בזק הודיעה על גיוס חוב נוסף של 400 מיליון שקל; המניה מזנקת

נראה כי המשקיעים אינם חוששים מהשפעת המיתון על הכנסות ורווחי בזק ■ חברת הדירוג מעלות העניקה לחוב החדש דירוג של AA מינוס, ומידרוג קבעה לו דירוג של Aa3

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר בזק, שלמה רודב
יו"ר בזק, שלמה רודבצילום: עופר וקנין

בזק הודיעה כי היא תגייס עוד 400 מיליון שקל, בהתאם לביקושים שיתקבלו, באמצעות הרחבת סדרות האג"ח הנסחרות 11 ו-12. מניית החברה מזנקת בעקבות ההודעה ב-4.4%. מניית החברה האם, בי קום, שמהווה מעין אופציה על מצבה של בזק, מזנקת ב-8.7%.

נראה כי המשקיעים אינם מודאגים מגיבנת החוב הנוספת של בזק, וכי הם השתכנעו מההסבר של החברה, שלפיו החוב נטו (חוב ברוטו פחות המזומנים שבקופה) צפוי להמשיך לרדת.

בשנים האחרונות בזק מיחזרה חוב של 3 מיליארד שקל, וכך הצליחה להוריד את החוב ברוטו שלה ב-1.6 מיליארד שקל. תוכנית הפעולה של החברה כוללת נטילת הלוואות ארוכות טווח בריבית נמוכה, ופירעון של הלוואות בריבית גבוהה יותר (בזק מתכננת לפרוע כמיליארד שקל ב-2020). כך החברה הצליחה לצמצם את הוצאות המימון באופן חד ברבעון הראשון של 2020.

פרישת סיבים אופטיים של בזק
פרישת סיבים אופטיים של בזקצילום: רונן טופלברג

חברת הדירוג מעלות העניקה לחוב החדש דירוג של AA מינוס; מידרוג, שהודיעה ב-22 באפריל על הורדת דירוג לבזק לרמה של Aa3 עם אופק יציב, העניקה לחוב החדש אותו מעוניינת החברה לגייס את אותו הדירוג. במידרוג כתבו כי "לנוכח המיתון הכלכלי הצפוי בעקבות התפרצות נגיף קורונה, ולנוכח המשך קיומה של סביבה תחרותית בשוק התקשורת, תימשך השחיקה בפרמטרים התפעוליים, בהכנסות וב-EBITDA של בזק. עם זאת, אנו סבורים כי לפעולות שנקטה החברה להקטנת החוב הפיננסי ולהגדלת הגמישות הפיננסית השפעה חיובית מהותית בתקופה זו".

סדרה 12 של אג"ח בזק
סדרה 11 של אג"ח בזק

במעלות מעריכים כי ב-2020 הכנסותיה של בזק ירדו ב-8%-5% בהשוואה לשנה הקודמת, כתוצאה מירידה בהכנסות בכל המגזרים - ובעיקר בתחומי הסלולר והטלוויזיה הרב ערוצית, שבהם פועלת בזק באמצעות החברות הבנות פלאפון ו-yes. חברת הדירוג צופה כי הכנסותיה של פלאפון יישחקו ב-2020 ב-10%-7% בעקבות הירידה החדה בהכנסות משירותי נדידה, וקיטון בהכנסות ממכירת ציוד קצה כתוצאה מהתפרצות הקורונה והשפעתו על ענף התיירות והמסחר הקמעוני.

עוד טוענים במעלות כי לא צפויה עלייה משמעותית בתעריפים הנגבים מהלקוחות, למרות הרגיעה הזמנית בתחרות. בנוגע לתחום הטלוויזיה, במעלות צופים כי לקוחות פרימיום ימשיכו לעבור לשירותי הטלוויזיה האינטרנטיים הזולים שמציעות המתחרות סלקום, פרטנר ו-HOT. עם זאת, החברה טוענת כי פעילות סטינג טי.וי של yes  תהווה גורם מקזז להשפעה השלילית של המתחרות. 

במעלות הזכירו גם את תהליכי ההתייעלות שעוברות כל החברות בקבוצה, שכוללים בין היתר הוצאת עובדים לפרישה מוקדמת. במעלות צופים ירידה בתזרים המזומנים הפנוי של הקבוצה בשנים הקרובות, וצופים כי הקבוצה תציג ב-2020 EBITDA מתואם של 2.9-2.8 מיליארד שקל - לעומת 3.3 מיליארד שקל ב-2019. תרחיש בסיסי זה לא כולל מימוש של נכסי נדל"ן שמתוכנן על ידי הקבוצה בשנים הקרובות.

מניית בי קום
מניית בזק

לצד כל זאת, במעלות מזהירים כי במקרה של מיתון כבד, שיוביל לסגירה של עסקים קטנים ובינוניים, משקי הבית ישקלו לוותר על הטלפונים הנייחים, ופעילות בזק קווי תקטן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום