לסקר: כנראה שדלק ניהלה מו"מ עם קרן נוי מאחורי הגב; דלק: "טענות שקריות"

העסקה מבוצעת מתחת לשווי התמלוגים בספרי דלק – 345 מיליון שקל ■ המשא ומתן נערך במהירות, וקרן נוי סגרה את העסקה תוך 48 שעות ■ בין דלק קידוחים לאנרג'יאן, המחזיקה בכריש ובתנין, עומדות מחלוקת ביחס לתשלום התמלוגים בעתיד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מאגר כריש
מאגר כרישצילום: אנרג'יאן

קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, מכרה את הזכות לתמלוגים ממאגרי כריש ותנין, המוחזקים בידי אנרג'יאן, לקרן נוי תמורת 318 מיליון שקל. העסקה נחתמה היום (ב'), לאחר שקרן ארץ ישראל של עמוס לסקר נסוגה מהעסקה. המשא ומתן נערך במהירות, וקרן נוי סגרה את העסקה תוך 48 שעות. העסקה בוצעה מתחת לשווי התמלוגים בספרי דלק – 345 מיליון שקל.

בתגובה להשלמת העסקה על ידי נוי, לסקר מסר: "ניהלנו בתקופה האחרונה מו"מ אינטנסיבי במטרה לחתום על הסכם בגובה 300 מיליון שקל. לצערי, דלק חזרה בה מהסכמות שהושגו, וכנראה שניהלה מו"מ במקביל למרות הבלעדיות שהייתה בידנו. קרן ארץ ישראל בוחנת שבעה פרויקטים ובקרוב תשלים עסקאות אחרות".

בדלק הגיבו לדברי לסקר: "כפי שהודענו מבעוד מועד לקרן ארץ ישראל, תקופת הבלעדיות של הקרן הסתיימה בשבוע שעבר ולאחריה, החלה הקבוצה לבחון אפשרויות מימון נוספות כנגד תמלוגי העל מכריש ותנין, לרבות אפשרויות מכירה לצדדים שלישיים אחרים, מתוך ראיית טובת החברה בהשלמתה של העסקה בלוחות זמנים קצרים.

מנהלי קרן נוי: רן שלח (מימין), גיל-עד בושביץ ופיני כהן
מנהלי קרן נוי: רן שלח (מימין), גיל-עד בושביץ ופיני כהןצילום: רן יחזקאל

"קרן ארץ ישראל ידעה למן הרגע הראשון שקיימת חשיבות מכרעת להשלמת העסקה בלוחות זמנים קצרים וכי לא תינתן אורכה כלשהי לתקופת הבלעדיות (מעבר לאורכה שכבר ניתנה לה). אנו דוחים על הסף כל ניסיון לטעון טענות מהסוג שהועלו שכן הן שקריות ואינן נכונות, וזאת כפי שידוע היטב לקרן ארץ ישראל, וכפי שעולה בבירור גם מהמסמכים הכתובים הקיימים בין הצדדים".

הזכות לתמלוגים מכריש ותנין מוחזקת בידי כמה חברות מקבוצת דלק - דלק קידוחים, קבוצת דלק ודלק אנרגיה, וכהן פיתוח, שנמכרה באחרונה. העסקה מיוחסת רק לחלקן של קבוצת דלק והחברה הבת בבעלות מלאה דלק אנרגיה. בגין התמלוגים אמורה אנרג'יאן לשלם נתח קבוע מההכנסות לפי מדרגות: לפני תשלום היטל ששינסקי - 7.5%; ולאחריו - 8.25%.

נוי, שמנוהלת על ידי פיני כהן, גיל-עד בושביץ ורן שלח, מתמחה בהשקעות בתחום התשתיות. עד כה היא גייסה שלוש קרנות בסך כולל של 6.5 מיליארד שקל. המשא ומתן נערך במהירות, וקרן נוי סגרה את העסקה תוך 48 שעות. הקרן האחרונה (נוי 3) גויסה ביוני שנה שעברה בסך של 1.6 מליארד שקל.

יצחק תשובה
יצחק תשובה ועידן וולסצילום: אמיל סלמן

המשקיעים בקרנות של נוי כוללים בין היתר את פועלים שוקי הון, כלל ביטוח, פסגות, מיטב דש, הפניקס, מנורה, אלטשולר, עמיתים ואינפיניטי. בין ההשקעות שביצעה: עיר הבה"דים, כביש 6, הפרויקטים הסולאריים מבטחים (PV) וחלוציות (PV), מתקן לייצור חשמל תרמו-סולארי אשלים, פרויקט אגירה שאובה בכוכב הירדן ותחנת הכוח IPM. 

רכישת התמלוגים נעשית כשברקע עומדת מחלוקת חריפה ביחס לתשלום התמלוגים בין אנרג'יאן, המחזיקה בכריש ובתנין, לדלק קידוחים. באחרונה שלחה אנרג'יאן מכתב שבו היא מזהירה כי ההערכות שמציגה דלק קידוחים ביחס לשווי התמלוגים מופרזות ואינן משקפות את ההסכם בין הצדדים. כלומר, השווי הנקוב בדו"חות הכספיים אינו מייצג את כוונותיה העתידיות ביחס לתשלומים.

במכתב הועלו כמה טענות. הטענה הראשונה היא שאנרג'יאן אינה מתכוונת לשלם תמלוגים על תגלית כריש צפון. תגלית כריש צפון כוללת 34 מיליארד מ"ק (BCM) של גז ו-34 מיליון חביות קונדנסט או נפט קל (נוזלים). מדובר על 35% מעתודות הגז שבכריש-תנין, שעליהן אנרג'יאן אינה מתכוונת לשלם תמלוגים.

טענה שנייה במכתב מיוחסת לנוזלים שבמאגר. אנרג'יאן טוענת כי בהתאם להסכם שנחתם ב-2016, דלק זכאית לתמלוגים אך ורק בגין גז וקונדנסט, ולא ממכירה של נוזלים אחרים (Hydrocarbon liquids), כפי שהציגה דלק. כלומר, אנרג'יאן טוענת שהתשלומים לא יחולו על נפט קל, וכבר מכינה את הקרקע לאי-תשלום בגינו.

ואולם, בסביבת דלק וקרן נוי ציינו שהמחלוקת מיוחסת אך ורק לחלק של דלק קידוחים - ואינה תקפה ביחס לתמלוגים של קבוצת דלק ודלק אנרגיה. 

בעיה אחרת בעסקה מיוחסת לתשלומים העתידיים מתנין, שמכיל כמחצית מהמשאבים במאגרי כריש ותנין. לאנרג'יאן עומדת האפשרות לוותר על פיתוח תנין, אם תמצא גז בפרוספקט אחר שבבעלותה (למשל בזאוס). בצורה זו, אנרג'יאן תוכל להימנע מתשלום התמלוגים לדלק. כל אלה הגדילו את הסיכון המיוחס לעסקה – אך לא הפריעו לקרן נוי לסגור אותה.

קבוצת דלק נמצאת במרוץ אחר מזומנים. בין היתר, החברה פועלת למכירת חברת תחנות התדלוק דלק ישראל, תחנות הכוח באשקלון ובשורק ונדל"ן שבבעלות דלק פי גלילות. באמצעות המזומנים מהעסקות, ככל שיושלמו לכדי הסכמים מחייבים, בדלק מעוניינים לפרוע חובות בנקאיים, שיתרתם כ-1.5 מיליארד שקל. זאת, בהתאם להסדר החוב בין דלק למחזיקי האג"ח, שטרם אושר באופן סופי.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלק, מסר: "מכירת זכויותינו לתמלוגי העל ממאגרי כריש-תנין בסכום במזומן של 318 מיליון שקל מהווה אבן דרך חשובה נוספת במימוש המתווה שגיבשנו ביחד עם נציגות מחזיקי אגרות החוב של הקבוצה, וזאת כחלק מאסטרטגיית היציאה של הקבוצה מהמשבר בשוקי האנרגיה. אנו נמשיך בקידומן של פעולות עסקיות דומות במטרה להביא להמשך חיזוק הנזילות וההון של הקבוצה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker