אלשטיין מקדם את מיזוג ישראייר־ארקיע; העובדים צפויים להתנגד

משבר הקורונה דוחף את אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי שמחזיקה בישראייר, לקידום עסקת מיזוג עם ארקיע שבשליטת משפחת נקש ■ איחוד שתי החברות יוביל לפיטורים עקב הכפילות בפעילות — מה שעלול לעורר התנגדות מצד עובדי ארקיע, שמחזיקים ב–30% מהחברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת ארקיע
מטוס של חברת ארקיעצילום: ללא קרדיט

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, מקדם בימים האחרונים מיזוג בין ישראייר שבבעלותה המלאה של אי.די.בי לבין ארקיע שבשליטת משפחת נקש (70%) ועובדי ארקיע (30%).

ישראייר מעסיקה 450 עובדים ומחזיקה בשבעה מטוסים. ארקיע מעסיקה 550 עובדים ומחזיקה בחמישה מטוסים. משפחת נקש רמזה באחרונה שאין לה עניין בהשקעה בארקיע, והיתה אף אפשרות לתוכנית לפרק את החברה, שנפלה בעקבות תגובה זועמת של העובדים.

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

ארקיע סבלה ממצב פיננסי קשה עוד לפני משבר הקורונה, בעקבות סגירת שדה דב וסגירת שדה התעופה באילת, שגרמו לירידה חדה בהכנסותיה מהקו לאילת שהוא מרכז הרווח העיקרי שלה.

מצבה של ישראייר טוב משמעותית, אבל גם היא סובלת ממצבה הפיננסי הקריטי של קבוצת אי.די.בי, שמשכה מהחברה הלוואה של 5 מיליון דולר ולא עמדה במועד הפירעון האחרון של ההלוואה בסוף מארס. בעקבות החלטת אלשטיין שלא לתמוך בחברה הבת בזמן המשבר החמור בתולדות ענף התעופה, החליט בנק לאומי לחלט 3 מיליון דולר מתוך פיקדון של 5 מיליון דולר שהפקידה ישראייר כדי להבטיח את פירעונה של הלוואה של 30 מיליון דולר שקיבלה מלאומי לצורך רכישת מטוסים.

ישראייר קיבלה באחרונה את אישור האוצר לערבות של 75% על הלוואה של 100 מיליון שקל מהבנק הבינלאומי. ואולם הבינלאומי הסכים להגדיל את ההלוואה לישראייר ל–126 מיליון שקל. ישראייר, בניגוד לארקיע, ממשיכה להפעיל טיסות מטען וטיסות בקו לאילת ומתכננת לחדש במחצית יוני את הטיסות לקפריסין, יוון, גיאורגיה, מונטנגרו ואיי סיישל.

לפי הערכות, יהיה קשה להשלים את המיזוג, בשל הכפילות בפעילות החברות והצורך לפטר 400 מתוך 1,000 עובדי החברות. עובדי ארקיע שמחזיקים ב–30% ממניות החברה לא יאפשרו פיטורים כה מסיביים. ישראייר צפויה לבצע הפרשה מהותית לירידת שווי מטוסיה שנאמד ב–55 מיליון דולר לפני המשבר. אלשטיין כנראה מעריך שעם קבלת ההלוואה מהבינלאומי וחידוש הטיסות תהפוך ישראייר לאטרקטיבית יותר, כך שניתן יהיה לחדש את השיחות למכירתה או מיזוגה.

ישראייר מצדה ממתינה להשלמת עסקת בעלי העניין שבין חברת נכסים ובניין לאי.די.בי פיתוח, ששלמתה תאפשר לאי.די.בי לפרוע את ההלוואה שקיבלה מישראייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker