לאור התקלות: משרד האנרגיה הורה לנובל אנרג'י להשבית מתקן באסדת לווייתן

המשרד הורה לנובל לעצור את הפעילות במתקני הטורבו אקסדפנדר (TEX) - מערכת שמאפשרת להגדיל את כמות הגז הטבעי המטופלת באסדה ■ חרף ההוראה, הפקת הגז נמשכת כסדרה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציו
אסדת לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

הממונה על הנפט במשרד האנרגיה הודיע לנובל אנרג'י, מפעילת אסדת לווייתן, כי לאור ריבוי התקלות באסדה בתקופה האחרונה, על החברה לעצור את כלל הפעילות במתקני הטורבו אקסדפנדר (TEX). מדובר במערכת שמאפשרת להגדיל את כמות הגז  הטבעי המטופלת באסדה: מ-7.8 bcm בשנה ל-12 bcm בשנה. הרצת המערכת אמורה להסתיים לפני ה-1 ביולי.

הממונה הודיע לחברה כי חל עליה איסור להתקדם בהרצת/בדיקת/בחינת המתקן, וכי החלטה על המשך הפעילות תתקבל רק לאחר בחינה מעמיקה של משרד האנרגיה יחד עם חברת  ייעוץ. חרף ההגבלה, במשרד מדגישים ציינו כי הפקת הגז הטבעי ממשיכה כסדרה.

לפיד הבעירה של לווייתן כפי שנצפה לפני כשבוע

מוקדם יותר היום הופעל לפיד הבעירה באסדת לווייתן - אמצעי בטיחות למניעת זיהום אוויר - לאחר שהופעל גם בשבוע שעבר. המשרד טרם הודיע מה היתה סיבת התקלה. מאז תחילת הפקת הגז בלווייתן בסוף 2019 נרשמו עשרות תקלות - ולפיד הבעירה נצפה בוער על ידי התושבים המתגוררים בסמוך לאסדה. 

מטעם נובל אנרג'י נמסר בתגובה: "נובל אנרג'י ממשיכה לספק גז טבעי מלווייתן בבטיחות, אמינות ובאחריות סביבתית לשוק המקומי והאזורי. לאורך העבודות על פיתוח לוויתן ומיום שהחלה הפקת הגז הטבעי ממנו לא אירע ולו מקרה אחד שבו נגרם נזק סביבתי. מאז שהחלה הפעלת אסדת לוויתן, נמשכת הפקת הגז הסדירה ביותר מ-96% מהזמן. לצד זאת, אכן היו מספר אירועים תפעוליים שבמהלכם הופסקה לפרק זמן קצר הפקת הגז כמו גם הפעלת לפיד שהוא חלק ממערך הפחתת הפליטות של האסדה, כתוצאה מעבודות יזומות כפי שקרה במקרה האחרון. מדובר בארועים נקודתיים שאופיינים לתקופת ההפעלה הראשונית ולעבודות יזומות. יודגש כי באף אחד מהאירועים לא נגרמה השפעה סביבתית כלשהי ולא נפגעה בטיחות עובדי האסדה ותושבי האזור".

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית", מסר בתגובה: "לאורך כל שלב הקמת האסדה, נובל אנרג'י, משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה התייחסו למערכת הטורבו-אקספנדרס כאל מערכת להפחתת פליטות לאוויר, אשר אמורה להתחיל לפעול טרם פעילותה המסחרית של האסדה (לצד מערכת ה- FGRU).

"מטעם זה, נדהמנו כאשר הודיעה נובל אנרג'י ב- 26.4.2020 כי היא מתכוונת להחל בפעילות לצורך הפעלת מערכת זו ופנינו במכתב לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה, בדרישה לפתוח בהליכי אכיפה כנגד נובל אנרג'י בשל הפרת הוראות היתר הפליטה של האסדה, טרם נקיטתנו בהליכים משפטיים. מכתבנו זה טרם נענה.

"שוב עינינו החוזות כיצד נובל אנרג'י מהתלת במשרדי הממשלה וברגולטור, בשל פערי הידע המקצועיים לטובתה. שוב אנו רואים כיצד מבטיחים לציבור הבטחות שווא ומרגיעים אותו במתק שפתיים ובדיעבד מסתבר כי לא זו בלבד שהמערכת לא הותקנה במועד ולא פעלה כל העת במטרתה המקורית- הפחתת פליטות  לאוויר, אלא גם הביאה להפעלות לפיד מרובות ששחררו גזים מזהמים. גזים אלו חמקו טרם שריפתם, נפלטו בעת שריפתם (שכן היעילות של הלפיד אינה מוחלטת) וכן תוצרי השריפה המזהמים נפלטו אף הם לאוויר, תוצרים שהינם אף גזי חממה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker