מהלך ראשון לכ"ץ בתחום התשלומים: קרן מענקים לעסקים קטנים שיחייבו כרטיסי אשראי ללא מגע

באוצר מעריכים כי המענקים יאפשרו לעסקים לכסות את כל העלויות הכרוכות בכדי לעמוד בתקן ה-EMV החדש ■ ככל שיגדל השימוש בו, כך יצטרפו לשוק התשלומים הישראלי יותר שחקנים בינלאומיים, כמו גוגל פיי ואפל פיי, שפועלים רק בשווקים שבהם מיושמת הטכנולוגיה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם

שר האוצר הנכנס, ישראל כ"ץ, הוציא שלשום לפועל מהלך ראשון הקשור לתחומי עסקים קטנים והאשראי. משרדי האוצר והכלכלה, באמצעות סוכנות לעסקים קטנים, הודיעו על הקמת קרן מענקים לעסקים קטנים שישדרגו את מסופי התשלום שלהם לאמצעי תשלום מתקדמים בטכנולוגיית EMV — טכנולוגיה לשימוש מתקדם ומאובטח בכרטיסי אשראי ללא מגע ידני.

מדובר בקרן בהיקף של כ–80 מיליון שקל והיא רלוונטית עבור עסקים שהמחזור השנתי של פעילותם הוא עד 100 מיליון שקל. לפי הערכות, מדובר ב–35–50 אלף עסקים רלוונטיים שיש להם כרטיס נוכח (כלומר, הצורך להיות במקום — להבדיל מהזמנה באינטרנט) וכ–70 אלף מסופים במצטבר, כשהמענק יינתן לעסק שברשותו עד 20 מסופים.

לפי בנק ישראל, עסקים קטנים — שמחזורם פחות מ–100 מיליון שקל — יהיו מחויבים להשתמש בטכנולוגיית EMV (למעט תחנות דלק ובתי עסק שלפחות 90% מהעסקות שלהם נעשו טלפונית) עד יולי 2021.

תהליך קבלת המענקים יעבוד בחודשים הקרובים בשיטת כל הקודם זוכה. באוצר, שמטעמו מוביל את הפרויקט כפיר בטט מאגף תקציבים, מעריכים כי המענקים האלה יאפשרו לאותם העסקים הרלוונטיים לכסות את כל העלויות הכרוכות ברכישת תשתית מתאימה עבור המסופים והתקנת תוכנה רלוונטית, בכדי לעמוד בתקן החדש. כך, שאותם העסקים שיקבלו את המענקים הללו יצטרכו להתחיל ולהשתמש בתקן EMV כבר בתקופה הקרובה ולא לחכות עוד שנה.

באוצר החליטו להאיץ את ההוצאה לפועל של הקרן בעקבות משבר הקורונה, שבו הודגש ביתר שאת הצורך בשימוש בדיגיטל ובתשלומים מתקדמים, הן מבחינה בריאותית והן לצורך קידום התחרות. כמו כן, ככל שיגדל השימוש ב–EMV, כך יצטרפו לשוק התשלומים הישראלי יותר שחקנים בינלאומיים, כמו גוגל פיי ואפל פיי, שפועלים רק בשווקים שבהם מיושמת הטכנולוגיה.

עבור העסקים הגדולים — שהמחזור השנתי שלהם הוא יותר מ–100 מיליון שקל בשנה — בנק ישראל קבע בנובמבר האחרון כי הטמעת השימוש בתקן ה–EMV תיעשה עד 30 בנובמבר 2020.

משמעות הדבר שמ–30 בנובמבר 2020, כל אימת שצרכן בעל כרטיס התומך ב–EMV יבצע עסקה בבתי עסק גדולים, בתי העסק יחויבו לבצע את העסקה תוך שימוש בתקן. גם בתי עסק קטנים יותר, המצוידים במסוף מותאם (מבחינת החומרה והתוכנה כאחד), יחויבו להשתמש בתקן EMV.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker