רשות ניירות ערך מסכמת את 2019 עם 21 תיקי חקירה ובירור מנהלי

בדו"ח נכתב כי ברשות מתכוננים לשדרג את כלל המערכות הטכנולוגיות לניתוח עיבוד ותחקור חומרי חקירה, לרבות הטמעת מערכת מרכזית לניהולה ■ "ההחלטה להשאיר את הבורסה פתוחה ולאפשר פעילות מלאה של שוק ההון בתקופת משבר הקורונה הוכיחה את עצמה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

הרבה מאמץ השקיעה בשנת 2019 רשות ניירות ערך בבירור עבירות מורכבות על חוק ניירות ערך והחוק הפלילי. מהדו"ח השנתי שפירסמה היום (ג') הרשות עולה כי לאורך השנה שעברה פתחה מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות מספר שיא של תיקים - 21 תיקי חקירה ובירור מנהלי. מדובר ב-12 תיקים פליליים (שלושה תיקי תרמית בניירות ערך, ארבעה תיקי שימוש במידע פנים, תיק אחד של פרט מטעה וארבעה תיקי סחר ועבירות על חוק הייעוץ) ותשעה מנהליים.

ברשות מסבירים כי במהלך שנת 2019 כולה טיפלה הרשות ב-41 תיקים שונים, שכן מעבר ל-21 תיקי החקירה החדשים, סיימה הרשות לטפל ב-18 תיקי חקירה ובירור מנהלי ושמונה חיקורי דין שנפתחו לפני כן.

מהדו"ח עולה שכיום הרשות ממשיכה לטפל ב-14 תיקים בהם החקירה טרם הסתיימה ובחמישה תיקי בירור מנהלי בהם הבירור טרם הסתיים. כמו כן, נותרו שמונה חיקורי דין בהם טרם הסתיים הטיפול.

ברשות מעדכנים כי הם מתכוננים לשדרג את כלל המערכות הטכנולוגיות לניתוח עיבוד ותחקור חומרי חקירה, לרבות הטמעת מערכת מרכזית לניהול חקירה, סקירה וחיפוש מתקדם. לשיטתם, מערכת זו צפויה לייעל את התהליכים ותאפשר למחלקת החקירות להתמודד עם האתגרים של ניהול תיקי חקירה דיגיטליים כפלטפורמה מרכזית אחת, חיפושים חכמים וסריקת מסמכים אלקטרוניים בעידן של BIG DATA.

נכון לסוף 2019 פיקחה רשות ניירות ערך על 442 חברות ציבוריות, 85 חברות אג"ח, 24 חברי בורסה, 3,532 יחידים בעלי רישיון, 1,565 קרנות נאמנות, 562 קרנות סל, 4 זירות סוחר בעלות רישיון, 22 חתמים, 2 חברות דירוג אשראי, 166 חברות ניהול תיקים וייעוץ השקעות, 6 רכזי הצעה ועל הבורסה בה מחזורי המסחר היומי עמדו על כ-5.2 מיליארד שקל ביום. סך הכסף עליו מפקחת הרשות הוא כ-2.5 טריליון שקל, מתוך 4 טריליון הנכסים הנזילים שבידי הציבור.

הבורסה בתל אביב. חברות נדל"ן זרות רבות הנפיקו חוב בישראלצילום: אייל טואג

בסוף דצמבר 2019 פעלו בישראל 3,532 יחידים בעלי רישיון, בהם 801 מנהלי תיקים, 2,228 יועצי השקעות ו-503 משווקי השקעות.

מתוך 147 בקשות שהוגשו לפרסום תשקיף, הרשות נתנה היתר ל-130 בקשות, מתוכם 19 אישורים ניתנו להנפקות ראשוניות לציבור ו-105 אישורים ניתנו לתשקיפי מדף.

הרשות מדווחת כי כמות העוקבים אחרי דף הפייסבוק שלה גדל ב-257% במהלך השנה האחרונה, כך שבסוף 2019 עקבו אחרי הדף 11,161 עוקבים.

לדברי יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה: "ההחלטה להשאיר את הבורסה פתוחה ולאפשר פעילות מלאה של שוק ההון בתקופת משבר הקורונה הוכיחה את עצמה ותרמה לאמון הציבור בהשקעה בחברות שמהוות את עמוד השדרה של הכלכלה הישראלית. שוק ההון הוא מקור לאומי לגיוס מקורות מימון חיוניים כחלק ממרכיבי התוכנית ליציאת המשק מהמשבר. גיבשנו תוכנית שנועדה למקסם את הפוטנציאל הטמון בשוק ההון הישראלי להנעת גלגלי המשק ואנו פועלים להשיק ערוצי השקעה חדשים ומשמעותיים כדוגמת קרנות להשקעה בתשתיות לאומיות, שוק אג"ח וכן פלטפורמות מסחר חדשות שיאפשרו לחברות ולעסקים בינוניים וקטנים מקורות מימון לצמיחה כלכלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker