ההיכרות של זיו רייך עם ברקת לא הפריעה לו להיבחר לתפקיד נחשק בעמיתים

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, היה חבר סגל בבית הספר לביטוח שבראשו עומד זיו רייך ■ לשניים היה זמן רב לדווח על ההיכרות לפני שברקת בחר ברייך לחבר ועדה בקרנות הפנסיה עמיתים ■ ברקת: "בהיכרות אקדמית אין חשש לניגוד עניינים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש רשות שוק ההון, משה ברקת
ראש רשות שוק ההון, משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

מה המשותף לשני הלוחמים בתחרות בתחום הביטוח? ליאור רוזנפלד, שפיברק לעצמו תואר ראשון, הוא נשיא לשכת סוכני הביטוח שהזמינה דו"ח שעליו חתום זיו רייך, שהציג עצמו במשך שנים כדוקטור, אף שאת הדוקטורט קיבל ממוסד פרטי שאינו מוכר אפילו במדינת המוצא, בריטניה. חוות הדעת המוזמנת שמפרטת מדוע אין לאפשר מכירת פוליסות ביטוח על ידי חברות האשראי, קודמה בוועדת כספים על ידי ח"כ מיקי זוהר בדיון על קידום התחרות בענף הביטוח.

חוות הדעת של רייך אמנם סותרת את עמדתו של הממונה על רשות שוק ההון והביטוח, ד"ר משה ברקת, אלא שלא תמיד עומדים השניים משני צדי המתרס. באחרונה זכה רייך במינוי נחשק מידי ברקת: נציג העובדים בוועדת המנהלה של קרנות עמיתים. זאת בלי שהשניים מספרים על היכרות קודמת ביניהם או מדווחים עליה באיזושהי צורה.

מאז 2007 משמש רייך דקאן בית הספר לביטוח במכללה האקדמית נתניה. מדובר בפרק זמן ארוך מאוד, שאינו מקובל במוסדות אקדמיים מתוקצבים. כאשר בסוף 2016 הודיעה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) למכללה כי עליה למחוק את תואר הדוקטור של רייך מפירסומיה, המכללה העניקה לו בתוך זמן קצר דרגת פרופסור נלווה, הניתנת על סמך הישגים מקצועיים לא אקדמיים.

אחד מחברי הסגל באותו בית ספר לביטוח, שרייך עומד בראשו, הוא ברקת, שהחל ללמד במכללה ב–2008 ומלמד שם גם כיום. אף שברקת ביקש וקיבל אישור עבודה נוספת, המכללה אינה מופיעה בטופס ניגוד העניינים שעליו חתם הממונה כשנכנס לתפקיד בסוף 2018.

המכללה האקדמית נתניה שבה מלמדים רייך וברקת, כאמור במשך שנים כחבר סגל ודקאן, זכתה מאז הקמתה לתרומות במיליוני שקלים מאיש העסקים יצחק תשובה - שגם קיבל מהמכללה שני תארי כבוד ומקום לאנשיו בחבר הנאמנים. בין 2010 ל-2018 כיהן ברקת בשלל תפקידים בקבוצת תשובה, בעודו מלמד במכללה.

הליך עקום

ברקת נשאל באילו שנים בדיוק לימד בבית הספר לביטוח שבראשו עומד רייך, אבל הוא לא נקב בתאריכים. עם זאת, הוא הדגיש כי בשנתיים האחרונות הוא מלמד בבית הספר לנדל"ן, ולא בביטוח - גם הוא במכללה האקדמית נתניה.

על הקשר דקאן-חבר סגל לא ניתן גילוי נאות הן מצד הממונה והן מצד רייך בתהליך שהחל לפני כשנה - והסתיים בבחירת רייך על ידי ברקת לוועדת המינהלה של קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים. מדובר בקרנות הגדולות בישראל - המנהלות כ-400 מיליארד שקל.

שני גופים - ואף אחד לא בודק את המועמדים

באפריל 2019 פירסמה רשות שוק ההון קול קורא להגשת מועמדות לוועדת המינהלה של הקרנות, המורכבת משלושה נציגים - שני אנשי משק וכלכלה ונציג עובדים. אלה נבחרים על ידי הממונה על רשות שוק ההון אחת לשלוש שנים, מתוך רשימה קצרה שמעבירה ועדה ציבורית. אחד מתפקידיה של ועדת המינהלה של עמיתים הוא לאשר את הדו"חות הכספיים של הקרנות.

הליך הבחירה מורכב, ומעלה שאלות קשות. אנשי אגף הפנסיה של רשות שוק ההון מוציאים את הקול הקורא לציבור ואף פונים לארגוני העובדים, כדי לקבל המלצות עבור נציג העובדים. הרשות מקבלת את טפסי המועמדים, כולל תעודות שונות. עם זאת, בנוהל הקיים, הם אינם בודקים את מה שנשלח אליהם. במלים אחרות, כל אחד יכול להצהיר על עצמו כל דבר, או לצרף כל תעודה.

זיו רייך
זיו רייךצילום: דודו בכר

לדברי רשות שוק ההון, הם עורכים תהליך טכני בעוד הוועדה הציבורית, שבודקת את החומרים, אמורה לבחון את המועמדים ביסודיות. ואכן, החומר המסודר (שכאמור לא נבדק לעומק) מועבר לוועדה ציבורית, שהוקמה במיוחד לצורך זה.

בראש הוועדה שבדקה את המועמדים שנבחרו באחרונה, ישב השופט בדימוס יוסף אלון. חברים נוספים בוועדה הם אנשי הפיננסים צביקה זיו ואברהם ביגר, התובע לשעבר בנציון פרחי, ונציגת ההסתדרות עו"ד מאיה אלתרמן.

הוועדה הציבורית בדקה את טפסי המועמדים וזימנה את חלקם לראיונות - גם היא בלי לבדוק את הפרטים שהוגשו לה. לדברי חברי הוועדה, זהו לא תפקידם - אלא של רשות שוק ההון. ברשות אומרים שזהו תפקידה של הוועדה.

באופן הזה לא עלה על השולחן סיפור הדוקטורט הבעייתי של המועמד רייך, ומכיוון שהוא, או ברקת, לא דיווחו לוועדה על היכרות קודמת - גם היא לא הגיעה לידיעת המסננים. אפילו בדיקה פשוטה בגוגל היה יכולה להציף את הקשר הזה, אלא שהדבר לא נעשה.

המכללה האקדמית נתניה
המכללה האקדמית נתניהצילום: אריאל שליט

ממליצים על שניים, ברקת בוחר ברייך

ההליך הניב רשימה קצרה של שישה מועמדים: ארבעה למשבצת אנשי כלכלה ומשק, שמהם יבחר הממונה על שוק ההון שניים; ועוד שניים למשבצת נציג עובדים, שמהם ייבחר אחד. שני האחרונים היו רייך, שהומלץ על ידי ההסתדרות (שנציגתה כאמור יושבת בוועדה, והיא מצביעה בעדו), והשני אודי סביון, שהומלץ על ידי ההסתדרות הלאומית - שנציגיה לא יושבים בוועדה.

ליד שמו של סביון הוסיפה הוועדה הערה, כי הוא דירקטור בחברת ביטוח ולכן קיים חשש לניגוד עניינים, אבל שמו הוגש כמומלץ לכל דבר. חשוב להבין כי אם חברי הוועדה היו חושבים שהמינוי אינו ראוי כלל, לא היו מכניסים אותו למומלצים. ליד שמו של רייך לא היתה כל הערה - לא לגבי הדוקטורט הבעייתי ולא בנוגע להיכרותו המוקדמת עם הממונה על שוק ההון.

ברקת קיבל את הרשימה הקצרה ובחר מתוכה. לתפקיד יו"ר הוועדה מונתה המומחית למימון ד"ר שלומית זוטא, וחברה נוספת היא מנהלת ההשקעות ג'קי סטרומינגר. למשבצת נציג העובדים בחר הממונה את רייך - בלי לתת כל גילוי נאות.

ברקת: "ההמלצות אומצו, כפי שהוגשו"

לגבי הגילוי הנאות, רשות שוק ההון כותבת: "בהיכרות אקדמית בין אנשי אקדמיה במסגרת עבודתם האקדמית אין חשש לניגוד עניינים, ודאי אם מדובר בחברי סגל שלא שיתפו פעולה מעולם בתחום האקדמי ושכל ׳היכרותם׳ מסתכמת בכך שהם עובדים באותו מוסד. כל טענה על התנהלות לא תקינה או צורך בדיווח על היכרות כזאת עדיף שלא תיטען, והיא בגדר פגיעה בשמו הטוב של ד"ר ברקת".

ראש הוועדה לבדיקת המועמדים, השופט בדימוס יוסף אלון
ראש הוועדה לבדיקת המועמדים, השופט בדימוס יוסף אלוןצילום: אילן אסייג

באשר לבחירת רייך לוועדת המינהלה של קרנות עמיתים, אומרים ברשות: "בהתאם להסדר הנוגע לקרנות הפנסיה הוותיקות, הקבוע בדבר חקיקה ראשית, ועדה ציבורית בראשות שופט אחראית על מינוי חברי ועדת המינהלה. הוועדה הציבורית מפרסמת קול קורא לתפקיד, וכל מי שמעוניין יכול להציג מועמדות. כל החומר שמוגש על ידי המועמדים מוגש לעיונה ולהחלטתה בלבד.

"הוועדה עובדת בצורה עצמאית לחלוטין, ללא התערבות חיצונית, כולל בהליכי המיון והסינון, כשהרשות אינה רשאית להתערב בעבודתה והיא מסייעת לה רק בפן הלוגיסטי. רייך הוצע לתפקיד על ידי ההסתדרות, לצד מועמד נוסף, ולאחר הבחינה של הוועדה הציבורית, היא המליצה באופן ברור על מינויו לתפקיד. הממונה אימץ את ההמלצות, כפי שהוגשו לו".

לגבי רייך הוסיפו ברשות כי "ברקת, לצד תפקידיו השונים לאורך השנים, הוא איש אקדמיה ותיק שלימד במוסדות אקדמיים רבים בישראל ובעולם, בהם גם מכללת נתניה. היכרותו עם רייך היא אקדמית בלבד - הם לא שיתפו פעולה מעולם בתחום האקדמי והיכרותם מסתכמת בכך שהם נמנים עם סגל אקדמי באותו מוסד.

"רייך שימש כדקאן בבית הספר לביטוח כשברקת לימד במשך כמה שנים קורס אחד באותו בית ספר, והפסיק ללמד לפני יותר משנתיים. היכרות כזו אינה מעלה חשש לניגוד עניינים ומטעם זה גם אינה מצריכה כל דיווח. עבודתו כמרצה במוסד אקדמי אינה מעלה חשש לניגוד עניינים ביחס לתפקידו כממונה על שוק ההון - ולכן היא דורשת רק אישור לעבודה נוספת על פי כללי נציבות שירות המדינה".

זיו רייך סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker