משרד המשפטים לחברות כרטיסי האשראי: דיוור דיגיטלי רק למי שהסכים

בחודשים האחרונים החליטו בישראכרט ובמקס להעביר חלק מהלקוחות לדיוור דיגיטלי מבלי לקבל את הסכמתם מראש ■ בשבוע שעבר שלחה מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים מכתב לחברות האשראי שבו הבהירה כי הפרקטיקה הזו אינה תואמת את לשון החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרטיסי אשראיצילום: Martin Meissner/אי־פי

משרד המשפטים מבהיר לחברות כרטיסי האשראי כי אין מקום לשינוי ברירת המחדל של הדיוור והעברת לקוחות מדואר לאמצעי דיגיטלי ללא הסכמתם, זאת אף אם ניתנה להם אפשרות לבטל את השינוי בדיעבד.

"ככלל, מנגנון של opt out (שינוי ברירת המחדל, כך שמי שמבקש לחזור למצב הקודם צריך לנקוט בפעולה אקטיבית; ג"ו) בהקשר שבנידון, אינו מאפשר בחירה אמיתית מצדו של הלקוח", נכתב במכתב שנשלח בשבוע שעבר לחברות כרטיסי האשראי ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, בחתימת עו"ד רני נויבואר, ראש אשכול משפט אזרחי במשרד המשפטים.

בשיא משבר הקורונה ביקשו הבנקים וחברות כרטיסי האשראי מהפיקוח על הבנקים לקבל פטור מחובותיהם למשלוח דואר פיסי למקרה שיהיו כשלים בתפקוד הדואר - אולם הבקשה נדחתה.

שר המשפטים, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

למרות זאת, התברר שישראכרט ומקס החליטו לצאת בפיילוט שבמסגרתו חלק מהלקוחות יקבלו את הודעות החיוב החודשיות בדאר אלקטרוני בלבד, ורק מי שלא יהיה מעוניין בכך - יפנה לחברת האשראי כדי לבקש לחזור לקבלת הודעות החיוב בדואר.

כך, בפברואר שלחה ישראכרט ל-10% מלקוחותיה הודעה שהחל במארס הם יקבלו את הודעות החיוב באמצעות המייל, והודעה דומה קיבלו בסוף מארס כ-1% מלקוחות מקס. הסיבות למהלך היו גם הרצון לחסוך בעלויות וגם בנייר, ולהתאים לרוח הזמן. במקס ציינו אז כי כבר כיום 50% מלקוחותיהם צופים בפירוט החיובים באמצעים דיגיטליים.

גם במשרד המשפטים מציינים במכתבם כי "יש תועלת במעבר לקבלת מידע באמצעים דיגיטליים ללקוחות בעלי אוריינות דיגיטלית מתאימה". ולכן בעמדתם, שגובשה בשיתוף בנק ישראל ועל דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), הם מבהירים מהם התנאים בהם יכולות חברות האשראי להעביר לקוחות לדיוור דיגיטלי.

לשם כך, לקוחות צריכים לתת הסכמה מפורשת לקבלת מידע אישי באמצעים דיגיטליים. בנוסף לכך, צריכות להיות בידי המנפיק אינדקציות ברורות לכך שהלקוח אכן עושה בכך שימוש - ונוהג באופן שוטף ועקבי לקבל ולפתוח את פירוט העסקות החודשי המתקבל אצלו באמצעים הדיגיטליים.

דרישה נוספת היא שהלקוח קיבל גילוי נאות על המעבר למשלוח דיגיטלי והפסקת המשלוח באמצעות הדואר. בהקשר זה מדגישים במשרד המשפטים כי "הודעה בדבר השינוי באמצעות ההודעות השוטפות אותם נוהגים מנפיקים לשלב בפירוט העסקות החודשי לא בהכרח תיחשב גילוי נאות לעניין זה".

בכל עת גם יוכלו הלקוחות לפנות למנפיק ולבקש לקבל את דפי הפירוט בדואר, כרצונם. תנאים אלה לא חלים על לקוחות חדשים, שעבורם מספיק שנתנו הסכמה לקבל את הפירוט החודשי באמצעי דיגיטלי כבר במועד הנפקת הכרטיס.

במשרד המשפטים מציינים כי הגדרת התנאים נועדו להבטיח שלקוחות יוכלו להמשיך לקבל את פירוט החשבונות באופן נגיש, בהתאם להרגלי השימוש שלהם, ויאפשרו ללקוחות לעקוב באופן פשוט ומושכל אחרי ההוצאות החודשיות בכרטיסי האשראי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker