני ציין שכתוצאה מכך יש לא מעט חוסכים שאינם מקבלים את הדו"חות הרבעוניים, לרוב משום שאין בידי החברה המנהלת את פרטי ההתקשרות הדיגיטליים, והם אינם מודעים למצב החיסכון הפנסיוני שלהם במהלך השנה. "החברה המנהלת מחויבת להציג בחשבונו האישי המקוון של כל עמית את הדו"ח הרבעוני למשך שנה לפחות", הוסיף סיאני. לכן, כל עמית יכול להיכנס לאתר האינטרנט של החברה המנהלת ולראות את הדו"ח הרבעוני שלו. כך גם ניתן ליצור קשר עם החברה המנהלת ולבקש להתחיל לקבל את הדו"חות באמצעי דיגיטלי.

סיבה נוספת לאי־קבלת הדו"ח הרבעוני יכולה להיות שהקופה אינה פעילה וצבור בה סכום קטן. לדברי סיאני, הזכאים לקבל את הדו"ח הם מי שקופתם היתה פעילה והופקדו בה כספים ברבעון, או שיתרת הכספים הצבורה בה היתה יותר מ–50 אלף שקל בתום הרבעון.

אחד הסעיפים בדו"ח הרבעוני הוא התשואות, שכבר לא עדכניות. הרבעון הסתיים בסוף מארס, קרוב לשיא הירידות בשוקי ההון, והשווקים תיקנו משמעותית מאז. לדברי סיאני, התשואות השליליות בקרנות הפנסיה (במסלול עד גיל 50) בסוף הרבעון הראשון הגיעו עד ל–13% מתחילת השנה, אך כעת ההערכות הן שמדובר בירידה של 6% מתחילת השנה בלבד. סיאני: "לפי מבחן 20 השנים האחרונות (2000–2019), היו רק שנתיים בלבד של תשואות שליליות והתשואה המצטברת היתה 280%".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker