אחרי הלחץ האמריקאי: הסינים הפסידו במתקן ההתפלה בשורק - IDE הישראלית זכתה

מתקן ההתפלה שיוקם בסמוך למתקנים ביטחוניים רגישים יגדיל את כושר ההתפלה של ישראל ב-35% - וצפוי לחסוך למשק 3.3 מיליארד שקל ■ שר החוץ האמריקאי הזהיר לפני 10 ימים את ישראל מפני ההשלכות של זכיית המתמודדת השנייה, קבוצת האצ'יסון הסינית, במכרז

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלה שורק למצולמים אין קשר לכתבה
מתקן התפלה שורק. למצולם אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

10 ימים לאחר ביקורו של שר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו שהזהיר מפני זכיית קבוצת האצ'יסון הסינית במכרז להקמת מתן ההתפלה שורק 2 - הכריזה ועדה משותפת של משרדי האוצר האנרגיה ורשות המים על זכיית קבוצה משותפת של חברת ההתפלה IDE ובנק לאומי במכרז. המתקן שיוקם במרחק אפסי ממתקנים ביטחוניים רגישים הוא בעל תפוקה של 200 מיליון מ"ק לשנה, יהיה הגדול מסוגו בעולם ויגדיל את כושר ההתפלה של ישראל ב-35%.

הוועדה הסבירה שהצעתה של חברת IDE עמדה על מחיר חסר תקדים של כ-1.45 שקל לקוב מים, מחיר נמוך בכ-65 אגורות לעומת המחיר הנמוך ביותר לקוב מים המשולם כיום. הוזלה זו תחסוך למשק המים כ-3.3 מיליארד שקל לאורך תקופת פעילות המתקן. מתקן שורק 2, בעל תפוקה של 200 מיליון קוב מים לשנה, צפוי להיות הגדול מסוגו בעולם ולהגדיל את כושר ההתפלה של מדינת ישראל בכ-35%.

ועדת המכרזים הבין-משרדית להתפלת מי ים שבחרה את הזוכה, משותפת למשרדי האוצר, האנרגיה, רשות המים וחברת ענבל. בראשה עומד איציק מרמלשטיין, מנהל יחידת תשתיות ופרויקטי PPP בחשב הכללי.

מימון הפרויקט יתבצע ע"י קונסורטיום של גופים. זה הכולל את בנק לאומי ובנק KFW הגרמני, כמו גם את בנק ההשקעות האירופי (EIB) אשר יעמיד לטובת הפרויקט הלוואה בהיקף של 150 מיליון יורו. הלוואה זו תחסוך למשק המים כ-100 מיליון שקל. השקעה של האיחוד האירופי בישראל באמצעות בנק ההשקעות שלו תוך כדי משבר הקורונה מהווה גושפנקה להשקעות נוספות בישראל בתחום התשתיות.

חברת IDE טכנולוגיות מוחזקת על ידי אלפא פרטנרס שבשליטת אבשלום פלבר ואמיר לנג, יחד עם קבוצת כלל ביטוח, קרן המורים והגננות, דש-מיטב, הכשרה ביטוח, קבוצת הפניקס ואיילון ביטוח.

שר האוצר, ישראל כ"ץ אמר: "אני מברך את ועדת המכרזים והחשב הכללי על העבודה המקצועית והמהירה שנעשתה. מתקן ההתפלה שיוקם יהיה הגדול מסוגו בעולם, יגדיל באופן משמעותי את היצע המים של המדינה ויחסוך סכומי עתק למשק המים. אמשיך לפעול לפיתוחן של תשתיות לאומיות בעלות חשיבות אסטרטגית למדינת ישראל".

פומפאו ונתניהו בירושליםצילום: קובי גדעון / לעמ

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "בנוסף לחיסכון הכספי המשמעותי למשק המים כתוצאה מהליך ה-BAFO (הליך Best And Final Offer), הליך זה תרם להקדמת עבודות ההקמה של המתקן, כך שהמים המותפלים צפויים לזרום כבר בשנת 2023. השקעה של בנק ההשקעות האירופי בעת הזו מהווה תעודה של כבוד לאופן ניהול מכרזי ה-PPP בארץ. אני מברך את ועדת המכרזים על ניהול הליך מכרזי מהיר ומקצועי ביותר אשר תרם באופן ישיר לתוצאה הנהדרת, אשר הנהנים העיקריים ממנה צפויים להיות כלל אזרחי ישראל".

חברת MNS שימשה כיועצת הפיננסית של IDE הזוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker