דרישה ממנדלבליט: פתח בחקירה נגד בכירי בנק הפועלים לשעבר

הארגונים לובי 99 וצדק פיננסי פנו במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולמפקח על הבנקים החדש, יאיר אבידן: "שלטונות החוק בארה"ב מיצו מבחינתם את ההליך נגד הבנק — אך לא את הדין עם יחידים המעורבים בפרשה"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציון קינן
מיכאל רוכוורגר

הארגונים לובי 99 וצדק פיננסי פנו בשבוע שעבר למפקח על הבנקים החדש, יאיר אבידן, וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנק הפועלים בפרשת הסיוע בהעלמות המס בארה"ב. כן דורשים הארגונים להרחיק את המעורבים בפרשה ממערכת הבנקאות בישראל.

מדובר בפרשה שבגינה הפועלים שילם קנס עצום והגבוה במערכת הבנקאות בסך 3 מיליארד שקל, ובנוסף הבנק נשא בהוצאות של יותר ממיליארד שקל לעורכי דין, ליועצים משפטיים ולאחרים. הפרשה, שהסתיימה בארה"ב ושווייץ לפני שלושה שבועות, עלתה לבנק בסך הכל 4.5 מיליארד שקל.

יאיר סרוסי, יו"ר פרייטק צילום: תומר אפלבאום

המנכ"לים של הבנק בשנות החקירה הרלוונטיות היו אלי יונס, צביקה זיו, ציון קינן ואריק פינטו. החקירה הסתיימה כשדב קוטלר מכהן כמנכ"ל הפועלים. היו"רים של הבנק בשנות החקירה הרלוונטיות היו שלמה נחמה, יאיר סרוסי וכעת עודד ערן.

"שלטונות החוק של ארה"ב מיצו, מבחינתם, את הדין (אזרחי ופלילי) עם הבנק כתאגיד, ככל שהבנק יעמוד בתנאי ההסכם שנחתם עמם למשך שלוש השנים הבאות. שלטונות החוק של ארה"ב לא מיצו ביודעין את הדין עם יחידים המעורבים בפרשה", כותבים במכתב לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99, והראל פרימק, יו"ר משותף של צדק פיננסי.

אריק פינטו, יועץ לקרןצילום: ניר קידר

הם מוסיפים ומציינים כי "נגד התאגיד הוגשו בישראל הליכים אזרחיים של תביעה ייצוגית סמוך לאחר פרסום ההחלטה הסופית של הרשויות האמריקאיות. נגד יחידים הוגשו בישראל הליכים אזרחיים של בקשה לגילוי מסמכים טרם תביעה נגזרת".

"פגיעה ברגולטור וברשויות האכיפה"

דויטש ופרימק מציינים עוד כי "עולה הצורך הברור הן לחקירה פלילית של יחידים הקשורים בפרשה הן לחקירה פלילית של התאגיד. היעדר תגובה הולמת לפרשה זו, בדומה להתנהלות הרשויות בפרשות של בנק לאומי ובנק מזרחי טפחות, תפגע באורח אנוש ביכולת ההרתעה של הפיקוח על הבנקים ורשויות האכיפה בישראל, ותשליך על מקרים נוספים בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker