בית המשפט הכלכלי דחה בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד כיל

התביעה, שהוגשה על ידי שלמה ולפנר, בעל מניות בכיל, הוגשה גם נגד החברה הבת, מפעלי ים המלח, ושלושה מנהלים לשעבר ■ הוא דרש סכום של 20 מיליון שקל שנפסק נגד החברה בספטמבר 2017, בתביעה שהוגשה על ידי חברת מעצ

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ייצור אשלג של כיל
ייצור אשלג במפעל כילצילום: Bloomberg

מגן אלטוביה, שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, דחה בקשה לאישור תביעה נגזרת נגד כיל, החברה הבת מפעלי ים המלח ושלושה מנהלים לשעבר בחברה: שוקי גולד, אשר גרינבאום ודני חן. המבקש, שלמה ולפנר, בעל מניות בכיל, דרש מכיל להגיש תביעה נגד שלושת מנהליה בגין סכום של 20 מיליון שקל שנפסק נגד החברה בספטמבר 2017 על ידי השופט שלמה פרידלנדר מבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

הסכום נפסק בתביעה שהוגשה ב-2008 על ידי חברת מעצ (נתיבי ישראל –החברה הלאומית לתשתיות תחבורה) נגד כיל, שבה טענה כי זולג ממשאיות החברה אשלג שמובל במשאיות מסדום לנמל אילת, שפוגע בגשרים שמעצ הקימה על כביש הערבה (כביש 90). הסכום שנפסק על ידי השופט פרידלנדר הומר מאוחר יותר בסכום נמוך משמעותית שכיל שילמה בעקבות הסדר גישור שקיבל תוקף של פסק דין בדצמבר 2019.

ולפנר לא המתין לסיום הגישור והגיש, באמצעות עו"ד תומר ברם, תביעה ובקשה להכיר בה כתביעה נגזרת שבה ביקש לקבוע ששלושת המנהלים הפרו את חובותיהם לחברה וכי כיל זכאית לקבל מהם פיצוי של 20 מיליון שקל. השופט אלטוביה קבע שקיים סיכוי גדול שהתביעה הנגזרת תידחה מחמת התיישנות, ובמצב זה טובת החברה מחייבת את דחיית בקשת האישור.

אלטוביה קבע שקביעת בית המשפט המחוזי, שלפיה שיטת ההובלה שהיתה נהוגה בכיל לא גרמה לזליגה מסיבית של אשלג, מלמדת על התנהלות עסקית שלכל היותר מגיעה לכדי רשלנות מצד החברה. אלטוביה קבע שהתובע לא הציג ראיות שיש בהן כדי לקשור כל אחד מהמנהלים למשאיות שמהן זלג האשלג, וקבע כי לא מצא ממש בטענת התובע שלפיה המנהלים הפרו את חובת האמון כלפי החברה.

עוד קבע אלטוביה שאין להתערב בהחלטת דירקטוריון כיל מדצמבר 2017 שלא להגיש תביעה נגד שלושת המנהלים, בין אם מכוח החלת הכלל של אי-התערבות בשיקול הדעת העסקי של דירקטוריון החברה ובין אם משום שההחלטה היתה סבירה. אלטוביה הטיל על התובע לשאת בהוצאות המשפט ובשכר עורכי הדין של כיל בסכום של 37.5 אלף שקל. כיל ושלושת מנהליה לשעבר יוצגו על ידי עורכי הדין רן שפרינצק, אריק ברנאייזן ושירה ירום ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות׳.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker