קרל אייקן עשוי להשתלט על דלק US

חברת CVR אנרג'י, שבשליטת קבוצת אייקן אנטרפרייס, הודיעה לאחרונה לרשות לני"ע האמריקאית כי היא מחזיקה ב-14.9% מדלק US ■ חברת דלק US נחשבת לחברה ללא גרעין שליטה לאחר שקבוצת דלק מימשה את אחזקותיה בחברה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
קארל אייקן
קארל אייקןצילום: Brendan McDermid / רויטרס

האם המיליארדר קרל אייקן (84) המתמחה בהשתלטויות עוינות, מסמן את חברת דלק US כיעד הבא? חברת CVR אנרג'י, שבשליטת קבוצת אייקן אנטרפרייס, הנסחרת לפי שווי שוק של כ-2 מיליארד דולר, הודיעה לאחרונה לרשות לני"ע אמריקאית כי היא מחזיקה ב-14.9% מדלק US.

לפני כמה שנים דלק US הפכה לחברה ללא גרעין שליטה. זאת אחרי שקבוצת דלק של יצחק תשובה שהקימה את דלק US, מימשה את מלוא החזקותיה בחברה בתמורה ליותר מ-4 מיליארד שקל וברווח נאה. במקביל, דלק US התמזגה עם חברת אלון יו.אס.איי, שנשלטה בעבר ע"י קבוצת אלון בתקופה שבה עמדו בראשה שרגא בירן ודודי ויסמן. מאז שנהפכה לחברה ללא גרעין שליטה, מנהל את דלק US ביד רמה המנכ"ל הדומיננטי שלה עוזי ימין, שהקים אותה יחד עם תשובה ובמרוצת השנים בזכות תגמול גבוה ומימוש אופציות ומניות, הפך לאיש אמיד מאוד.

לאחרונה, צירף ימין לדלק US את ראובן שפיגל, לשעבר מנכ"ל דיסקונט ניו יורק וקבוצת דיסקונט, שהתמנה לתפקיד סמנכ"ל כספים. שלמה זהר, לשעבר יו"ר דיסקונט, משמש כדירקטור בדלק US.

ראובן שפיגל
ראובן שפיגלצילום: מוטי מילרוד

את המניות של דלק US רכש אייקן בתחילת השנה כשמניות חברות האנרגיה, ובהן גם דלק US, נסחרו בשפל. CVR אנרג'י שילמה בעבור כ-10.5 מיליון מניות כ-166 מיליון דולר - כשעל המניות הללו אייקן מורווח על הנייר כ-55 מיליון דולר.

עד כה אייקן, שכבר לפני כארבע שנים לטש עיניים לעבר דלק US, לא הודיע על שום  מהלכים שהוא מתכנן לבצע בחברה. הוא מחוייב לעשות זאת וכן לספק גילויים נרחבים יותר רק אם יגיע להחזקה של לפחות 15% בחברה.

בעקבות הרכישה, הפך אייקן לבעל המניות הגדול ביותר בדלק US, כשבעלי מניות נוספים שמחזיקים במניות החברה, הם ענקית הקרנות ואנגארד (11.5%) וענקית ההשקעות בלאקרוק (6.7%). אייקן עשוי לממש את המניות הללו ברווח או לפעול להשתלטות על דלק US. לחלופין, הוא יכול להוביל להגברת שיתוף הפעולה בינה לבין CVR אנרג'י.

דלק US נסחרת בארה"ב לפי שווי שוק של כ-1.5 מיליארד דולר. החברה מפעילה בתי זיקוק בקליפורניה, לואיזיאנה, טקסס וארקנסו, בעלי כושר זיקוק מצרפי של 300 אלף חביות נפט ביום. בבעלות החברה גם מפעלי אספלט, רשת של 307 תחנות דלק וחנויות נוחות בטקסס ובניו־מקסיקו, וכן פעילות הולכת נפט ואחסון דלקים באמצעות החברה־הבת דלק לוגיסטיקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker