הממונה על שוק ההון דורש מהמוסדיים לחשוף אם השתתפו בהנפקה של תשובה

ברקת מעוניין לוודא שלא קיים בהשקעה ניגוד עניינים - כלומר, שהמוסדיים לא משתמשים בכספי העמיתים על מנת "להציל" השקעות עבר שביצעו באג"ח של קבוצת דלק, מבלי שדרשו כל בטוחות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון
משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על שוק ההון והביטוח משה ברקת דורש מהגופים המוסדיים לחשוף אם השתתפו בהנפקת ההון שביצע יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, בשבוע שעבר. ביום חמישי העביר הממונה מכתב לגופים המוסדיים – בתי השקעות, חברות ביטוח וקרנות פנסיה – שבו דרש לקבל מידע האם השתתפו בגיוס ההון ובאילו היקפים.

ביחס לגופים שהשתתפו בהנפקה, ברקת דורש לדעת כיצד חולקה ההשקעה בין כספי הנוסטרו (ההון הפרטי המנוהל אצל הגוף המוסדי), לבין כספי העמיתים. ברקת גם דורש מהמוסדיים את הנימוקים שעמדו בבסיס ההחלטה להשתתף בגיוס ההון של דלק, ואף ביקש לצרף מסמכים שונים שעל בסיסם התקבלה החלטת ההשקעה.

לפי הערכות, גופים מוסדיים לא השתתפו בהנפקת המניות של קבוצת דלק. עם זאת, ברקת מעוניין לוודא שלא קיים בהשקעה ניגוד עניינים - כלומר, שהמוסדיים לא משתמשים בכספי העמיתים על מנת "להציל" השקעות עבר שביצעו באג"ח של קבוצת דלק, ללא שדרשו כל בטוחות.

בשבוע שעבר גייסה דלק כ-137 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות. בהנפקה נרשמו ביקושים נמוכים של כ-100 מיליון שקל בלבד. תשובה עצמו השתתף בגיוס והזרים כ-34 מיליון שקל (רבע מהגיוס), ויעבור דילול באחזקותיו. ההנפקה בוצעה במחיר המינימום – 100 שקל למניה.

בתוך כך, עמותת שומרי הבית שלחה מכתב דחוף לברקת, שבו דרשה לכפות על הגופים המוסדיים ליטול את השליטה בקבוצת דלק. במכתב, שנשלח באמצעות עו"ד מוטי גולדשטיין, מפרטת העמותה את השתלשלות האירועים בחודשים האחרונים: הבנקים שידרגו את ביטחונותיהם בנכסי דלק, לצד מימוש נכסים מהיר עד כדי מכירת חיסול, שעה שלרשות מחזיקי האג"ח אין ביטחונות. בעמותה טענו לאוזלת יד של המוסדיים, איטיות ורשלנות בטיפול במשבר.

יוני ספיר, יו"ר עמותת שומרי הבית: "המתווה שאליו הגיע יצחק תשובה עם נציגות בעלי האג"ח הוא לא יותר מאחיזת עיניים. הגיוסים המוגדרים בו הם טיפה בים סוער ולא יאפשרו לקבוצה לצלוח אף את השנה הנוכחית. תחזיות מכירת התמלוגים של מאגרי הגז משוללות כל יסוד והסיכונים בקריסת ההכנסות של האחזקות הבנות וקשייהן למחזר חובות, לא נלקחו כלל בחשבון. למעשה, נחשפו ערוותם ובורותם של הגופים מוסדיים במשק האנרגיה ויכולתו של תשובה להמשיך ללהטט בהם.

"רק מטעם זה, שבו נפלו המוסדיים שוב שולל אחר מתק שפתיו של תשובה, עליהם ליטול מיידית את השליטה בקבוצה לאחר המרת חובם למניות, למנות מנהל מקצועי לקבוצה, לממש ולהשביח נכסים, להרחיק את יצחק תשובה ממוקדי ניגודי העניינים המרובים שלו ולהשיב לחוסכים את מלוא כספם. כל פתרון אחר בשעה הדוחקת הזו, משול להותרת כספי החוסכים על קרן הצבי. על המוסדיים לגלות אחריות יתרה לכספי החוסכים, ככל שהם רוצים לבנות לעתיד לבוא את האמון החבוט בהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום