הזלקינדים רוצים להנפיק את סופרגז לפי מיליארד שקל - פי 2 מהשווי בעסקת עזריאלי

אלקו דיווחה הבוקר כי היא בוחנת הנפקה ורישום מניותיה של סופרגז למסחר (IPO), ומסרה שכבר הגישה טיוטת תשקיף לרשות ני"ע ■ אלקו מעוניינת לגייס כ-250-200 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקי ודני זלקינד
מייקי ודני זלקינדצילום: ישראל הדרי

חצי שנה בלבד מאז רכישתה מקבוצת עזריאלי, משפחת זלקינד, בעלת השליטה באלקו, נערכת להנפיק את סופרגז בבורסה. אלקו דיווחה הבוקר (ד') כי היא בוחנת הנפקה ורישום מניותיה של ספורגז למסחר (IPO), וכבר הגישה טיוטת תשקיף לרשות ני"ע. אלקו מעוניינת לבצע את ההנפקה לפי שווי מבוקש גבוה מאוד של כמיליארד שקל – כפול מהשווי בעסקת עזריאלי.

אלקו מתכוונת לגייס באמצעות הנפקת מניות כ-250-200 מיליון שקל, שנועדו לפיתוח הפעילות בתחום החשמל והקוגנרציה. ההנפקה תיעשה על בסיס הדוחות הכספיים לרבעון הראשון 2020. באמצעות ההנפקה מקווים באלקו כי יוכלו לשפר את התמונה הפיננסית בסופרגז, ולקבל דירוג אשראי גבוה. בשלב מאוחר יותר, סופרגז אף עשויה להנפיק אג"ח סחירות בבורסה.

סופרגז עוסקת בשיווק תחליפי אנרגיה - דוגמת גפ"מ, גז טבעי וגז טבעי דחוס - המשמשים להפעלת מבערים בתעשייה, להפעלת תנורים, לחימום מוסדות, לחימום לולים בחקלאות וכן לבישול והסקה במשקי בית. בנוסף, במהלך השנה האחרונה החלה סופרגז בייזום פרויקטים להקמת תחנות קוגנרציה, בהספק של עד 16 מגה וואט, המוזנות בגז טבעי, אצל לקוחות תעשייתיים (בזכיינות), לצורך ייצור חשמל ואנרגיה תרמית.

לסופרגז, שמנוהלת על ידי כפיר נבון, מחזור מכירות של כ-600 מיליון שקל בשנה, המניב רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של כ-150 מיליון שקל. לפי הערכות, הרווח הנקי של סופרגז מסתכם בכ-70-80 מיליון שקל.

סופרגז מספקת גז ל-400 אלף משקי בית ול-5,000 לקוחות עסקיים. ההערכה היא כי פעילותה לא נפגעה ממשבר הקורונה, במהלכו כנראה גדלו הביקושים לגז ביתי. באלקו פועלים להעמיק את הסינרגיה בין פעילותה הקבלנית של הקבוצה בתחום הבנייה למגורים לבין סופרגז – באופן שיתמוך במכירותיה.

אלקו רכשה את סופרגז באמצעות חברה בת (98.75%) פרטית - סופרגז אנרגיה (לשעבר אלקו אנרגיה ירוקה). עבור סופרגז שילמה סופרגז אנרגיה כ-817 מיליון שקל – תמורה שמשקפת את שווי הפעילות של החברה אז (כולל חוב).

אלקו שילמה בשעתו כ-567 מיליון שקל במזומן, בעוד היתרה משולמת בשבעה תשלומים, מדי 12 חודשים. בדצמבר הקדימה אלקו תשלום של חלק מהתמורה - 109 מיליון שקל - כך שיתרת התשלום לעזריאלי מסתכמת בכ-125 מיליון שקל.

לצורך מימון העסקה, אלקו העמיסה חוב על סופרגז – ומשכה דיווידנד. בסמוך למועד השלמת העסקה חתמה סופרגז על הסכמי מימון עם שני בנקים ישראליים (אחד מהם הוא הפועלים), לפיהם יעמידו לה הלוואה לטווח ארוך בסכום של כ-320 מיליון שקל - בנוסף למסגרת האשראי לזמן קצר הקיימת.

לצד זאת, סופרגז אנרגיה לוותה מלאומי פרטנרס והפניקס כ-91 מיליון שקל (בחלקים שווים). ההלוואה הינה לתקופה של 10 שנים, בריבית שנתית של 0.5%. הפניקס ולאומי קיבלו כתבי אופציה המאפשרים להם לרכוש עד 20% (מחצית ללאומי ומחצית להפניקס) ממניות סופרגז אנרגיה או בסופרגז עצמה לתקופה של 10 שנים, ובמחיר מימוש השווה לשווי לפיו ביצעה אלקו את השקעתה.

הקצאת האופציות להפניקס וללאומי פרטנרס גילמה שווי אקוויטי של 450 מיליון שקל לסופרגז בלבד. כלומר אלקו מעוניינת להנפיק את החברה במחיר הגבוה בכ-550 מיליון שקל ביחס לשווי בעסקה עם עזריאלי. בספרי אלקו, יתרת ההשקעה בסופרגז אנרגיה רשומה לפי שווי של 356 מיליון שקל.

את ההנפקה יוביל קונסורציום חתמים בהובלה משותפת של אפסילון, פועלים אי.בי.אי ולאומי פרטנרס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker