רשות ני"ע למנהלי הקרנות - תדרשו מהחברות המגייסות חוב דירוג כפול

רשות ניירות ערך הוציאה את החוזר לאחר שיצחק תשובה הודיע למידרוג כי החליט לסיים את ההתקשרות עמה ■ יו"ר הרשות: "סטנדרט הדירוג הכפול יהיה כלי נוסף בידי משקיעים. לצד מהלכי פיקוח שאנו מובילים לשמירה על המשקיעים בשוק החוב הציבורי, אנו נפרסם בקרוב כלים נוספים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

רשות ניירות ערך מודאגת מכך שבעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, הודיע לחברת הדירוג מידרוג על סיום ההתקשרות עמה, לאחר שהורידה את הדירוג שלה לרמה המשקפת חדלות פירעון עתידית. ההודעה ניתנה בזמן שלגופים המוסדיים והמשקיעים לא היתה עילה מהירה להעמדת החוב של החברה לפירעון מיידי.

בעקבות כך, פירסמה היום (ב') הרשות לניירות ערך חוזר למנהלי הקרנות והנאמנים שבו היא ממליצה להוציא לפועל פרקטיקה הנהוגה בחו"ל בנוגע להליך קבלת החלטת השקעה – שיקול הדירוג הכפול. מדובר בפרמטר נוסף שאותו הם יצטרכו לשקול בטרם הם מקבלים החלטה בנוגע לרכישת נייר ערך של חברה. המהלך יעזור לעקוב אחר מצבו של נייר הערך בתיק ההשקעות.

מטרת החוזר היא לגרום למנהלי הקרנות ללחוץ על החברות המגייסות חוב בישראל להכניס לתוך שטר הנאמנות של החוב המגויס - סעיף שכולל דירוג כפול לחוב של החברה. סעיף זה יאפשר למנהל הקרן להעמיד את החוב לפירעון מיידי במידה שהחברה ניתקה את הקשר עם אחת מהחברות המדרגות, כפי שקרה בפרשת קבוצת דלק, משבר הקורונה והסדרי החובות במשבר הכלכלי של 2008.

יצחק תשובהצילום: ללא קרדיט

רשות ניירות ערך לא מחייבת את מנהלי הקרנות להוסיף את הפרמטר של הדירוג הכפול לכל שטר, אך מעוניינת שהם יקיימו דיון בנושא. דרישה זאת תאפשר למנהלי ההשקעות לבקש ריבית גבוה יותר עבור חברה שלא מקיימת את דרישת הדירוג הכפול. מטרת הרשות היא לשנות את הנוהג הקיים בשוק, אף על פי שכלי זה עשוי להוביל חברות לסחרור כלכלי שבסיומו הן עלולות להגיש בקשה לפירוק.

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה כי "שוק החוב הציבורי בישראל צמח באופן משמעותי בעשור האחרון ומהווה חלופה אמיתית לבנקים. שוק החוב הוא ייחודי בהשוואה לשווקים גלובליים, לאור היותו סחיר ופתוח לכלל ציבור המשקיעים. לכן, האיכות של המידע הניתן לציבור המשקיעים במשך חיי החוב הינה מהותית וחיונית על מנת לשקף את סיכוני ההשקעה באופן נאות במחיר החוב. בשווקים מפותחים דירוג אשראי כפול נהפך לסטנדרט ותנאי סף מקובל כחלק מתרבות ההשקעה של מוסדיים, מבלי שתתלווה לכך חובה רגולטורית".

גואטה הוסיפה כי "תרבות ההשקעה בשוק החוב בישראל עדיין לא כוללת סטנדרט מעין זה. זו דוגמה לכשל שוק שמחייב את חיזוק מנגנוני הביטחון והמידע למשקיעים בפעילותם בשוק החוב הציבורי. הצעד הראשון שלנו הוא יצירת תמריצים לאימוץ הסטנדרט של דירוג אשראי כפול לאורך כל חיי החוב. העת האחרונה מאופיינת בתנודתיות חדה בשווקים המייצרת מצבי קיצון, שבהם נדרש לנקוט במשנה זהירות ואחריות רבה בניהול כספי הציבור ובקבלת החלטות השקעה. סטנדרט הדירוג הכפול יהווה כלי נוסף בידי משקיעים. אני ערה למתרחש בשוק, ולצד מהלכי פיקוח ואכיפה שאנו מובילים לשמירה על עניינם של ציבור המשקיעים בשוק החוב הציבורי, אנו צפויים לפרסם בזמן הקרוב כלים נוספים, אשר יתרמו לחיזוק ארגז הכלים המצוי בידי משקיעים בניהול סיכון האשראי שהינו אינהרנטי להשקעה באגרות חוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker