אלוני חץ: אין אינדיקציה לירידת שווי הנדל"ן נכון לסוף מארס

חברת האחזקות הרוויחה 104 מיליון שקל בעקבות מכירת מניות החברה השוויצית PSP, והיא מבהירה כי אין בכוונתה לוותר על תשלומי דמי שכירות ■ שיעורי הגבייה של 98% בארה"ב ו-92% בבריטניה עלולים לרדת ברבעון השני נוכח ההגבלות על הגעה למקומות עבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץ

"ניאלץ לחתום על הדו"חות ולסתום את האף", אמר נתן חץ, בעל השליטה ומנכ"ל חברת אלוני חץ, בכנס זום שערך פורום שווי הוגן בסוף אפריל 2022. חץ ביקר את ההחלטה לאלץ את ההנהלות ואת הדירקטוריונים של חברות ציבוריות לחתום על דו"חות כספיים בתקופה של חוסר ודאות מוחלט. הדו"ח הכספי שפירסמה אלוני חץ הבוקר (ה') משקף את הלך הרוח הזה של חץ.

משבר הקורונה זוכה בדו"ח להתייחסות תמציתית, ומבלי שהחברה תבצע הפרשות משמעותיות לירידת ערך נכסיה. זאת, בניגוד לציפיות בשוק ההון, כפי שאלה באו לידי ביטוי בירידה של 36% במחירה של אלוני חץ ממחצית פברואר 2020. החברה מדגישה כי חלק הנכסים המסחריים בתיק הכולל שלה הוא 9% בלבד ומציינת שקיבלה פניות מחלק משוכריה, בעיקר בישראל ובעיקר באפריל, להקלות בתשלום דמי השכירות. עם זאת, מדיניותה של החברה היא שחוזים יש לקיים - ואי ציות להם יוביל לאכיפה משפטית.

אלוני חץ מדגישה כי מאפריל 2020 ועד היום, שיעור הגבייה הכולל של החברות בקבוצה הסתכם ב-92% בישראל (למעט בתחום המסחר) ובבריטניה, וב-98% בארה"ב. החברה מזהירה כי קיים חשש ששיעורי הגבייה בחודשים הקרובים בארה"ב ובבריטניה יהיו נמוכים יותר נוכח ההגבלות המשמעותיות על הגעה למקומות עבודה במדינות אלה, וצמצום השימוש במערכות הסעה המוניות.

מניית אלוני חץ

אלוני חץ ביצעה שיערוך שלילי בסכום של 36 מיליון שקל בלבד, וגם הוא בחברה הבת אמות, שנבע מתוכנית הקלות מצומצמת שבכוונתה לתת לשוכרים מסחריים. אלוני חץ מסבירה את ההימנעות מהפרשות משמעותיות לירידת ערך הנכסים בכך שנכון לסוף מארס, טרם הצטברו אינדיקציות לשינוי בשווי הנדל"ן המניב - אם כי הימשכות המשבר או החרפתו עלולות לגרום להפחתות שווי ברבעונים הקרובים.

החברה הרוויחה ברבעון הראשון 104 מיליון שקל, לעומת רווח של 54 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. הכנסותיה של אלוני חץ מדמי שכירות וניהול נדל"ן להשקעה עלו ב-31% ברבעון הראשון של 2020 לעומת המקביל לו ב-2019, והסתכמו ב-240 מיליון שקל. הגידול בדמי השכירות נבע מהנכסים שנרכשו על ידי קרן Brockton Everlast ב-2019, שתרמו 30 מיליון שקל לגידול בהכנסות. 29 מיליון שקל מהגידול בהכנסות נבע מאכלוס מגדל המשרדים Toha בתל אביב, של החברה הבת אמות, ורכישת נכסים נוספים כמו 50% ממניות קניון קרית אונו והמרכז הלוגיסטי של טבע בשהם.

העלייה ברווח נובעת בעיקר מרישום רווח הון של 124 מיליון שקל ממכירת 1.05 מיליון מניות של החברה המוחזקת PSP, שפעילה בשוק הנדל"ן למשרדים בשוויץ. אלוני חץ עדיין מחזיקה ב-5.7% ממניותיה של PSP, שמוגדרות כמוחזקות למכירה משום שאלוני חץ מתכננת למכור אותן ב-12 החודשים הקרובים. מניות אלה מוצגות בשווי שוק של מיליארד שקל, שהוא שווי ההון העצמי למניה של PSP.

בניין משרדים במרכז העסקים של וושינגטון הבירה, בבעלות אלוני חץ

רווח ההון ממימוש מניות PSP קוזז חלקית בגידול של 140% בשערוך שלילי של נדל"ן ל-86 מיליון שקל ברבעון החולף . השערוך השלילי נובע מהפרשה של 44 מיליון שקל בגין תוכנית הורדת דמי השכירות המצומצמת של אמות והפרשה של 7 מיליון שקל לירידת שווי קרקע ועלות רכישת נכסים חדשים על ידי Brockton Everlast (95.8%), בסכום של 10 מיליון ליש"ט - כולל עלויות תכנון תוכנית בניין עיר חדשה לפארק העסקים שבסמוך לעיר אוקספורד באנגליה, עד לאישורה.

חלקה של אלוני חץ ברווחי החברות המוחזקות ירד ב-53% ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019 והסתכם ב-25 מיליון שקל. הירידה הזו נובעת, בין היתר, מירידה בשיעור אחזקתה של אלוני חץ ב-PSP ומירידה ברווחי שערוך שרשמה PSP עצמה, שהביאו לירידה בתרומתה לרווחי אלוני חץ ל-13 מיליון שקל ברבעון החולף בהשוואה ל-29 מיליון שקל במקביל ב-2019. סיבה נוספת לירידת חלקה של אלוני חץ ברווחי החברות המוחזקות היא וירידה בחלקה ברווחי החברה המוחזקת Carr (44%), שפעילה בשוק הנדל"ן בבוסטון ובוושינגטון, ל-10 מיליון שקל ברבעון הראשון - לעומת 19 מיליון שקל במקביל ב-2019 - כתוצאה משערוך נדל"ן שלילי של 13 מיליון דולר נטו שרשמה Carr ברבעון החולף.

גורמים נוספים שקיזזו את רווח ההון ממכירת מניות PSP היו הפסד של 9 מיליון שקל מניירות ערך ברבעון הראשון של 2020 כתוצאה משערוכים שליליים שנרשמו בקרן Brockton Everlast, לעומת רווח של 2 מיליון שקל ממקור זה במקביל ב-2019. הוצאות המימון של אלוני חץ טיפסו ל-62 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020, בהשוואה ל-47 מיליון שקל במקביל ב-2019, כתוצאה מהפסד של 17 מיליון שקל על תיק ניירות הערך של אלוני חץ ובשל עלייה בחוב הפיננסי של הקבוצה.

אלוני חץ מציינת כי היא מותירה על כנה את תחזית תקבולי הדיווידנד ותשלומי הדיווידנד, לאחר שכל חברות הקבוצה החליטו לשמור על מדיניות הדיווידנדים ל-2020 כפי שהיתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker