"הביקוש העולמי לנפט מתחיל להתאושש - אך הוא עדיין נמוך, וצפוי להישאר נמוך"

עם ההקלה במדיניות הסגר באירופה ובארה"ב, מחיר הנפט טיפס ל–33 דולר לעומת 20 דולר בתחילת מאי ■ גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי: "המאזן בשוק הנפט צפוי להשתנות רק ברבעון השלישי ■ 40% ממפיקות הגז בארה"ב עשויות לעמוד בפני חדלות פירעון בתוך שנה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קידוח נפט בטקסס, ארה"ב
קידוח נפט בטקסס, ארה"בצילום: בלומברג

"הביקוש העולמי לנפט מתחיל להתאושש, אך הוא עדיין נמוך, וצפוי להישאר נמוך. המאזן בשוק הנפט צפוי להשתנות רק ברבעון השלישי, משוק עם עודף היצע לשוק עם עודף ביקוש — וזאת ככל שלא יהיה גל הדבקה שני וככל שחברי אופ"ק יעמדו במכסות הייצור". כך כותב גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, בסקירה על שוק האנרגיה העולמי.

מחירי הנפט המשיכו השבוע לעלות בהדרגתיות, ביחד עם ההתנעה המחודשת של הכלכלה העולמית. חבית נפט מסוג טקסס מתוק (WTI) נסחרת כעת במחיר של 33 דולר, לעומת 20 דולר בתחילת מאי ומחירים שליליים בסוף אפריל. בדומה, מחירה של חבית נפט מסוג ברנט עלה ל–36 דולר, לעומת 26 דולר בתחילת מאי ו–16 דולר בשפל באפריל.

העלייה במחיר הנפט התרחשה על רקע הירידה שחלה במלאי הנפט בארה"ב זה השבוע השני ברציפות. לפי בפמן, העלייה גם נתמכת בסימנים לתחילתו של מהלך גלובלי מהותי לצמצום היצע הנפט, בהובלתו של ארגון OPEC פלוס — קרטל המדינות מפיקות הנפט ובנות בריתן. החברות בארגון מתכוונות להפחית את ייצור הנפט ב–9.7 מיליון חביות ביום, כ–10% מצריכת הנפט העולמית, בין היתר על ידי רוסיה, סעודיה, כוויית ואיחוד האמירויות הערביות.

תעשיית פצלי השמן מדממת

גם לאחר העלייה במחירים, תעשיית פצלי השמן בארה"ב (Oil Shale — סלעים באדמה שעוברים תהליך חימום ושמהם שואבים נפט) ממשיכה לדמם. בפמן מדגיש כי ברמות המחירים הנוכחיות, הפקת הנפט ברוב מפעלי פצלי השמן בארה"ב ובקנדה אינה כלכלית. הוא העריך שהיצרנים האמריקאים של פצלי שמן צפויים לחדש את ההפקה מבארות הנפט רק לאחר שמחירי הנפט יישארו יציבים, וישמרו על רמה של יותר מ–35 דולר לחבית.

בפמן מציין כי הירידה במחירי הנפט הביאה לצמצום של כ–1.6 מיליון חביות בהפקת הנפט היומית בארה"ב, וגרמה לכך שכמה בתי זיקוק עצרו את פעילותם. הוא מעריך שחברות נוספות יעצרו את הפעילות באופן זמני או יצאו לחלוטין מהשוק אם רמת המחירים הנמוכה תימשך. בד בבד, המצב הביא לפיטורים המוניים בחברות האנרגיה. בחודש האחרון לבדו ירד מספר המשרות בשוק הנפט בארה"ב בכ–40 אלף, ושיעור העובדים בשוק הנפט בארה"ב ירד בכ–16% מאז אמצע מארס.

ד"ר גיל בפמןצילום: אורן דאי

"הממשל האמריקאי מנסה למצוא דרכים כדי לסייע לתעשיית הנפט; בין היתר, הוא ביקש מהבנק הפדרלי לשנות את תוכנית ההלוואות, כך שהיא תכלול מספר רב יותר של חברות בינוניות. אולם בינתיים, מפיקי הנפט מתקשים להמשיך את פעילותם במחירים הנוכחיים", הוא כותב. בפמן מדגיש כי המפיקים שנפגעו קשה יותר מהמחירים הנמוכים הם אלה שפועלים באזורים המרוחקים יותר מטרמינלי היצוא שבנמלי הים, ובפרט אזור הפרמיאן — שבו פעילה בין היתר נובל אנרג'י.

עודפים גדולים גם בשוק הגז

באופן דומה לשוק הנפט, בפמן מדגיש כי גם שוק הגז העולמי סובל מעודפים גדולים. מחיר הגז הטבעי בארה"ב (ב–Henry Hub) הגיע בשבוע האחרון ל–1.72 דולרים ליחידת חום (MMBTU). לדברי בפמן, מלאי הגז הטבעי בארה"ב מצוי ברמה גבוהה בשל החורף המתון ובשל הירידה בביקוש לגז על רקע מדיניות הסגר. הוא העריך כי ייצור הגז הטבעי בארה"ב צפוי להמשיך להצטמצם עד סוף הרבעון, בשל המחירים הנמוכים. לדבריו, כ–40% ממפיקות הגז בארה"ב עשויות לעמוד בפני חדלות פירעון בתוך שנה, בהנחה שמחיר חבית ברנט יישאר סביב ה–30 דולר.

מתקן לאחסון נפט באוקלהומהצילום: Dronebase Dronebase / REUTERS

ביחס לאירופה, בפמן מציין כי הביקוש לגז טבעי ירד בשיעור ניכר. "הירידה במשלוחי הגז לאירופה, הנובעת מעצירת הפעילות הכלכלית וירידה בפעילות הייצור בשל הסגרים שהוטלו במדינות באירופה, גרמה לירידה במחיר הגז הטבעי האירופי (TTF). נורווגיה הפחיתה את ייצור הגז הטבעי בהתאם לביקושים הנמוכים, ובמאי, היצוא של גז טבעי מנורווגיה למדינות אירופה צפוי להיות נמוך מהיצוא שנרשם באפריל. להערכתנו, עודף ההיצע בשוק הגז האירופי צפוי לעמוד בעינו גם בחודש הקרוב, בשל הביקושים הנמוכים לגז טבעי ובשל המלאים הגדולים", הוא מדגיש.

לאן הנפט ממשיך?

בפמן מעריך כי הצפי להתאוששות ולצמיחה בפעילות הכלכלית יגרמו למחיר הנפט לעלות במחצית השנייה ולקראת סוף 2020 — אם כי הביקוש העולמי לנפט ימשיך להיות נמוך ביחס לרמתו לפני הקורונה. בפמן מזכיר כי החוזים העתידיים לסוף 2020 צופים מחיר של 39 דולר לחבית ברנט ו–36 דולר לחבית נפט מסוג טקסס מתוק.

בפמן מציין כי בסין ובהודו יש סימנים המעידים על עלייה בביקושים. כך, שיעור הפעילות של בתי הזיקוק בסין (70%) הוא גבוה מהרגיל (60%–65%). בהודו, צריכת מוצרי נפט מכל הסוגים עלתה, ומכירות הדלק זינקו במחצית השנייה של מאי, בשל ההקלה בסגר והחזרה של כלי הרכב לכבישים. לדעת בפמן, יש בכך רמז לכך שהודו עברה את הגרוע מכל.

"ככל שתהיה אינדיקציה חד־משמעית לגבי בלימת התפשטות הנגיף, תהיה לכך תרומה לעליית מחירי הנפט", אומר בפמן. "באופן דומה, אם תימצא תרופה שתבלום את הנזקים הבריאותיים של המגפה, וכן במקרה שיפותח חיסון לקורונה ויבטיח את בלימת ההתפשטות של המחלה, הביקוש הגלובלי לנפט יעלה ומחיר הנפט צפוי לעלות", הוא כותב.

מנגד, בפמן מזהיר כי במתרחיש שבו החזרת הפעילות הכלכלית תגביר את קצב התפשטות הקורונה והמדינות יחליטו לחדש את הסגר, ההתאוששות בביקוש לנפט תתרחש רק במהלך הרבעון האחרון של 2020 או אף מאוחר יותר, במהלך 2021.

בחזרה למלחמת מחירים?

בפמן מזהיר כי העלייה המחודשת הצפויה במחיר הנפט במחצית השנייה של 2020 עלולה להצית מחדש "מלחמת מחירים" בין יצרניות הנפט הגדולות בעולם, כפי שקרה במארס האחרון; עם זאת, הוא מעריך שההסתברות לתרחיש זה נמוכה יחסית.

במארס סירבה רוסיה ליישר קו עם מדינות אופ"ק פלוס ולצמצם את תפוקת הנפט באופן שיבלום את הירידה במחירים. העמדה של רוסיה נועדה לפגוע בתעשיית פצלי השמן האמריקאית, שאינה כלכלית כשמחירי הנפט יורדים מתחת ל–35 דולר לחבית. בתגובה לסירוב הרוסי החליטה סעודיה "לשבור את הכלים" והודיעה על הגדלה מהותית בתפוקת הנפט, כך שמחירו ייפול (כפי שאכן קרה). באופן זה קיוו בסעודיה שרוסיה — התלויה בנפט לתקציבה הפיסקלי השוטף — תיפגע.

לדברי בפמן, ההתאוששות במחיר הנפט תעמיד למבחן את המחויבות של חברי ארגון אופ"ק פלוס למכסות שהוטלו, כך שלא יתפתו להגביר את ייצור הנפט בשל העלייה במחירים. "אם חלק מהמפיקים הגדולים בארגון ינצלו את מחירי הנפט העולים ולא יעמדו במכסות הייצור, אנו צפויים לראות חזרה למלחמת מחירים. אולם להערכתנו, לעת עתה, הסיכויים לחזרה למלחמת מחירים בשוק הנפט נמוכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker