הקורונה הכתה במליסרון: הפסידה 86 מיליון שקל ברבעון הראשון

החברה נאלצה להפחית 311 מיליון שקל משווי הנדל"ן ■ מנכ"ל החברה, אופיר שריד: "למרבה הצער, במהלך המחצית השנייה של חודש מארס ועד לפני כשבועיים, הופסקה מרבית הפעילות בקניונים של החברה עקב התפרצות משבר הקורונה״

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרנד קניון עופר בבאר שבע
גרנד קניון עופר בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

דו"חות חברת מליסרון שפורסמו הבוקר חושפים טפח קטן ממה שממתין לתחום הנדל"ן בעקבות משבר הקורונה. החברה סיכמה את הרבעון הראשון של 2020 עם הפסד של 86 מיליון שקל, לעומת רווח של 138 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019. זאת בין היתר בעקבות הפחתה של 311 מיליון שקל בשערוך הנכסים של החברה. המשבר התחיל לתת את אותותיו בדו"חות רק במארס: בינואר ובפברואר החברה עבדה כרגיל - ו-2019 אף הייתה השנה הרווחית בתולדותיה.

ה-NOI מנכסים זהים (הכנסות החברה מנכסיה המניבים מכל סוג, בעיקר דמי שכירות ודמי ניהול, בניכוי העלויות הנדרשות לתפעול הנכסים) של מליסרון עלה ברבעון הראשון של 2020 ב-1.7% ל-296 מיליון שקל, בהשוואה ל-291 מיליון שקל ברבעון המקביל 2019.

ה-NOI חלק הבעלים ברבעון הראשון עלה בכ-5.1% לכ-286 מיליון שקל, בהשוואה לכ-272 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. העלייה נובעת בעיקר מרכישת זכויות המיעוט בקניון רמת אביב , לצד הגידול ב-NOI מנכסים זהים.

מניית מליסרון

ה-FFO המייצג (תזרים המזומן מפעילות השוטפת של החברה, ללא השפעת אירועים חד פעמיים) גדל ברבעון הראשון ב-10.8% ל-195 מיליון שקל, בהשוואה ל-176 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019, בעיקר כתוצאה מהגידול האמור ב-NOI, לצד חיסכון בהוצאות המימון וקיטון בהוצאות הנהלה וכלליות.

החברה סיימה כאמור את הרבעון הראשון לשנת 2020 עם הפסד של כ-86 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של כ-138 מיליון שקל ברבעון המקביל בשנה שעברה. ההפסד נגרם מירידת שווי נדל"ן להשקעה בסך של כ-311 מיליון שקל, בעיקר כתוצאה מהפחתה חד פעמית בגין ההקלות שניתנו או שיינתנו לשוכרים בקניונים בהיקף של 200-150 מיליון שקל, בעקבות משבר הקורונה.

שווי הנדל"ן להשקעה הסתכם ב-18.55 מיליארד שקל - קיטון של 261 מיליון שקל משוויו מה-31 בדצמבר 2019. הקיטון נובע בעיקר מירידת השווי ההוגן של נכסי החברה כתוצאה מהשפעת משבר הקורונה, מקוזז על ידי התקדמות בקצב ההשקעות בפרויקטים שנמצאים בשלבי הקמה. האמצעים הנזילים של החברה (מזומנים ונכסים פיננסיים לזמן קצר) הסתכמו ב-1.45 מיליארד שקל; החוב הפיננסי נטו של החברה המשיך לרדת והסתכם ב-8.8 מיליארד שקל, בהשוואה ל-8.9 מיליארד שקל בסוף שנת 2019; ושיעור המינוף (LTV) על נכסי החברה נותר יציב ועומד על כ-46.9%.

ליאורה עופר
ליאורה עופרצילום: תומר אפלבאום

ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות בתום הרבעון הראשון של 2020 הסתכם ב-7.3 מיליארד שקל, בהשוואה ל-7.5 מיליארד שקל בסוף שנת 2019.

"מתחילת שנת 2020 ועד מחצית חודש מארס, המשיכה החברה להציג ביצועים גבוהים" אמר אופיר שריד, מנכ"ל החברה. "למרבה הצער, במהלך המחצית השנייה של חודש מארס ועד לפני כשבועיים, הופסקה מרבית הפעילות בקניונים של החברה עקב התפרצות משבר הקורונה. מאותה נקודת זמן ואילך התמקדה החברה ביישום צעדים להתמודדות עם המשבר, שכללו בין היתר: צמצום בהוצאות התפעוליות, לרבות הוצאת עובדים לחל"ת, הפחתה וולונטארית של שכר הבכירים, הגדלת נזילותה של החברה ושיפור גמישותה הפיננסית באמצעות גיוס אג"ח במח"מים ארוכים ונטילת מסגרות אשראי מבנקים, התאמת קניוני החברה לשגרה החדשה עם פתיחתם המחודשת, והכנת תכנית הקלות תוך שיח עם השוכרים.

"להערכתנו צעדים אלה יאפשרו לנו לצלוח את המשבר בצורה טובה. מאז פתיחתם המחודשת של הקניונים אנו עדים לשיפור יומיומי מתמיד במספר המבקרים ובהיקף הפדיונות. אנו מאמינים כי פתיחתם הצפויה של בתי הקפה, המסעדות ובתי הקולנוע אף תביא לשיפור נוסף. במקביל, אנו ממשיכים בייזום הפרויקטים לבנייה כמתוכנן, על מנת להבטיח את המשך הצמיחה העתידית של מליסרון״. 

מנכ"ל מליסרון, אופיר שריד
מנכ"ל מליסרון, אופיר שרידצילום: מוטי מילרוד

בחברה מציינים כי מאז פתיחתם המחודשת של הקניונים ב-7 במאי, נרשם שיפור יומיומי מתמיד במספר המבקרים ובהיקף הפדיונות. בימים האחרונים אף התקרב מספר המבקרים היומי לממוצע הרב שנתי (הכל בכפוף להגבלת כמות המבקרים, כפי שנקבע בהנחיות הממשלה). על פי נתוני RIS, באותה תקופה נרשם גידול של כ-10% בפדיונות בקניונים האזוריים והשכונתיים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. להערכת החברה, פתיחתם הצפויה של בתי הקפה, המסעדות ובתי הקולנוע תביא לשיפור בנתונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker